Home Zahraničí Washington požádal Izrael o odklad pozemní operace, aby se mohl taky připravit

Washington požádal Izrael o odklad pozemní operace, aby se mohl taky připravit

FOTO - síť X

Washington požádal Izrael, aby odložil zahájení tolik očekávané pozemní operace v pásmu Gazy a lépe se tak připravil na případné útoky na americké síly na celém Blízkém východě, uvedl deník The New York Times s odvoláním na své zdroje.

Zdroje listu uvedly, že počet útoků na americké síly se může zvýšit poté, co Tel Aviv dá zelenou vyslání Izraelských obranných sil (IDF) do Gazy, bašty palestinské radikální skupiny Hamás. USA mají podezření, že tyto útoky by mohly provádět regionální skupiny podporované Íránem.

Podle deníku administrativa amerického prezidenta Joea Bidena žádá židovský stát o odložení operace nejen z bezpečnostních důvodů, protože Washington chce získat čas na vyjednávání o propuštění rukojmích a dodání humanitární pomoci. New York Times zdůraznily, že Bidenova administrativa nepředkládá Izraeli žádné požadavky a stále podporuje záměr Tel Avivu provést pozemní operaci zaměřenou na zničení Hamásu.

Zdroje listu tvrdí, že doporučení odložit zahájení pozemní operace bylo předáno prostřednictvím ministra obrany USA Lloyda Austina. Šéf americké obrany téměř denně hovoří se svým izraelským protějškem Yoavem Galantem a obě strany spolu diskutují o dodávkách amerických zbraní a rozmístění amerických jednotek v regionu. Podle jednoho z novinových zdrojů Austin rovněž sdělil nejvyššímu izraelskému představiteli obrany, že navrácení rukojmích je pro Spojené státy prioritou.

Již dříve CNN uvedla, že Washington tlačil na Izrael, aby odložil zahájení pozemní operace v Gaze, jejímž cílem je osvobodit rukojmí držená v této enklávě. Americký ministr zahraničí Antony Blinken však v televizi NBC uvedl, že Izrael by měl sám rozhodnout, zda a kdy pozemní operaci zahájí, a že Washington mu může pouze poradit.

Napětí na Blízkém východě se znovu rozhořelo 7. října, kdy bojovníci palestinské radikální skupiny Hamás sídlící v pásmu Gazy uskutečnili nečekaný vpád na izraelské území z Gazy. Hamás svůj útok popsal jako reakci na agresivní akce izraelských úřadů proti mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře v jeruzalémském Starém městě. V reakci na to Izrael vyhlásil úplnou blokádu pásma Gazy a zahájil letecké údery na enklávu a některé části Libanonu a Sýrie. Střety probíhají také na západním břehu Jordánu.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here