Průmysl v červených číslech, stavebnictví zpomalilo, bilance obchodu se dál zhoršuje

AKTUALIZUJEME

Čerstvá data z ekonomiky, která dnes zveřejnil Český statistický úřad, příliš optimismu nevzbuzují. Průmyslová výroba po březnovém velmi mírném meziročním růstu (o 0,4 %) klesla v dubnu o 3,8 procenta. Stavební produkce se sice zvýšila o čtyři procenta, ale oproti předchozímu měsíci značně zpomalila růst (v březnu stoupla o 8,2 %). Zahraniční obchod pak skončil s dalším schodkem, tentokrát čítajícím 28,4 miliardy korun (v březnu činilo záporné saldo 13,8 mld. Kč).

Meziměsíčně průmysl oslabil o 0,8 %. Co se týče meziročního propadu, do určité míry se na něm projevila i nižší srovnávací základna. »Před rokem jel celý průmysl po ukončení covidových omezení na plné obrátky, a to včetně výroby automobilů,« upozornil Radek Matějka, ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Pokles průmyslu podle statistiků nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel, kde přetrvávající problémy s nedostatkem dílů umocnila vysoká srovnávací základna. Ta také významně ovlivnila výsledky v odvětví výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení. Pokles produkce elektřiny, plynu a tepla pak byl ovlivněn vysokou spotřebou plynu v loňském roce, způsobenou mimořádně chladným počasím.

»Dubnové výsledky byly oproti minulým měsícům, kdy meziroční růst zaznamenala naprostá většina průmyslových odvětví, odlišné: tentokrát to byla přibližně polovina a výrazný pokles ve výrobě motorových vozidel se na úrovni průmyslu jako celku vyvážit nepodařilo,« konstatoval ČSÚ.

Do trojice odvětví s nejvyšším kladným příspěvkem se podle statistiků dostala na domácí trh orientovaná odvětví: potravinářský a nápojový průmysl, kde produkce setrvale mírným tempem roste. U nápojového průmyslu se objem produkce postupně vrací na předpandemickou úroveň.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v dubnu vzrostla meziročně o 3,1 %, přičemž zakázky ze zahraničí se zvýšily o 2,4 % a tuzemské nové zakázky stouply o 4,6 %. »V meziměsíčním porovnání hodnota nových průmyslových zakázek klesla výrazněji než produkce, a to o dvě procenta. Meziroční tříprocentní růst byl opět držen odvětvími, kde má zásadní vliv růst hodnoty, nikoliv objemu,« vysvětlila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu (ČSÚ).

»Firmám se kumuluje stále více bariér, což se již začíná stále znatelněji projevovat,« uvedl hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Podniky podle něj omezují zejména skokově rostoucí a nestabilní ceny vstupů a zpožďování jejich dodávek nebo zdražování energie. Jejich odraz na celkových ekonomických ukazatelích se bude v dalších měsících zvyšovat. »Rychlé tempo zdražování bude omezovat i možnosti investiční aktivity, kdy firmy podle našich průzkumů vnímají právě zdražování materiálů či surovin a rovněž ceny energie jako velmi limitující pro svůj rozvoj,« dodal.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se podle statistiků v dubnu zvýšil o 0,2 %.

Inženýrskému stavitelství dochází dech?

Stavební produkce byla meziměsíčně nižší o 1,9 %. Produkce v pozemním stavitelství, které zahrnuje především stavbu budov, se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 6,3 %, avšak inženýrské stavitelství, což je především budování infrastruktury, zejména dopravní, zaznamenalo pokles o 1,8 %.

Stavební úřady vydaly v dubnu 7181 stavebních povolení, meziročně o 9,8 % méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 47,3 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o 25,8 %. »Pokles počtu stavebních povolení byl zčásti ovlivněn vyšší srovnávací základnou z loňského dubna, kdy stavební úřady doháněly covidové manko. Růst orientační hodnoty byl způsoben povolením velkých staveb dopravní infrastruktury,« uvedla k tomu Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Počet zahájených bytů v dubnu klesl meziročně o 0,8 % na 3562 bytů. Počet dokončených bytů se zvýšil o 5,3 % na 3043 bytů.

»Stavebnictví trápí nedostatek pracovníků, což tlačí na rychlý růst cen stavebních prací. Ty meziročně zdražily o 12,9 %. Rovněž vázne zásobování stavebními materiály, kterým skokově vzrostly ceny o 25,2 %. Výstavba nových projektů se tak výrazně prodražuje, což může vést k jejich odkládání do budoucnosti. Navíc se kvůli růstu úrokových sazeb výrazně zhoršily podmínky pro financování výstavby,« vypočítal, co aktuálně brzdí rozvoj stavebnictví, hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v dubnu zvýšil meziročně o 0,9 %.

Dovoz roste stále rychlejším tempem než export

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách podle předběžných údajů ČSÚ skončila v dubnu se schodkem 28,4 mld. Kč, což byl oproti stejnému období minulého roku o 48 mld. Kč horší výsledek.

Celkové saldo nepříznivě ovlivnil především meziročně o 24,5 mld. Kč větší deficit v obchodu s ropou a zemním plynem v důsledku růstu cen na světových trzích a v případě zemního plynu i vyššího dovezeného množství této komodity. Dále se o 11,4 mld. Kč snížil přebytek v obchodu s motorovými vozidly. K prohloubení deficitu pak došlo v obchodu se základními kovy (o 5,4 mld. Kč) a v obchodu s rafinovanými ropnými produkty (o 4,3 mld. Kč).

Příznivý vliv na celkové saldo měl naopak zejména o 1,7 mld. Kč vyšší přebytek obchodu s elektřinou.

»Zahraničnímu obchodu se v dubnu nedařilo. Meziročně nižší obchodní bilanci ovlivnily zejména vyšší ceny ropy a zemního plynu, u kterého byla i větší snaha o předzásobení. Přebytek obchodu s motorovými vozidly tak byl prakticky pohlcen schodkem obchodu s fosilními palivy,« uvedl Stanislav Konvička, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.

Bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v dubnu zhoršila o 8,3 mld. Kč, deficit obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 39,7 mld. Kč.

Vývoz klesl meziročně o 1,3 % na 341,8 mld. Kč, zatímco dovoz vzrostl o 13,3 % na 370,3 mld. Kč.

»Dokud se energetická krize nevyřeší (což bude trvat několik let), tak vysoké hodnoty dovozu budou stlačovat obchodní bilanci do deficitu. Ani na straně vývozu není vše růžové. Problémy v odběratelsko-dodavatelských řetězcích budou omezovat hlavně vývoz automobilového průmyslu,« uvedl pro ČTK ekonom Deloitte Václav Franče.

Od počátku letošního roku vykázala obchodní bilance schodek 37,9 mld. Kč, zatímco ve stejném období minulého roku skončila přebytkem 81,9 mld. Kč. Vývoz vzrostl za první čtyři měsíce letošního roku o 5,5 % a dovoz stoupl o 15,4 %.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy