Home Názory ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Všichni chodí kolem horké kaše

ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Všichni chodí kolem horké kaše

Kdejaký novinář a komentátor korporátních médií a kdejaký politik quasi (jakoby) opozičních stran neříká jednu věc jasně. Na co potřebujeme drahé vojenské letouny (F-35, píšu to do závorky, protože to nevím přesně, nesleduji objednávky ministerstva obrany), na co potřebujeme další drahé zbraňové systémy. Drastickým škrtem téměř všech vojenských výdajů se daleko rychleji dopracujeme k ozdravení rozpočtů. Objednávky vojenských systémů ze zahraničí nepomohou ani našim zbrojařským firmám, jsou to prostě peníze vyhozené do kanálu.

Proč jsme tedy v NATO, které nás má chránit (před kým ve středoevropské kotlině, když Němci, náš odvěký nepřítel, jsou také v NATO a Rusko daleko za humny?), když právě proto, že jsme v NATO, musíme vydávat tak velké peníze na zbrojení.

Jednou z nejbezpečnějších zemí Střední Ameriky je Kostarika. Ta v roce 1949 zákonem zakázala mít armádu, protože tam v roce 1948 probíhala občanská válka vyvolaná právě armádou. Kostarika je nejstabilnější zemí regionu. Každý muž či žena od 18 let jsou povinni chodit k volbám (pod sankcemi, pokud tak neučiní) a demokracie tam tudíž funguje. A neříkejte mi, že tak fungující demokracie v horkém regionu, jakým je latinská Amerika by nemohla fungovat v našem relativně klidném regionu.

Je zajímavé, že je tam naprostá volnost v zdravotnické politice. Nikdo nezakazuje přírodní preparáty i třeba na léčení rakoviny. Každý má možnost volby. Dokonce tam jezdí nakupovat přírodní léčiva lidé z USA. V Kostarice jsem byl a musím vám říct, že tam jakoby z vás spadne veškerá tíha světa.

Ale to jsem tak trochu odbočil. Jak si Kostaričané zajišťují bezpečnost? Když v okolních zemích svrhnou nějakého diktátora, tak se Kostarika nesnaží ideově stavět na jakoukoliv stranu. Prostě je mu dán politický azyl. A tak všichni diktátoři, a že se jich kolem Kostariky vyskytuje dostatek, v rámci úvahy nad svým možným budoucím pádem a eventuálním bezpečném přístavu pro své dožití, Kostariku chrání. Není to, vážení, geniální státnický tah politiků tohoto Karibskotichooceánského ráje na zemi?

Neplaťme žádné sumy za vyzbrojování armády. Armádu sice zachovejme, ale jako bezpečnostní sbory při přírodních katastrofách, povodních, požárech apod. Eventuálně za peníze, které vrážíme nesmyslně do zbrojních zakázek, rozšiřme hasičské sbory a posilme pořádkové policejní sbory, které by se přednostně měly zabývat pořádkem v ulicích, městské hromadné dopravě a potíráním drogové scény.

Pojďme vytvořit nový druh politiky, která se nebude starat o ideologii. A šetřeme na těch skutečně drahých výdajích a ne na lidech.

Ale k tomu všemu je potřeba, aby se naše země mohla rozhodovat svobodně. Takže nelze setrvávat v současném šíleném spolku, jako je ultrazelená EU, která chce poroučet větru a dešti, a která nerespektuje to, že eliminování pouhých 8 % znečištění zeměkoule za tragickou cenu zničení ekonomiky a takového života, jaký jsme do této chvíle znali, je naprostý nesmysl.

A setrvávat v alianci NATO, které nás nutí v současné katastrofální finanční situaci dosahovat 2 % výdajů na zbrojení z rozpočtu v době, kdy země padá do mamutího zadlužení? To je také nesmyslné. A pokud tam setrvat, tak jenom s tou podmínkou, že nebudeme muset vydávat v této době peníze na zbrojení a nákup drahých vojenských systémů. Já se na tyto aspekty nedívám vůbec ideologicky. EU byl dobrý projekt, když fungoval pro praktické zlepšení života občanů jednotlivých zemí unie. Když se nyní mají země podřizovat ideologii nikým nevolených špiček, tak se přerodil v projekt lidem škodící. Totéž NATO, když vedoucí stát této aliance chránil země Západu před nebezpečím ze strany Sovětského svazu, tak to byl dobrý projekt. Když ovšem nyní musíme dávat tak veliké peníze na vyzbrojování, tak to také není pro nás užitečné. Přičemž ani proti jednomu či druhému projektu nemám nic z ideologických důvodů.

Prostě vraťme záležitosti tam, kam patří. EU pro dobro obyvatel Evropy a NATO ke své obranné funkci. A pak bude naše členství v obou svazcích na místě. A my starší si pamatujeme slova prvního prezidenta České republiky, Václava Havla, o jeho snu o Evropě bez vojenských aliancí, když jsme vystupovali z Varšavské smlouvy. Nebyl to špatný sen.

Já vím, že tyto myšlenky jsou rebelské. Ale bez rebelů se nikdy svět neposunoval kupředu. Na co chodit kolem horké kaše. Tak to prostě je.

Petr Hannig, předseda pol. str. Rozumní a bývalý prezidentský kandidát

15 KOMENTÁŘE

 1. Pavel se vybavuje čím dál víc:

  🙈 Prezident Pavel v Terezíně prohlásil, že odpovědnost za zločiny nacismu mají naši předkové

  💬„Tato unikátní pevnost, po celé Evropě známá jako jeden z vrcholů vojenského inženýrství, se nakonec stala symbolem toho nejhoršího, čeho je člověk schopen. Odpovědnost za zločiny, které páchali naši předkové, musíme přijmout, a poučit se z nich,“ řekl Pavel.

  Sledujte @neCT24 | 42TCen

 2. ❗️🇵🇬Po podpisu obranné smlouvy s USA na Papua-Nové Guineji probíhají protesty.

  Dotyčný pakt, jehož podrobnosti zatím nejsou známy, údajně podepsali ministr zahraničí USA Antony Blinken a premiér Papua-Nové Guineje James Marabe na okraj summitu FIPIC (Fórum pro spolupráci Indie a tichomořských ostrovů).

  Sledujte @neCT24 | 42TCen

 3. Už si NATO začíná zahrávat s myšlenkou na 5 % HDP na zbrojení každý čl.stát . Není jiná cesta než demonstrace a stávky a zvolit jinou vládu než tuto co sem přivedla prezidenta Petra Pavla. Toho nám byl čert dlužen ! To samé Lipavský – co dobrého dokázal ?

 4. ‼️České mírové hnutí ve spolupráci s KSČM pořádá v úterý 23. května v 17 hodin demonstraci před sídlem Velvyslanectví USA, Tržiště 15, Praha – Malá Strana.

  Protest se uskuteční v souvislosti se zahraniční cestou ministryně obrany Černochové do Washingtonu, při které by měla podepsat tzv. obrannou smlouvu s USA. Ta mimo jiné zbavuje naši zemi části suverenity a umožňuje armádě USA využívat Českou republiku bez její kontroly.

  Sledujte @neCT24 | 42TCen

 5. POLSKO UDEŘILO

  Polská TV stanice TVP INFO informovala polské občany o tom, co EU, USA a NATO „upekly“. Samozřejmě, hlásná trouba protektorátního režimu v Praze, ČT24, nám, občanům České republiky, „zapomněla“tuto informaci přinést.

  Na setkání Visegrádské skupiny v Praze předložil Frank-Walter Steinmeier (spolkový
  prezident Německa) devítistránkový dokument vzniku Evropského superstátu.

  Členské státy se vzdají:

  1)
  vlastní armády, vlastních tajných služeb, vlastního zákonodárství, vlastního daňového systému, vlastní měny

  2)
  kontroly nad státní hranicí včetně systému a procedury vpouštění a relokace migrantů.

  3)
  Vytvoří společný vízový systém, společnou zahraniční politiku transformace.

  NATO v preambuli textu vlády Francie a Německa oznamuje:

  „Naše státy sdílejí společné předurčení a
  společný žebříček hodnot, které dávají
  předpoklad ještě hlubšímu sjednocení
  našeho obyvatelstva. Budeme tedy usilovat
  o politickou unii v Evropě a zveme další
  Evropany k připojení k projektu.“

  Vznikne společná armáda „European Security Compact” na principu „ohrožení jednoho
  státu/ohrožení všech států.

  Rozvědka a kontrarozvědka bude podřízena jednomu centru.

  Bude zvětšena pravomoc „Evropského veřejného žalobce“ a vznikne jednotný trestní zákon.

  Národní státy nebudou mít právo rozhodovat o migraci a nebudou mít vlastní azylovou
  politiku.

  Rozmístění migrantů bude povinné a bude respektovat rovnoměrné rozdělování
  uprchlíků a národní státy to nebudou moci odmítnout.

  Německo a Francie už ve jménu EU začaly
  jednat se severoafrickými zeměmi na
  nejvyšší úrovni o pravidlech migrace a
  rozšíření dialogu na toto téma.

  Bude zavedena jednotná měna euro pro všechny členské země, otázka nezní zda,
  ale kdy to bude přijato

  Bude zaveden jednotný daňový systém a bude odstraněna konkurence v daňovém systému
  mezi jednotlivými zeměmi…

  “To je tak ve zkratce všechno. Takže je to tu, vážení. Když jsem to četl, vzpomněl jsem
  si okamžitě na Mnichovskou dohodu 1938…

  Tohle je naše naprostá likvidace a podle všeho evidentní příprava na válku. Je to
  otevřená realizace Nového světového řádu v Evropě /NWO/.

  Celý text, s nímž Steinmeier vystoupíl v Praze,si můžete přečíst tady: [Link deleted][2]
  (polsky) Nezdá se, že by šlo se o fake, nebo hoax. TVP INFO je polská veřejnoprávní televize. A
  o tomto všem by měli za nás rozhodovat současní samozvaní psychopati, co jsou v celé EU?

  No s pánem Bohem!!…

  Tak už vím, proč Velká Británie vycouvala z EU. Také proč začíná aktivně couvat Maďarsko

  My zatím stále lezeme někomu do …… Kolik naši představitelé za to dostanou – asi
  dost – a potom se vytratí někam do bezpečí… Tak to už není žádná sranda!! Přeposílat,
  bojovat proti (hlavně pak nevolit vítačemigrantů, např. Drahoš,PIRÁTI,TOP 09…)!!!

  VÝZVA PRO CELÝ ČESKÝ NÁROD !!! ROZŠIŘUJTE,JAK SE DÁ !!!

 6. Ano skvělý článek. A proč tedy potřebujeme nosiče jaderných zbtraní, když žádné nemáme? Ministrině obrany nám totiž předvedla excelentní kousek vlastizrady, jaký lze jen dosáhnout. Napřed si sem do ČR doveze vojsko cizího státu, a pak jim za peníze občanů ČR nakoupí nosiče jaderných bomb. To nevymyslíš. Proč to musí být F-35, když ČR jadernými zbraněmi nedisponuje? A proč jich musí být tolik? Závěr je jasný, nakupovala pro armádu okupanta. Příprava na útok Barbarosa II. je v plném proudu. Takže kolaborantka Černochová nás posunula o kus blíž Armagedonu. „Děkujeme“ kryso.

 7. Pane Hannigu, Vaše názory nejsou ani trochu rebelské, pouze naivní a utopické. A hlavně nebezpečné. Stát, který není schopen si svou bezpečnost zajistit sám nebo v alianci spřátelených zemi, je určen k zániku. A v té alianci se nelze spoléhat, že to za nás uválčí naši spojenci. Ve střední Americe živoří i Kuba. I ta je Vaším vzorem?

  • S názorem pana Brázdy souhlasím – v době agresivní expanze Ruska jde u Vás opravdu o mimořádně naivní názory. Snad tedy jedině že by pan Putin výměnou za azyl u nás stáhnul z Ukrajiny všechny jednotky – každý, kdo by toho dosáhl, by se zajisté nesmazatelně zapsal do dějin…

 8. Václav Havel lhal, když tvrdil, že Československo již do žádného vojenského paktu nepůjde. Pak Havel nacpal již rozbité Československo do agresivního paktu NATO.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here