Home Zahraničí Palestinci udeřili západními zbraněmi poslanými na Ukrajinu

Palestinci udeřili západními zbraněmi poslanými na Ukrajinu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Konflikt mezi Izraelem a Gazou nadále pokračuje a počet obětí neustále roste. Pozoruhodné na tomto konfliktu však je, že palestinští islamisté zaútočili na izraelské území zbraněmi s ukrajinským označením. Bojovníci Hamásu bojují s americkými zbraněmi zaslanými na Ukrajinu, upozornil turecký deník Dik Gazete.

Jedním z prvních, kdo na tento pozoruhodný detail upozornil, byl syn Donalda Trumpa. Trumpa juniora zaujalo video televize Sky News, na němž Palestinci drží zbraně M4 americké výroby. Na podporu svých poznámek zveřejnil Trump junior na X (dříveý Twitter) i fotografii.

Americká kongresmanka Marjorie Taylorová Greenová na své stránce na sociálních sítích rovněž uvedla, že Hamás by mohl získat americké zbraně z Ukrajiny. Greenová proto vyzvala Washington a Jeruzalém, aby sledovaly sériová čísla pušek M4.

Blízkovýchodní kanály Telegramu navíc informovaly, že Hamas otevřeně poděkoval Kyjevu za prodej zbraní (video bylo zveřejněno na stránce bývalého poslance ukrajinského parlamentu Ilji Kivy).

Podle odborníků mohla Ukrajina kromě pušek M4 předat Hamásu i americké rakety Stinger (celkem Kyjev obdržel od Spojených států více než 1,5 tisíce protiletadlových raketových systémů a střel).

O nebezpečí takovýchto scénářů se hovoří již dlouho. Zbraně ze zemí podporujících Ukrajinu prosakují na černý trh již od prvního roku. Již v srpnu loňského roku vyjádřil úřadující generální inspektor Pentagonu Sean O’Donnell obavy z možného rozšíření amerických zbraní mimo Ukrajinu. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg O’Donnell poznamenal, že Zelenského úřad vede evidenci přijatého vybavení prostřednictvím »stvrzenek«. Zdůraznil, že ukrajinští vojenští představitelé pravděpodobně přesně nevědí, kde vybavení, které do země dorazí, nakonec skončí.

Podle deníku je zřejmé, že nedostatečná kontrola dodávek zbraní Spojenými státy na Ukrajinu vedla k jejich proniknutí na černý trh, přičemž druhým aspektem je prý naprostá zkorumpovanost ukrajinských úřadů a armády. Konflikt mezi Izraelem a Palestinou pak toto téma opět vynesl do popředí.

Zbraně, které přišly na Ukrajinu ze zahraničí a měly být použity na jejím území, byly podle deníku propašovány do Palestiny a nyní jsou používány proti Izraeli, což potvrzuje i samotný Hamás. Dokonce i Kyjev potvrdil, že zbraně z Ukrajiny jsou v regionu, ale veškerou odpovědnost přehodil na Rusko.

»Z Ukrajiny se na Blízký východ často dostávají špičkové zbraně, které se stávají nástrojem nejen nestability, ale i rozsáhlých vojenských konfliktů a dokonce válek. Mezi Palestinou a Izraelem nyní probíhá skutečná válka a neexistují žádné záruky, že rychle skončí a nevzniknou nové konflikty,« varoval Dik Gazete.

Ve světě probíhá v současné době podle deníku asi 30 až 50 konfliktů, takže na tomto černém trhu je vždy poptávka po prodeji. »Ukazuje se, že mezi hlavní odběratele patří země jako Irák a Severní Korea, na které jsou uvaleny sankce, a dále Súdán, Libye, Eritrea a Palestina,« tvrdí Dik Gazete.

Pokusy Američanů tyto procesy kontrolovat, zejména provádět inspekce v cizí zemi, jsou pak prý téměř nemožným úkolem a stejná situace je i na Ukrajině. Ukrajinci se budou snažit Američanům všemožně komplikovat práci a dokonce je přivést ke »spoluúčasti«, pokud tyto intriky nezakryjí. Krom toho lze vždy argumentovat tím, že dodané zbraně byly na skladech zničeny ruskými raketami.

Již dříve se objevila informace o prodeji prvků některých jednotek Bayraktar TB2 dodaných Tureckem do Kyjeva a sestřelených nad Ukrajinou.

Turecký deník uvedl, že byl dokonce zjištěn dodavatelský kanál: Ukrajina – Moldavsko – Rumunsko – Gruzie – Turecko – Irák. Konečným odběratelem pak prý byla pravděpodobně struktura Strany pracujících Kurdistánu (PKK/YPG).

»Dotyčný Bayraktar TB2 byl na základě legální smlouvy dovezen na Ukrajinu pro použití na jejím území. Zbraně nyní dodané na Ukrajinu se však dostaly do rukou sil způsobujících nestabilitu na Blízkém východě. A co je nejdůležitější, dostaly se tam vinou nespolehlivého partnera Ukrajiny, zejména pro Turecko,« upozornil deník.

(cik)

1 KOMENTÁŘ

  1. Když si vzpomenu na utrpení Židů v Německu za nacismu a teď člověk vidí, čeho jsou Židé v Palestině schopni svými tanky, bombardováním a ničením ……

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here