Home Zahraničí EU se chystá platit Egyptu, aby držel migranty z Palestiny na uzdě

EU se chystá platit Egyptu, aby držel migranty z Palestiny na uzdě

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Evropská unie (EU) a Egypt urychlily práci na dohodě o omezení migrace a finanční podpoře kvůli eskalaci palestinsko-izraelského konfliktu. Informoval o tom list Financial Times (FT) s odvoláním na své zdroje.

Podle listu jednali zástupci EU, včetně místopředsedy Evropské komise Margaritise Schinase, na okraj summitu, který se konal 21. října v Káhiře, s egyptskou stranou o dohodě, která by měla omezit příliv migrantů z Blízkého východu do Evropy.

Podle jejích podmínek poskytne EU Egyptu finanční prostředky na boj s nezaměstnaností a na přechod na energetiku, což bude příznivé pro hospodářskou situaci v zemi a mělo by to omezit další migraci obyvatel Blízkého východu do evropských zemí, upozorňují zdroje FT.

»Smyslem této dohody je stabilizovat zemi. Egypt odvádí dobrou práci v oblasti migrace, ale potýká se s ekonomickými problémy. Jde o podporu,« uvedl jeden z úředníků, s nímž deník hovořil. Podle jeho zdrojů by jako příklad ujednání s Egyptem mohla sloužit migrační dohoda EU s Tuniskem, podepsaná letos v červenci, neboť ta zahrnuje nejen kontrolu migrace, ale také ekonomickou podporu. Konkrétní podrobnosti ujednání, včetně rozsahu a způsobů financování ze strany EU, však zatím nebyly zveřejněny.

Dne 19. října ministři vnitra EU podle informací FT jednali o angažovanosti v oblasti migrace se třetími zeměmi, čímž dali zelenou novým rozhovorům s Káhirou, které, jak bylo zaznamenáno, trvaly několik měsíců a zrychlily se v souvislosti se současnou eskalací palestinsko-izraelského konfliktu. EU si začíná uvědomovat, že situace na Blízkém východě povede k masivnímu přílivu Palestinců do evropských zemí, píše FT.

Již dnes Egypt přišel s návrhem na vytvoření táborů pro uprchlíky z Gazy v palestinském městě Rafáh, informují noviny Al-Araby a Al-Jadeed s odvoláním na své zdroje. Podle těchto zdrojů má Káhira kontrolovat tábory, které se budou nacházet tři kilometry od egyptské hranice.

Egyptské úřady plánují poskytnout nouzovou pomoc vysídleným osobám, které do táborů dorazí ze severní části Gazy, protože se důrazně staví proti myšlence posílat uprchlíky z Gazy na Sinajský poloostrov. Zdroje mezitím upozorňují, že uprchlíci ve vážném stavu budou převezeni do egyptských nemocnic k lékařskému ošetření.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here