Jak v ruských puškách končí munice pro odstřelovače vyrobená v USA

V šedesátivteřinovém videoklipu zveřejněném na Telegramu maskovaný sniper se znakem Wagnerovy armády pěje chválu na pušku Orsis T-5000 ruské výroby. »Toto vybavení je velmi dobře doporučováno,« říká voják, zachycený v ohořelém interiéru budovy, válečnému reportérovi televizního kanálu Zvezda, který provozuje ruské ministerstvo obrany, napsal server POLITICO. Muž díle podle serveru vytáhne zásobník zbraně u svého boku a pokračuje: »Používá západní munici ráže .338. Funguje velmi dobře. Dokáže prorazit lehký kryt, pokud je nepřítel za ním. A na otevřeném prostranství dokáže nepřítele zasáhnout na vzdálenost až 1500 metrů.«

Orsis T-5000 vyrábí moskevská společnost Promtekhnologiya, na kterou Spojené státy uvalily sankce. Z dokumentů, které získal server POLITICO, vyplývá, že společnost Promtekhnologiya a další ruská firma Tetis získaly stovky tisíc nábojů vyrobených americkou společností Hornady, která své výrobky označuje jako »Přesné. Smrtící. Spolehlivé.« Společnost Hornady, která byla založena v roce 1949, shrnuje svou filozofii větou: »Deset nábojů jednou dírou«.

Tato zjištění doplňují rostoucí počet důkazů o tom, že dodávky smrtícího i nesmrtícího vojenského vybavení se stále dostávají do Ruska, přestože Západ v reakci na situaci na Ukrajině uvalil bezprecedentní sankce. Podle odborníků na obranu válečné potřeby odhalily údajný nedostatek ruských kapacit na výrobu špičkových odstřelovačských nábojů, což podporuje rozkvět černého trhu se západní municí.

Podrobnosti o obchodech – dovozce, dodavatele a popisy výrobků – může na internetu najít každý, kdo má přístup k ruskému internetu a orientuje se v kódech mezinárodní celní klasifikace.

V »prohlášení o shodě« podaném v ruském vládním registru a datovaném 12. srpna 2022 společnost Promtekhnologiya uvedla, že plánuje získat dávku 102 200 kusů olověných střel Hornady pro montáž »loveckých nábojů« používaných v »civilních zbraních s drážkovanou hlavní«. Specifikace – střely ráže .338 Lapua Magnum o hmotnosti 285 grainů – odpovídají specifikacím výrobku v katalogu Hornady.

Druhé prohlášení se stejným datem se týká šarže »neuzavřených nábojnic pro sestavení patron do civilních palných zbraní« vyrobených společností Hornady se stejnou specifikací .338 Lapua Magnum.

Popis je zavádějící: 338 Lapua Magnum není jen »lovecký náboj«, ale také vysoce výkonný projektil s dlouhým dostřelem, který byl vyvinut západními armádami v 80. letech a používán jejich odstřelovači v Iráku a Afghánistánu.

Steve Hornady, generální ředitel rodinné společnosti se sídlem v Grand Islandu ve státě Nebraska, na dotaz serveru POLITICO popřel, že by v době války prodával munici do Ruska.

Hornady nejprve odmítl poskytnout bližší informace, a když byl požádán o přezkoumání důkazů, požádal o jejich zaslání faxem nebo kurýrem, protože nepoužívá e-mail. Nakonec odpověděl poté, co mu POLITICO zaslal kurýrem písemnou žádost o vyjádření spolu s podpůrnou dokumentací.

»Do Ruska kategoricky NIC nevyvážíme a od roku 2014 nemáme vývozní povolení pro Rusko,« odpověděl. »Nepodporujeme žádný prodej našich výrobků jakémukoli ruskému zmetkovi, a pokud se nám podaří zjistit, jakým způsobem je získávají, pokud tak skutečně činí, podnikneme všechny dostupné kroky, abychom tomu zabránili.«

Hornady dodal, že na základě dotazu serveru POLITICO kontaktoval americké úřady. Upozornil, že podle platných amerických zákonů musí zákazníci získat povolení ministerstva obchodu k reexportu výrobků vyrobených ve Spojených státech. »Pokud je nám známo, žádný z našich zákazníků tento zákon neporušuje,« uvedl.

Velitel jednotky Wagner Jevgenij Prigožin na otázku, jakou munici jeho vojáci používají, odpověděl, že mají »obrovské množství munice NATO, která zbyla po ukrajinské armádě«. V sarkastické hlasové zprávě zaslané novináři z POLITICO ruský vojevůdce rovněž požádal o pomoc při pořizování bojových letounů F-35 a odstřelovacích pušek, kulometů a granátometů americké výroby.

Společnost Promtekhnologiya popřela, že by podávala celní prohlášení na dovoz střeliva; uvedla, že nemá žádný vztah se společností Hornady a že má kapacitu na výrobu vlastního střeliva. Společnost v komentáři zaslaném e-mailem serveru POLITICO rovněž uvedla, že puška Orsis a střelivo, které vyrábí, jsou určeny pro »lovecké a sportovní« účely a jsou volně dostupné na civilním trhu.

Na společnost Promtekhnologiya i Alexandra Zinovjeva, který je v dokumentech uveden jako generální ředitel společnosti, byly uvaleny sankce ze strany Ukrajiny, která se odvolává na důkazy, že její pušky Orsis »byly použity v ruských vojenských operacích na východní Ukrajině«.

Společnost Promtechnologija je rovněž v hledáčku Washingtonu: »Bereme vážně jakákoli obvinění z porušování nebo obcházení sankcí a jsme odhodláni zajistit, aby byly sankce plně vymáhány,« uvedl mluvčí Rady pro národní bezpečnost v odpovědi na žádost o komentář, kterou si vyžádal server POLITICO.

Za trestné nebo úmyslné porušení amerických sankcí hrozí sankce až do výše jednoho milionu dolarů za každé porušení a jednotlivcům až 20 let odnětí svobody. Občanskoprávní sankce mohou dosahovat buď dvojnásobku hodnoty příslušné transakce, nebo přibližně 350 000 USD za porušení, podle toho, která částka je vyšší.

Popisování vojenské munice jako munice pro lovecké nebo sportovní účely, jak se to děje v podáních, se rovná chabě zastřenému triku, jak se vyhnout cíleným »chytrým« sankcím, jejichž cílem je zbavit ruskou armádu prostředků pro vedení války, uvedla obranná analytička Maria Šagina.

Dalším ruským odběratelem munice Hornady je společnost Tetis, která od 24. února 2022 zveřejnila dvě dodávky. Naposledy v dubnu šlo o více než 300 000 »kusů« zahrnujících širokou škálu výrobků, které se odhlásily z katalogu Hornady.

Hlavní vlastníci společnosti Tetis, Alexandr Levandovskij a Sergej Senčenko – každý z nich vlastní podíl 41,1 % – mají vazby na ruskou armádu.

Ačkoli Tetis na svých internetových stránkách nenabízí střelivo Hornady, inzeruje se jako mezinárodní distributor amerického výrobce zařízení pro přebíjení střeliva RCBS. To se používá k sestavení nábojnic, zápalek, hnacích plynů a střel do nábojů, které lze následně vystřelit.
Každopádně munice Hornady nebo její komponenty jsou v Rusku volně dostupné, stejně jako další špičkové zahraniční vojenské vybavení.

»Prosperující černý trh odráží strukturální deficit ruské válečné ekonomiky. Jeho vojensko-průmyslový komplex dokáže vyrábět dobré ruční zbraně, jako je například puška Orsis, ale chybí mu kapacita na výrobu takového množství munice, které potřebuje armáda bojující na frontě dlouhé stovky kilometrů,« tvrdí POLITICO. »Navzdory kvalitě vyrobených pušek úspěšný zásah přímo závisí na komponentech použitých v nábojích, a ty se bohužel dovážejí,« postěžoval si korespondent v příspěvku na ruském vojenském zpravodajském webu po několika měsících války. Střelný prach vyráběný v Rusku postrádá stabilitu, dodal korespondent s tím, že to je »v rámci vysoce přesné střelby nepřijatelné«.

Není to jen munice z USA, která se dostává na frontu kolem Bachmutu na východě Ukrajiny, nedávno dobytého Prigožinovou organizací po několikaměsíční bitvě.

Zdá se, že sem proudí také náboje z Evropské unie, která proti Rusku zavedla ne méně než 10 sérií sankcí v zatím bezvýsledném pokusu připravit Rusko o zdroje.

Společnost Promtekhnologiya podala od října čtyři prohlášení, která se týkají dodávek 460 000 kusů označovaných jako »lovecké náboje Orsis« – většina z nich je typu .338 Lapua Magnum. Jako dodavatel je v nich uvedena slovinská společnost Valerian.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy