Prezident Pavel vyznamenal 62 osobností. Vyvolal i řadu kontroverzí

Oslavy 105. výročí vzniku samostatného Československa vyvrcholily dnes na Pražském hradě udílením státních vyznamenání. Poprvé v režii prezidenta Petra Pavla. Ocenil 62 osobností veřejného života, například bývalého premiéra Petra Pitharta, exministra zahraničí Karla Schwarzenberga či zpěvačku Martu Kubišovou.

Řád Bílého lva obdržel vedle Pitharta a Schwarzenberga také bývalý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Řád Tomáše Garrigua Masaryka, tedy druhé nejvyšší státní vyznamenání si z Hradu odnesli například katolický kněz a filozof Tomáš Halík či sestra členů odbojové skupiny bratří Mašínů Zdena Mašínová. In memoriam Řád TGM první třídy obdrželi filozof Jan Sokol, spisovatel a bývalý politik Milan Uhde a lidskoprávní a politická aktivistka a signatářka Charty 77 Jarmila Stibicová. Prezident ocenil i řadu umělců, sportovců, vědců a akademiků. Ocenění by si podle něj zasloužily děti, které se nebojí bránit své spolužáky proti šikaně, rodiče samoživitelé, kteří zvládají péči o své děti bez podpory partnera, či ti, kdo se starají o své blízké s postižením, i ti, kteří pomáhají potřebným, které často ani neznají. »Jsou to všichni ti, kteří volí cestu dobra, spravedlnosti a poctivosti, i když pro ně není ani zdaleka tou nejpohodlnější,« uvedl Pavel v závěru svého projevu.

Ceremoniál pořadatelé koncipovali podle dosavadních zvyklostí. Do Vladislavského sálu přišlo na 700 hostů, přibližně 2000 lidí dostalo pozvánku na následnou recepci ve Španělském sále. Mezi hosty byli kromě oceněných a jejich doprovodu zástupci vlády, vedení obou parlamentních komor a jejich výborů a klubů, diplomatický sbor či představitelé církví.

Paroubek: Bez Rychetského by tam Pavel neseděl

Pavlův předchůdce v nejvyšší ústavní funkci Miloš Zeman se dnešního slavnostního ceremoniálu na Hradě nezúčastnil. Stejně tak odmítl pozvání i expremiér Jiří Paroubek, který následně pro iportaL24.cz přiznal, že mu vadí některá ocenění. Konkrétně jmenoval především Rychetského. »Tendenčnost ocenění je zřejmá. Rychetský postupoval dvakrát protiústavně, když zrušil mimořáné volby 2009, a pak zasáhl do minulých parlamentních voleb požadavkem na úpravu volebního zákona v momentě, kdy už byl vypsán termín voleb. Je to jedna parta lidí, kteří si hrají do ruky. Bez Rychetských a podobných figur by tam současný prezident neseděl,« uvedl Paroubek.

»Je úsměvné, že pan prezident zjevně nepotřebuje rozum, nahradil ho čtecím zařízením,« kritizovala projev předsedkyně ČSSD Jana Volfová. Souhlasí s ní i bývalý předseda KSČM Vojtěch Filip. »Řekl bych, že strojený projev pana prezidenta nevycházel z jeho přesvědčení ani z pozice, kterou zastává. Ti, co mu to psali, ho stylizují do nějaké role, kterou nezvládá. A vůbec mi nejde o to, že neumí pořadová cvičení, která by měl jako voják zvládat lépe,« dotkl se Filip momentu, kdy při dnešním ceremoniálu u Národního památníku v Praze trefil vojáka praporem do hlavy a shodil mu vojenskou čepici.

Zatímco Paroubek kritizoval vyznamenání Rychetského, Volfové vadí především osoba Tomáše Halíka. »Nad ním visí největší vykřičník. Pan Halík vyměnil službu bohu tomu, kdo Evropě velí. Až jsem skoro přesvědčena, že kdyby Kristus řekl, že Evropa je špatně, pan Halík ho nechá znovu ukřižovat. Na druhou stranu buďme rádi, že pan prezident znovu nesrazil nějakou čepici nebo třeba historickou sochu,« dodala s nadsázkou Volfová.

Co se týče vyznamenání Zdeny Mašínové, kritika zazněla především na dnešním odpoledním shromáždění iniciativy Aliance za nezávislost České republiky u Obecního domu v Praze. »Komunistický rozvědčík dnes na Hradě vyznamenává sestru bratří Mašínů. To je to, kam jsme se dostali,« kritizoval šéf Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas. Paroubek ve večerním vyjádření pro iportaL24.cz mluvil smířlivěji. »Spíš by mi vadili její bratři. Ona byla oběť bývalého režimu, oběť té doby,« uvedl Paroubek.

Nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii?

V úvodním projevu ve Vladislavském sále Pražského hradu dnes Pavel uvedl, že Česká republika má nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. Když měl jmenovat úspěchy, nevzpomněl si na nic jiného než na vstup do Severoatlantické aliance a Evropské unie. »Vědomí, že je Česko součástí nejsilnějšího obranného uskupení na světě, které budí respekt, je základem naší jistoty,« řekl prezident.

»Když se to vezme v úplnosti, tak v nejsilnějším paktu světa opravdu jsme. To je pravda. Jiná věc je, kolik nás to stojí. Přiznám se, že v roce 1999, kdy jsme vstupovali do NATO, jsem takovou představu neměl. Domníval jsem se, že bude kompatibilta ve výdajích i zbraňových systémech zemí. Že to vyjde levnějí. Teď dáváme 2 procenta HDP na obranu a je jen otázka času, kdy to budou 4 procenta jako v Polsku,« zhodnotil Paroubek.

Pavel dále uvedl, že Češi mají mnoho důvodů ke zdravému sebevědomí, ač mají možná i kvůli složité novodobé historii někdy tendence se podceňovat, nevěřit ve vlastní schopnosti a ztrácet naději v lepší budoucnost. »K pozitivnímu pohledu do budoucnosti nepřispívá válka, kterou proti Ukrajině vede Rusko, ani islamistický teror, na který musí reagovat Izrael. My však dnes máme to nejpevnější bezpečnostní ukotvení, jaké jsme kdy v naší historii měli,« řekl Pavel. Nelze ale podle něj spoléhat jen na vnější záruky spojenců, bezpečnost musí Česko posilovat zejména vlastními silami.

Zatímco vládní koalice mluvila po tomto proslovu o návratu důstojnosti na Hrad, podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury byl projev hlavy státu příliš dlouhý, za což podle něj nicméně nemůže prezident, jako spíš jeho hradní tým. »Jeho autoři (projev) mínili zřejmě jako projev státnický – bohužel méně je někdy více,« uvedl šéf SPD.

(pk)

Související články

10 KOMENTÁŘŮ

  1. Vynikající projev Pavla.
    Rozzuřil všechny dezoláty počínaje zlodĕjem per s mezinárodní ostudou Klausem.
    Napravil chyby kladeče šavlí u korunovačních klenotů, ožralce s deliriem tremens, který vidĕl i pavouky, jak jim padají nozičky.

  2. Se sebezapřením jsem 28.10.2023 zhlédl večerní hradní šaškárnu uspořádanou na Hradě Pavlem. Musím konstatovat, že se mi z toho chtělo blít. Primitiv Pavel si hrál na státníka a byl jen trapný.

    • Česká státnost ti asi nic neříká? Za Hitlera se trhli, vytvořili Slovenský štát a armádu, která bojovala spolu s Nĕmci proti Rusku. Flastenko.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy