Home Domácí Hazardní hry se přesouvají na internet, stát při jejich kontrole selhává

Hazardní hry se přesouvají na internet, stát při jejich kontrole selhává

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

V letech 2017 až 2021 hráči vsadili celkem 1,80 bilionu Kč, celkové inkaso daně z hazardních her dosáhlo 50,5 miliardy Kč. Výběr daně tak v uvedených letech vzrostl o 24 %, zatímco přijaté sázky o 119 %. V dnes zveřejněné zprávě to konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Zároveň kritizoval ministerstvo financí, které podle něj není efektivní při správě daně z hazardních her ani při kontrole daňových přiznání jejich provozovatelů.

Kontrola poukázala na to, že hazardní hry se přesouvají z kamenných provozoven na internet rychleji než dozor nad nimi. Sázky v on-line prostředí narostly v uvedeném období o téměř 300 procent. Státní dozor u internetových her označili kontroloři za nedostatečný. »Na strmý růst internetových her reagovaly dozorové orgány se zpožděním a nedostatečně. Zatímco v letech 2020 a 2021 provedla Celní správa ČR v kamenných provozovnách 239 kontrol, u provozovatelů internetových her jich uskutečnila jen 80,« upozornili kontroloři.

Ministerstvo financí podle NKÚ provozovatelům her, kteří opakovaně porušovali zákon, nerušilo základní povolení a složené kauce v některých případech nepoužilo k úhradě dlužných daní. Nezrušilo třeba povolení provozovateli, který v letech 2017 až 2021 obdržel za opakované porušování zákona o hazardních hrách od Celní správy ČR 76 pokut ve výši 4,62 milionu korun, uvedli kontroloři. Navíc pokuty podle nich byly na spodní zákonné hranici. »Například u zmíněného provozovatele dosahovaly za jednotlivé přestupky v průměru 0,06–1,17 % možného maxima. Celkem orgány Celní správy uložily v letech 2017 až 2021 pravomocné pokuty ve výši 94,2 mil. Kč,« uvedl NKÚ.

Problémem je podle kontrolorů i skutečnost, že zařazení nelegálních internetových hazardních her na seznam nepovolených trvá i víc než rok. Po celou tuto dobu je přitom umožněno nepovolenou hazardní hru na území ČR nadále provozovat. »Přitom Specializovaný finanční úřad (SFÚ) v kontrolovaném období detekoval celkem 794 nelegálních provozovatelů hazardních her. To je 15krát více než těch s vydaným povolením,« konstatoval NKÚ.

Zrušení povolení je pro stát krajní řešení

NKÚ tuto skutečnost vyhodnotil jako projev snížené účinnosti zákona o hazardních hrách v oblasti ochrany sázejících a doporučil změnou zákona zpřesnit kritéria pro posuzování nepovolených internetových her a zefektivnit tak proces blokace příslušných internetových stránek.

Ministerstvo financí se závěrem, že nedostatečně využívá zákonnou možnost zrušit povolení k provozu hazardní hry, nesouhlasí. Uvedlo, že k tomuto nástroji záměrně přistupuje jako ke krajnímu řešení. »Samotné porušení právního předpisu provozovatelem hazardní hry, tím spíše že často bagatelního charakteru jako nefunkční hodiny v herně, nemůže být podle MF samo o sobě automaticky důvodem k odejmutí základního povolení. Je nutné brát v potaz zejména závažnost porušení a také recidivu provinění,« sdělilo. Pokud by k rušení povolení ministerstvo přistupovalo výrazně restriktivněji, na hazardním trhu by pravděpodobně brzy nezůstal žádný provozovatel a stát by mohl čelit žalobám o miliardové náhrady škod, dodalo ministerstvo.

Podle něj regulaci hazardních her zefektivní připravovaná novela zákona. »Celou řadu nápravných kroků přináší novela zákona o hazardních hrách, která bude v nejbližších dnech předložena na jednání vlády. Novela má za cíl dále zefektivnit stávající regulaci hazardních her a reagovat na nové trendy na trhu hazardních her v posledních letech, například zefektivnit a zkrátit procesy blokace nelegálních on-line hazardních her,« uvedlo v dnešním vyjádření ministerstvo financí.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here