Home Domácí Hypotéky jsou dál neúnosně drahé, změny sazeb jsou spíš kosmetické

Hypotéky jsou dál neúnosně drahé, změny sazeb jsou spíš kosmetické

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Hypotéční úvěry již šestý měsíc za sebou mírně zlevnily, jejich průměrná nabídková sazba se počátkem listopadu snížila z říjnových 6,05 procenta na 6,01 %. Vyplývá to z aktuálních dat Swiss Life Hypoindexu, na jehož webu o tom dnes informuje Jana Zámečníková.

Swiss Life Hypoindex odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) do 80 %. Jeho údaje jsou vydávány vždy k pátému pracovnímu dni daného měsíce.

»Hypoteční sazby i nadále více méně stagnují, protože pokles o čtyři bazické body na současnou hodnotu 6,01 % je změnou spíše kosmetickou zapříčiněnou velmi krátkodobou akcí jedné ze započítaných bank. Jinak banky i nadále kopírují chování ČNB, která na svém listopadovém zasedání opět ponechala sazby na stávajících hodnotách,« uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select.

GRAF – Swiss Life Hypoindex

Měsíční splátka 22 582 Kč…

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,01 % klesla o 68 Kč na 22 582 Kč. Letos se snížila o necelých 700 Kč.

Nejvíc zlevnily hypotéky fixované na tři roky

Nejvýraznější pokles úrokových sazeb zaznamenaly hypotéky fixované na tři roky, a to v průměru o 0,13 procentního bodu. Úrokové sazby hypotéky do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) klesly na 5,91 % a u hypoték pro mladé do 36 let (LTV nad 80 %) na 6,26 %.

Nepatrně zlevnily i hypotéky fixované na pět a deset let. Sazby pětiletých fixací klesly o tři bazické body na 5,81 % u hypoték do 80 % LTV a na 6,15 % u hypotéky pro mladé. Sazby desetiletých fixací odepsaly pouze jeden bazický bod a banky tyto hypotéky v průměru nabízejí s LTV do 80 % za 5,87 % a s LTV nad 80 % za 6,22 %.

Nejdražší jsou nadále hypotéky s fixací na jeden rok

Naopak zdražily hypotéky fixované na jeden rok, a to v průměru o tři bazické body. Banky je mladým nabízejí za 6,04 % a ostatním za 6,46 %. Jednoleté fixace hypoték do 80 % LTV zůstávají i nadále nejdražší na trhu, nejlevnější jsou naopak pětileté fixace.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here