Home Domácí Porušil premiér Fiala svým projevem zákon? Prý ne, ale byl »neetický« a...

Porušil premiér Fiala svým projevem zákon? Prý ne, ale byl »neetický« a »nemravný«

FOTO - ČTK/Screenshot

Podle Tomáše Nielsena, předsedy Pro Libertate a kandidáta do Senátu za obvod Jihlava, porušil premiér Petr Fiala svým nedělním projevem k národu zákonné podmínky. Jeho protikandidát, advokát Luděk Růžička (DOMOV), tato slova odmítá, stejně však nešetří ostrými slovy vůči předsedovi vlády.

Nielsen uvedl, že musí být pro podobná vysílání naplněny zákonné podmínky. A ty zde prý naplněny nebyly. »Pět dní před volbami dostal v hlavním vysílacím čase na pěti celostátních kanálech možnost vystoupit předseda ODS, který ve svém projevu sděloval, co jeho vláda, jejíž všechny členské strany také kandidují, dělá pro občany. Tím ovlivňoval jejich voličské rozhodování,« uvedl Nielsen pro server Vltava.news.

»Takové mimořádné vystoupení musí být v naléhavém veřejném zájmu, a pouze pro účely důležitých a neodkladných oznámení v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu, stavu ohrožení státu, válečného stavu, stavu kybernetického nebezpečí nebo opatření na ochranu veřejného zdraví. Apel Petra Fialy, aby občané šetřili energiemi, tyto důvody podle právníka zcela jednoznačně nenaplňuje. Ze strany Petra Fialy tedy podle právníka došlo ke zneužití ústavní funkce předsedy vlády k ovlivnění politické soutěže, základního principu demokratického právního státu,« dodal Nielsen.

Růžička to považuje za snahu Nielsena o zviditelnění před volbami. »Ze strany pana premiéra to byl v televizi blábol, kec o ničem. On vlastně od začátku svého působení v čele vlády nikdy nic neřekl. Ovšem jakékoli žaloby by se minuly účinkem. Jeho projev sice byl neetický a nemravný, ale nikoli nezákonný. Tím, že se někdo snaží údajnými žalobami zviditelnit před volbami, se blíží úrovni pana premiéra,« prohlásil Růžička pro iportaL24.cz na adresu protikandidáta.

Podle právníka a někdejšího 1. místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa Fiala zneužil svého postavení jako předsedy vlády v předvolebním období. »Nejde o soukromé televize, tam mají podle kodexu zajistit jen pravdivost, ale už se nemluví o vyváženosti a objektivnosti. V České televizi a Českém rozhlasu je to ale jiné. Mají povinnost dodržovat svobodnou soutěž politických stran, což je článek 5 Ústavy. A tady došlo k jejímu narušení, protože premiér promluvil k národu, aniž by řekl cokoli nového,« řekl serveru iportaL24.cz Filip, podle nějž měl dostat prostor i šéf alespoň jedné z opozičních stran.

»Udělat mimořádný projev ve všech hlavních českých televizích čtyři dny před volbami do třetiny Senátu a komunálními volbami, je jen jeden z dalších důkazů vládní arogance. Kromě toho vývoj volebních preferencí politických stran a také vývoj názorů lidí a počínající obří projevy nespokojenosti v ulicích, nutí vládu, která je jinak zvyklá pracovat jen kabinetně, aby něco udělala. A to něco je zneužití masových sdělovacích prostředků, v tomto případě televize,« připojil expremiér Jiří Paroubek, o kterém se spekuluje, že by se mohl zúčastnit lednové přímé volby prezidenta republiky.

(pk)

Předchozí článekProč kandiduji do Senátu
Další článekVelká pardubická. Slavný dostih poběží sedmnáct koní

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here