Macron na základě stížností Číny zablokoval základnu NATO v Japonsku

Francie brzdí dohodu o rozšíření působnosti NATO do Asie, což v předvečer důležitého summitu, který se uskuteční příští týden, otevírá rozkol v západní bezpečnostní alianci, napsal server POLITICO.

Představitelé NATO již několik měsíců diskutují o plánech na otevření styčného úřadu v Japonsku, který by představoval první výspu spojenců v regionu v době rostoucího napětí mezi Západem a Čínou.

Výroční summit vedoucích představitelů, který se příští týden uskuteční v Litvě na pozadí ruské války na Ukrajině, byl označen za okamžik, kdy bude v tomto plánu dosaženo pokroku.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se však postavil proti a trvá na tom, že takové geografické rozšíření by znamenalo riziko, že by se působnost aliance příliš vzdálila od jejího původního severoatlantického zaměření.

»Zásadně nejsme pro,« řekl v pátek novinářům jeden z představitelů Elysejského paláce. »Pokud jde o úřad, samy japonské orgány nám sdělily, že na něm nijak extrémně nelpí.«

Francouzský prezident trvá na tom, že NATO je geograficky omezeno na severní Atlantik. »NATO znamená Severoatlantickou alianci,« řekl a dodal, že články 5 a 6, které jsou jádrem aliance, jsou »geografické«.

»Viděli jsme, že NATO má tendenci jít na východ do tohoto regionu, zasahovat do regionálních záležitostí a podněcovat blokovou konfrontaci,« řekl minulý měsíc mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin. »Většina asijských zemí je proti vzniku vojenských bloků v regionu. Nevítají působení NATO v Asii.«

Zatímco někteří další spojenci NATO mají údajně také obavy z nového úřadu, tři evropští diplomaté obeznámení s probíhajícími jednáními připouštějí, že nejsilnější odpor pochází z Francie.

Macron se již několik let staví proti většímu zaměření NATO na Čínu. V roce 2021 po zasedání NATO prohlásil, že »bychom neměli zaměňovat naše cíle«, a argumentoval, že »NATO je vojenská organizace, otázka našich vztahů s Čínou není jen vojenskou otázkou. NATO je organizace, která se týká severního Atlantiku, Čína má se severním Atlantikem jen málo společného«.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg naopak prosazoval hlubší spojení se spojenci v asijsko-pacifickém regionu. Příští týden se summitu NATO ve Vilniusu již podruhé za sebou zúčastní vedoucí představitelé Japonska, Jižní Koreje, Austrálie a Nového Zélandu.

»S Čínou a dalšími autoritářskými režimy bychom neměli udělat stejnou chybu,« řekl Stoltenberg v únoru. Jeho komentář byl vnímán jako vyvození spojitosti mezi Ukrajinou a Tchaj-wanem. »To, co se dnes děje v Evropě, by se zítra mohlo stát v Asii,« řekl.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy