Home Domácí Připravme se na zdražení jízdného v železniční dopravě

Připravme se na zdražení jízdného v železniční dopravě

České dráhy podle informací zveřejněných na jejich webu zvýší ceny jízdného v průměru o 9,5 procenta, a to od 10. prosince v souvislosti se zavedením nového jízdního řádu na příští rok. Až do 9. prosince do půlnoci přitom budou ČD prodávat jízdenky dle současných cen, a to včetně dvouměsíčního předprodeje. V případě nákupu jízdenek v předprodeji tak bude možné cestovat ještě na začátku února za původní ceny a v případě nákupu např. čtvrtletní jízdenky mohou cestující jezdit za současné ceny až do května příštího roku.

Úprava podle národního dopravce reaguje na rostoucí ceny vstupů například za údržbu, naftu nebo náhradní díly. Stejně zdraží od prosince také univerzální železniční jízdenka OneTicket,pro kterou jsou vymezena pravidla pro zvyšování cenové hladiny ve vazbě na inflaci.

Úprava cen v tomto rozsahu se promítne do všech nabídek, které jsou založeny na kilometrickém tarifu, např. Flexi základních jízdenek, Traťových jízdenek, Traťových jízdenek region atp.

Konkrétní příklady změn u Flexi základního jízdného, tedy základního jízdného bez slev, jsou uvedeny v tabulce.

Úprava cen základního tarifu ČD Flexi základní jízdné (jízdné bez slev)
vzdálenostsoučasná cenanová cenarozdíl v ceně
10 km31 Kč34 Kč+3 Kč
45 km92 Kč101 Kč+9 Kč
100 km188 Kč205 Kč+17 Kč

Zároveň dojde ke snížení ceny 10denní traťové jízdenky. »Nadále řada občanů využívá v různém rozsahu možnost práce z domova. České dráhy chtějí u těchto osob podpořit využívání cestování železnice a nabízejí 10denní traťovou jízdenku, kterou využijí v libovolných 10 dnech během měsíční (30denní) platnosti pro cesty např. mezi domovem a svým zaměstnavatelem. Výpočet ceny bude u této jízdenky upraven tak, že dojde k jejímu mírnému zlevnění oproti cenám roku 2023,« uvádí národní dopravce.

Ceny Flexi zvýhodněných jízdenek a Vázaných jízdenek budou i nadále pružně reagovat na poptávku po cestování. Jejich aktuální cena je závislá např. na době nákupu před cestou, poptávce po cestování na dané lince či v daném spoji a na dalších faktorech, které se do ceny promítají. V reakci na tyto faktory bude zvýšení cen u těchto nabídek pružné a v rozsahu do 9,5 %, uvádějí ČD a upozorňují, že aktuální ceny ve chvíli nákupu jsou k dispozici např. v e-shopu nebo v aplikaci Můj vlak a jsou vždy nižší než Flexi základní jízdné.

(ici)

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here