Home Domácí Lidé se více obávají chřipky než covidu-19

Lidé se více obávají chřipky než covidu-19

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Od září se proti covidu-19 nechalo očkovat téměř 300 000 obyvatel, zejména starších 65 let. Proti chřipce je očkováno 560 000 lidí. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je stále vhodný čas na očkování proti chřipce i covidu-19.

Skutečnost, že zájem o očkování proti chřipce je skoro dvojnásobný než proti covidu-19, je podle Chlíbka znepokojivá. »Pravděpodobně jsme ztratili obavy z covidu a bojíme se více chřipky. Pravda je, že covid-19 stále zabíjí více lidí než chřipka, především v rizikových kategoriích může být toto onemocnění nebezpečné,« uvedl.

Aktuálně je s covidem-19 evidováno zhruba 8500 pacientů. Podstatné je, že i přes nárůst počtu nakažených se dlouhodobě významně nezvyšují počty hospitalizovaných pacientů s těžkým průběhem nemoci. Intenzivní péči jich podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice potřebuje v Česku méně než 40. Situaci v nemocnicích podle ředitelky Státního zdravotního ústavu Barbory Mackové ovlivňuje právě očkování.

Velkou odezvu kampaně, která má zvýšit zájem o očkování, zaznamenala hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová v zařízeních sociální péče. »Klienti těchto zařízení se účastní očkování,« uvedla.

Z testů, které dělají poskytovatelé zdravotních služeb, hygienici zachycují v pracovních dnech průměrně 1050 nových případů nákazy, maximální denní hodnoty dosahují 1500. Zdravotní dopady šíření viru jsou v Česku i okolních státech relativně mírné. Riziko těžkého průběhu onemocnění je spojeno zejména s rostoucím věkem pacientů, jejich případnými chronickými zdravotními potížemi a sníženou imunitou. Typický pacient s těžkým průběhem covidu je nyní starší sedmdesáti let.

Nadále dodržovat hygienická opatření

Situace je podle Mackové stabilní a stejná po celé republice a odpovídá podzimnímu období i u akutních respiračních infekcí a chřipkových onemocnění. »Stále se pohybujeme pod epidemickým prahem,« uvedla.

Počty případů chřipky, RS viru i dalších onemocnění typických pro sezonu rostou v meziročním srovnání podle expertů standardně. V následujících týdnech bude zřejmě nemocných přibývat.

Podle Mackové by lidé měli nadále dodržovat principy ochrany z doby pandemie, to znamená základní hygienická opatření a nošení roušky v případě, že pociťují příznaky onemocnění.

Chlíbek na tiskové konferenci připomenul význam očkování. »Jakkoli si mnozí po letech na přítomnost covidu-19 už zvykli, tak zejména u neočkované populace může i nadále vyvolat velmi těžký průběh onemocnění,« uvedl.

Zdůraznil, že vakcinologická společnost neustále vyhodnocuje bezpečnost očkování. »V tuto chvíli bylo na světě aplikováno více než 13 miliard dávek vakcíny proti covid-19, zatím nebyl zaznamenán žádný bezpečnostní signál, který by vedl k tomu, že jakákoliv rizika spojena s očkováním převyšují přínosy,« uvedl. Pořád podle něj platí, že přínosy očkování jsou jednoznačné a nepopiratelné. »Nadále doporučuji očkování proti chřipce i covidu v jeden den,« dodal Chlíbek.

Očkování proti covidu je zdarma, u chřipky si očkování neplatí pacienti starší 65 let a další vybrané skupiny pojištěnců.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here