Home Zahraničí Izrael se připravuje na pozemní operaci, zatímco Gaza bojuje s humanitární krizí

Izrael se připravuje na pozemní operaci, zatímco Gaza bojuje s humanitární krizí

FOTO - síť X

Izrael se rozhodl provést pozemní operaci v pásmu Gazy, datum jejího zahájení ale zatím není známo. Plány Izraele neovlivní ani propuštění dvou amerických občanů, které Hamás držel jako rukojmí, uvedli pro zpravodajský portál Ynet vysocí izraelští představitelé.

USA a několik evropských vlád se snaží Izrael přesvědčit, aby odložil pozemní operaci v pásmu Gazy, a očekávají, že další jednání povedou k propuštění dalších rukojmích, kterých je podle izraelské armády v pásmu Gazy nejméně 210. 

Agentura Bloomberg již dříve informovala, že Izrael pod tlakem Spojených států mění své plány na pozemní operaci v pásmu Gazy. Podle zdrojů publikace může pozemní operace začít později, než se původně plánovalo, a trvat delší dobu.

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) mezitím informoval, že nejméně 30 % obytných domů v pásmu Gazy je zničených, poškozených nebo neobyvatelných, nemocnice pracují na hranici kapacity.

»Od 7. října bylo v pásmu Gazy zničeno, poškozeno nebo se stalo neobyvatelným nejméně 30 procent všech obytných budov,« uvedl úřad ve svém zpravodaji s odvoláním na údaje ministerstva pro bydlení v Gaze. Nemocnice jsou přeplněny pacienty a fungují na hraně, uvedl úřad. OCHA je znepokojena tím, že 9000 pacientů s rakovinou nemá kvůli podmínkám v jediné chemoterapeutické nemocnici v Gaze odpovídající péči.

Zpravodaj uvádí, že »stovky lidí, včetně dětí, jsou uvězněny pod sutinami«. Záchranné týmy, většinou z palestinské civilní obrany, »se snaží plnit své úkoly v podmínkách neustálých leteckých útoků, vážného nedostatku paliva pro vozidla a vybavení a omezeného nebo žádného připojení k mobilním sítím«. V pásmu Gazy je již deset dní přerušena dodávka elektřiny.

Na egyptské straně bylo v pátek otevřeno kontrolní stanoviště Rafáh, přes které je plánována evakuace a dodávky humanitární pomoci.

Boje

• Militantní křídlo Hamásu oznámilo raketové útoky na izraelská města Ašdod, Sderot, letecké sirény se rozezněly ve městě Aškelon, v oblasti osady Mošav Aderet jižně od Jeruzaléma a také v centrálním Izraeli.

• Izraelské stíhačky provedly několik úderů na zařízení Hamásu v pásmu Gazy. Izraelská armáda uvedla, že zničila sklady zbraní, velitelská centra a podzemní tunel. Armáda rovněž oznámila zničení skupiny radikálů v Gaze, kteří se údajně pokusili vypálit rakety na letadlo.

• V Gaze byl napaden pravoslavný kostel svatého Porfyria. Podle tiberiadského arcibiskupa Alexia bylo v klášteře a kostele více než 400 lidí, jsou zde mrtví.

• Pokračuje vzájemné ostřelování, radikálové z Hizballáhu útočí na izraelské území z Libanonu. V pátek se pod palbou ocitla vesnice Margaliot. Úřady oznámily evakuaci obyvatel izraelského města Kirjat Šmona u hranic s Libanonem. Libanonská armáda uvedla, že při izraelském útoku byl zabit jeden novinář.

• Izraelské obranné síly rovněž oznámily, že jsou připraveny zabránit budoucím raketovým útokům jemenských povstalců Husajna Ansar Alláha.

Operace na Západním břehu Jordánu

• Izraelské bezpečnostní síly zadržely od 7. října při raziích na Západním břehu 584 osob podezřelých z terorismu, z toho 375 příznivců Hamásu. Mezi zadrženými byl i spoluzakladatel Hamásu Hasan Júsef.
• Jen během operace v uprchlickém táboře Nur Šams bylo zadrženo 20 hledaných osob a 12 bojovníků bylo zlikvidováno.

Přípravy na pozemní operaci v pásmu Gazy

• Izraelský ministr obrany Yoav Galant dal jasně najevo, že pozemní operace by mohla být nařízena brzy. Promluvil k izraelským vojákům rozmístěným na hranicích s palestinskými okupovanými územími a řekl, že brzy uvidí Gazu zevnitř.

• »Izrael půjde až do konce a zničí Hamás,« řekl velvyslanec židovského státu při EU a NATO časopisu Der Spiegel. Dodal, že na Izrael bude vyvíjen tlak, aby se myšlenky pozemní operace v Gaze vzdal. »Proto potřebujeme podporu Evropy, o které by nemělo být pochyb,« ujistil Regev.

• Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil frontovou linii a setkal se s vojáky rozmístěnými poblíž pásma Gazy. Uvedl, že Izrael se připravuje na »silný úder«, aby dosáhl vítězství.

• Mezitím tisková agentura Bloomberg citovala zdroje, podle nichž Izrael pod tlakem USA mění plány pozemní operace.

Prohlášení stran konfliktu

• Izrael zatím nevidí program jednání o Palestině, včetně jednání se zprostředkovateli a garanty, uvedl izraelský velvyslanec v Rusku Alexander Ben Zvi.

• Cháled Mašál, šéf zahraničního úřadu Hamásu, prohlásil, že Palestinci mají historickou šanci dosáhnout vítězství nad Izraelem.

Situace s rukojmími

• Izraelský ministr zahraničí Eli Cohen se setkal s velvyslanci 22 zemí, jejichž občany zadržuje Hamás. • Velvyslanci ve společném prohlášení vyzvali, aby Mezinárodní výbor Červeného kříže mohl navštívit rukojmí v Gaze.

Pomoc pásmu Gazy

• Na egyptské straně je otevřen kontrolní bod Rafah na hranici s palestinskou enklávou. Káhira zdůraznila, že nenese odpovědnost za překážky při výstupu cizích občanů z pásma Gazy přes kontrolní stanoviště.

• V pátek probíhaly opravné práce – stroje vyrovnávaly přístupy k přechodu poškozené izraelským bombardováním.

• První kamiony s humanitární pomocí pro obyvatele pásma Gazy v sobotu projely kontrolním stanovištěm Rafah.

• Podle zástupce Egyptské společnosti Červeného půlměsíce v provincii Severní Sinaj jsou dodávány především léky a zdravotnický materiál nezbytný k poskytnutí nouzové pomoci Palestincům zraněným v důsledku bombardování a ostřelování enklávy.

• V současnosti je na kontrolním stanovišti v Rafahu seřazeno asi 200 kamionů s humanitární pomocí, které jsou připraveny kdykoli vyrazit do palestinského pohraničního sektoru.

• O povolení překročit Rafáh pro cizince a osoby s dvojím občanstvím nacházející se v tomto sektoru do Egypta zatím nejsou žádné informace.

• Situace v pásmu Gazy zůstává kritická. Počet mrtvých od 7. října přesáhl 4 tisíce. Izrael zásobuje vodou pouze jih enklávy, kam bylo doporučeno evakuovat obyvatele ze severní části.

Mezinárodní reakce

• Organizace Human Rights Watch obvinila západní země z pokrytectví a dvojích standardů v souvislosti s nedostatečnou kritikou Izraele. V prohlášení uvedla, že USA a evropské země kritizovaly ruské akce na Ukrajině, ale na izraelské údery v palestinské enklávě podobná reakce nebyla.

• Americký prezident Joe Biden požádal Kongres o pomoc pro Izrael a Ukrajinu. Navrhuje se, aby Tel Aviv obdržel pomoc ve výši 14,3 miliardy dolarů. • Izraelská pozemní vojenská operace v pásmu Gazy povede ke smrti tisíců nevinných lidí a bude »ostudou lidstva«. Prohlásil to Omer Celik, oficiální představitel turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here