ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Opozice v Polsku bije na poplach, že byl spuštěn program »skartovačka plus«. Naráží tím na nákup skartovaček papíru řadou institucí po vyhlášení výsledků parlamentních voleb, upozornilo RMF FM.

Reportéři rádia již minulý týden odhalili, že ve zpravodajských službách a vojenské kontrarozvědce byly zřízeny komise, které byly pověřeny vyhledáváním dokumentů. Právě ony rozhodují o tom, které spisy budou archivovány a které půjdou do skartovačky. Jeden z bývalých důstojníků těchto služeb řekl reportérovi RMF FM, že obvykle se takové práce provádějí koncem ledna nebo začátkem února. Tentokrát se mělo rozhodovat těsně po volbách.

Téma ničení dokumentů po volbách zaznělo také ve čtvrtečním poledním rozhovoru na Rádiu RMF24. »Dostali jsme informaci, že v armádě začal jakýsi nebezpečný proces ničení dokumentů. Z generálního štábu vyšly směrnice, že některé dokumenty mohou zmizet. Naši lidé ze služby se tím začali zabývat. Dostávám také informace, že na ministerstvu spravedlnosti začaly nějaké pohyby ohledně čištění archivů a toho, co bylo přesunuto z regionálních prokuratur na Národní prokuraturu,« řekl předseda klubu Levicové strany Krzysztof Gawkowski.

Ministerstvo obrany tyto zprávy popírá. Náměstek ministra pro koordinaci speciálních služeb Stanisław Żaryn reagoval, že žádná služba dokumenty neničí. Uvedl také, že ani ve vojenských útvarech, ani v civilních službách nebyly zřízeny komise, které by přezkoumávaly nebo ničily běžnou dokumentaci.

Nabídky na nákup skartovacích strojů

Záhadné jsou však pak potom ale podle RMF FM tendry, které po vyhlášení výsledků parlamentních voleb vyhlásila řada institucí. Volby do Sejmu sice vyhrála strana Právo a spravedlnost, ale parlamentní většinu získala opozice, a je pravděpodobné, že to bude právě opozice, kdo bude sestavovat vládu.

Skartovačky papíru nakupuje mimo jiné Agentura pro vnitřní bezpečnost (ABW). Poslanec Občanské koalice Dariusz Joński prozradil, že ABW vyčlenila 250 000 zlotých na nákup 55 zařízení. Kromě toho chce ministerstvo pro rozvoj a technologie opravit všechny své skartovačky. Tendry na likvidaci a ničení ověřených dokumentů vyhlásila také společnost PKP Intercity (polský železniční dopravce).

Pět dní po parlamentních volbách – 20. října – objednala Okresní hygienicko-epidemiologická stanice v Chojnicích 9 skartovaček, z toho 4 supervýkonné. Den po volbách objednala devět skartovaček i hygienická stanice v Elblągu, stejně jako hygienická stanice v Olsztynu – ta však nakonec výběrové řízení zrušila.

A právě nyní bylo podle RMF FM vyhlášeno výběrové řízení na dodávku 61 skartovaček pro Oddělení ochrany utajovaných informací 33. vojenského hospodářského oddělení v Nové Dębě. RMF FM navíc upozorňuje, že mnohé z těchto tendrů se v hlubinách vládních webových stránek hledají jen velmi obtížně.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here