Pravý včelí med osvěží vaše vaření. A prodlouží vám život!

Med je zdravý, zpomaluje stárnutí, jeho pravidelná konzumace může každému z nás prodloužit život. Stačí každý den dát si jednu lžičku. Bohužel je stále dražší, ale s ohledem na jeho účinky se vyplatí i v dnešní inflační době sáhnout si do peněženky. Ideální je, pokud ho budete kupovat »ze dvora«, tedy přímo u včelaře.

Med je téměř jedinou potravinou, která po požití přechází přímo do krve člověka. Je skvělým lékem – pomáhá zbavit se stresu, je skvělý jako podpůrné léčivo při zánětu horních cest dýchacích, zánětu jater, je skvělý v boji s nespavostí. Stačí sklenice vlažného mléka a dvě lžičky medu. Budete spát jako mimino (tedy bez starostí) celou noc. Vězte, že jedna lžička medu má stejnou výživnou hodnotu, jako dvě slepičí vejce.

Med skladujte v uzavřených skleněných nebo porcelánových nádobách při teplotě kolem 15 °C, a to v temnu. Chráníte ho tak i před vzdušnou vlhkostí. Neskladujte ho v chladničce při nízkých teplotách. Chraňte ho před denním světlem a sluncem. Nádoba s medem trvale umístěná na jídelním stole medu notně ublíží.

I proto, a nejen proto, si nejsem jistý tím, že si s medem rozumíme. Nedávno jsem s údivem sledoval neteř, která chtěla vyhodit zkrystalizovaný med se slovy »už je zkažený, tak co s ním? « Cokoliv jí vysvětlovat bylo zbytečné, a tak jsem získal zdarma skoro 1000 g báječného květového medu. Je dobré vědět, že právě ten zkrystalizuje dříve než med lesní. Krystalizací med neztrácí na kvalitě. Je to jeho přirozená vlastnost. Snadno ho uvedeme znovu do tekutého stavu pozvolným zahříváním sklenice ve vodní lázni při teplotě, která nesmí přesáhnout 45° C. Občas med zamíchejte. Pokud je teplota kolem 50 °C, pak se jeho kvalita tragicky změní. Je jen sladký.

A teď přidáváme pár triků, které mohou osvěžit vaše vaření. Tak třeba: vaříte maso na guláš, či na rajskou a jinou omáčku a ono ne a ne změknout? Neváhejte a přidejte lžičku medu. Maso bude báječně měkké a křehké! Když místo cukru dáte do těsta med, bude pečivo nejen dobré, ale také déle vydrží (když je hned nesníte). Pokud při pečení použijete místo cukru med, pak vězte, že medu by mělo být asi o polovinu více než cukru. Možná to nevíte, ale sladkost medu je zhruba na úrovni 75 procent sladkosti cukru. Což by vás ovšem od jeho používání nemělo odradit. Při pečení medového těsta doporučují kuchařští mistři zvýšit teplotu pečení zhruba o 15 °C. A tak bychom mohli ještě dlouho pokračovat…

Obvykle bereme med, především pro jeho vyšší cenu, jako luxusní sladidlo či jako součást perníků a některých druhů pečiva, zejména pak vánočního či velikonočního. Med si však skvěle rozumí se všemi druhy masa. Mnozí z nás znají recepty na marinády a grilovací omáčky, jejichž součástí je tu více tu méně medu. Med skvěle doplňuje hořčice, chilli papričky, prakticky všechny možné druhy sójových omáček, lze ho v hmoždíři smíchat s čerstvými bylinkami, perfektní je ve směsi s čerstvým zázvorem, s červeným vínem. Přidáním medu do rajské a jiných tzv. červených omáček rozvinete jejich chuť k labužnickým výšinám. Pokud marinujete maso v omáčkách a marinádách s příměsí medu vězte, že při tepelné úpravě je vhodné volit mírně nižší teplotu, protože med je náchylný k připálení.

Jednoduchá medová marináda s česnekem a mátou je dobrá na všechny druhy masa, kromě ryb. V hmoždíři rozdrťte nejdříve dvě lžíce čerstvých lístků máty, poté čtyři stroužky česneku, přidejte lžíci olivového oleje, lžičku másla, šťávu z jednoho citronu a tři lžíce medu. Vše dobře promíchejte a potřete směsí plátky masa. Uložte v chladu na 24 hodin. Hořčičná marináda potěší přátele rychlého vaření. Stačí smíchat tři lžíce plnotučné hořčice se stejným množstvím medu, trochou soli a dvě lžíce citrónové šťávy. Plátky masa potřete, nechte dvě hodiny odležet v chladu a poté zpracujte.

Kuře a jeho části, především však kuřecí křidélka či paličky (spodní část kuřecích stehen) »překvapíte« ostřejší marinádou z půl hrnku sójové omáčky, stejného množství medu, dvěma lžícemi chilli omáčky (můžete použít dvě jemně usekané, semínek zbavené, chilli papričky utřené společně s česnekem v oleji), lžičkou mletého zázvoru a dvou stroužků rozdrceného česneku, lžící olivového nebo slunečnicového oleje. Vše důkladně promíchejte a směsí potřete připravené maso. Smažte ve vyšší vrstvě oleje, podávejte s rýží anebo (doporučuji) se smaženými  čínskými nudlemi. Solte až při podávání.

Jiří Janouškovec

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy