Home Pel mel Kultura Noc s hvězdami má za sebou čtvrtstoletí

Noc s hvězdami má za sebou čtvrtstoletí

V obci Zahrádky nedaleko Máchova jezera se konal již 25. ročník benefičního koncertu Noc s hvězdami, který od prvopočátku připravuje zpěvák, herec a producent Martin France. Ten připomněl, že akce měla původně premiéru na hradě Houska, ale po 16 letech se koncert přestěhoval právě na vyhořelý zámek Zahrádky.

Byli jsme s fotografem Martinem J. Polákem jak na Housce (několikrát), tak při premiéře na zámeckém nádvoří na Zahrádkách, proto nás trochu překvapilo, že tentokrát se akce přestěhovala do skromných prostor vedle parkoviště před zámkem, nicméně vzhledem k propršené sobotě večer se to hodilo, protože nejen účinkující, ale i diváci zůstali nakonec pěkně v suchu… Tedy až na tradičního moderátora akce Slávka Bouru, který poctivě mokl, ale i na držitele dvou divadelních Cen Thálie Jana Kříže, jenž jako jediný vzal mikrofon a šel zpívat blíž publiku, pěkně pod šedivé plačící nebe.

S novým starostou obce Zahrádky Martinem Macho začal Franceho tým společně akci připravovat přibližně před 3/4 rokem a obec pomohla, jak mohla. A tak se i za deštivého počasí koncert konal, protože byly pro diváky připraveny skutečně důstojné velkokapacitní stany.

S diváky se 20 minut před zahájením koncertu přivítal šikovný imitátor a bavič Zdenek Barnett a po něm už začala vystupovat plejáda interpretů. Americkým country se představili FiddleFarm v čele s kapelníkem Radkem Špindlerem a hned jako druhá nastoupila plna elánu největší pěvecká hvězda večera, Bára Basiková, která dorazila až z Bratislavy a zazpívala bez zvukovky hned čtyři kousky. Z muzikálů to byly megahity z Jesuse Christ Superstara a Johanky z Arku, představila ale i své nové taneční album.

Velmi sympatický byl výkon Jarmily Zedníkové, jejíž Ave Maria patřila k nejlepším, kterou kdy kdo z českých interpretů a interpretek předvedl. Česko-slovenská muzikálová zpěvačka a herečka Vanda Károlyi (kdysi Konečná) zase nabídla českému diváku méně známé tituly Cyrano z předměstí a Cikáni jdou do nebe, zmiňovaný mistr muzikálových pódií Honza Kříž alespoň Pomádu a pak díky Bourově iniciativě a cappella Zpíval v dešti. Doslova a dopísmene!

Stále půvabná první česká vicesuperstar Šárka Vaňková potěšila diváky mj. skvělým provedením megahitu Evy Pilarové Hrom aby do tě lásko, kterému dala přednost před hity Ivety Bartošové, jež bude zpívat na podzim v samostatném koncertním recitálu, a to proto, že u příležitosti pětadvacetin kdysi vyhlášeného popového fesťáčku Noc s hvězdami se připomínaly i největší zážitky z Housky. A o jeden z nich se kdysi postarala právě legendární paní Pilarová.

Martin France zazpíval s dcerami Jarmily Zedníkové a Vandu Károlyi zase doprovodil na kytaru zpívající Herec Petr Batěk. Ten předvedl i vlastní písničkářskou tvorbu stejně jako herečka Jitka Smutná. Tak jako Bára čtyři songy dostala tu čest vystřihnout i nestárnoucí rocková legenda Marcela Březinová, patrně největší držák Noci s hvězdami vedle Slávka Boury.

A pak už přišlo to, kvůli čemu se všichni interpreti na tomto benefičním koncertu potkali. Došlo na předávání finančních šeků tentokrát pro invalidního vozíčkáře Ivana Drlíka a překvapen nebyl jen samotný Ivan s diváky, ale i samotný pořadatel akce Martin France. Jako první předal šek v hodnotě 7000 Kč majitel obchodního domu Andy v České Lípě Vladimír Vladimirov, skupina FidlleFarm věnovala gelové katetry v hodnotě 7500 Kč, českolipská Liběna Bílková a její tým MM Reality věnovali 25 tisíc korun a nečekaně a překvapivě se šekem na 10 000 Kč dorazila i ředitelka Nadačního fondu Sudička Hana Ulmanová. Předávání darů završil Martin France se šekem ze vstupného a dobrovolných příspvěvků diváků na sumu přes 18 000 Kč, čímž se po sečtení všeho vybralo něco kolem 80 tisíc.

Účinkující se pak v samotném už téměř nočním finále rozloučili s diváky symbolicky megahitem Pomády Jsme parta správná a popřáli si vše nej v průběhu nadcházejích měsíců, než se zase zkraje srpna 2024 sejdou na již 26. ročníku Noci s hvězdami.

Roman Janouch

FOTO – Martin J. Polák

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here