Připomenutí 80. výročí vyhlazení Lidic v gymnáziu Kladno

AKTUALIZUJEME

Přesně dnes je tomu 80 let, co do budovy reálného gymnázia Kladno byly převezena lidické ženy a děti a strávily zde dobu do 12. června. Událost si připomněli jak přeživší a jejich rodiny, tak řada hostů. Mezi nimi manželka pana prezidenta paní Ivana Zemanová a také ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.

Studenti gymnázia pro dnešní akci připravili pietní výzdobu místa, kde byly ženy se svými dětmi ve většině případů naposledy. »Strávily tady následující tři dny plné hrůzy,« řekl dnes Stehlík. Podlahu tělocvičny pokryly bílé a červené květy a listiny se jmény dětí.

Po položení květinových darů pietní akt pokračoval u pamětní desky připomínající utrpení lidických žen. Deska je na fasádě budovy gymnázia. Příbuzní a hosté položili květiny nejen v tělocvičně, ale také u sochy Lidické matky, jejíž autorkou je Marie Uchytilová. Květinové dary dnes přišla položit například také středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN), poslanec Vojtěch Munzar (ODS) či primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno).

Zatímco pietní akt v budově byl bez projevů, u sochy krátce promluvil Stehlík a poté první dáma. »Já bych chtěla vyjádřit úctu a obdiv přeživším i jejich blízkým za to, jak se vyrovnali s jejich vzpomínkami, které jsou bolestné a citlivé,« uvedla Zemanová, která na veřejnosti vystupuje zřídka a s médii komunikuje jen minimálně. Naposledy před novináře předstoupila v říjnu s prohlášením ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana, který byl tou dobou v nemocnici. Podobně předstoupila před novináře i v roce 2017, kdy oznamovala podrobnosti o sběru podpisů na podporu Zemanovy prezidentské kandidatury.

Přímo 10. června 1942 bylo v obci zastřeleno 173 lidických mužů, ženy byly po třech dnech v budově nynějšího kladenského gymnázia odtržené od dětí. Většina dětí zahynula poté, co je nacisté otrávili výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chełmnu, ženy byly odvezeny do koncentračního tábora v Ravensbrücku.

Oběťmi nacistů se stalo 340 lidických obyvatel, po válce se vrátilo 143 lidických žen a po dvouletém pátrání 17 dětí.

Nyní žije poslední lidická žena, Jaroslava Skleničková, které je 96 let, a několik lidických dětí. Skleničková se dnešní akce ze zdravotních důvodů neúčastnila, přijel například Pavel Horešovský, který se narodil 25. května 1942 v Lidicích a válku strávil v dětském sirotčinci v Praze-Krči, po válce se setkal se svou matkou.

Nikdy více!

»Letošní pietní akt v Lidicích i připomínání si velkých lidských obětí, jež tato středočeská obec za 2. světové války přinesla, a kterým se Památník Lidice věnuje, nemohla neovlivnit probíhající válka na Ukrajině. Dlouhá desetiletí jsme v souvislosti s Lidicemi hovořili o tom, že si jejich památku připomínáme právě proto, aby se nic podobného neopakovalo. A najednou se to opakuje, jen několik málo stovek kilometrů od nás a v rozměrech ještě větších, než jaké známe z Lidic,« uvedl k výročí ve vyjádření pro ČTK Stehlík.

Podle něj všechny paměťové instituce, nejen Památník Lidice, ale také například Památník Terezín, či Památník ticha v Bubnech, stejně jako obdobné zahraniční instituce stále pracují s tím, že »nikdy více«. »A ona válečná hrůza je zde opět. Bohužel. Nicméně i přes to, co nás v současnosti obklopuje, budeme pochopitelně připomínat i nadále staré Lidice, jejich obyvatele a zločin, který na nich byl německými nacisty spáchán,« dodal Stehlík.

Další pietní akce

Vzpomínkou na havíře z Lidic dnes uctí památku zavražděných také Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna. V Kostele sv. Jiří na libušínském hradišti nedaleko Kladna dnes bude přednáška historičky Gabriely Havlůjové na téma udržování odkazu lidické tragédie v poválečné době v České republice i ve světě.

V sobotu odpoledne začne na nádvoří muzea Památníku Lidice nesoutěžní přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice, na které vystoupí děti ze 14 krajů České republiky. Večer se koná Děkovný koncert Pro Lidice, památník představí také virtuální 3D model obce Lidice a lidé rozsvítí svíčky na místech, kde stávala původní lidická stavení.

Nedělní pietní akt začne ranní mší na základech kostela sv. Martina, sloužit ji bude kardinál Dominik Duka. Poté se hosté přesunou ke společnému hrobu zavražděných lidických mužů, kde položí květinové dary, stejně tak i u Pomníku dětských obětí války. Zazní Poděkování ředitele Památníku Lidice, projevy politiků na programu nejsou, aby akt zůstal apolitický.

Až do neděle je dočasně přístupné muzeum Památníku Lidice, které nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí. V lidické výstavní síni Pod Tribunou bude zároveň otevřena obměněná výstava Lidice (v) minulosti a provizorní promítací místnost s nově vytvořeným virtuálním 3D modelem původních Lidic.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy