Home Zahraničí Ruským Belgorodem otřásla série explozí, zemřeli čtyři lidé

Ruským Belgorodem otřásla série explozí, zemřeli čtyři lidé

Belgorod. ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

AKTUALIZUJEME

Ruským Belgorodem, který se nachází v blízkosti hranic s Ukrajinou, se nad ránem ozvala série explozí. S odvoláním na gubernátora Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova o tom informují zahraniční tiskové agentury. Gubernátor později uvedl, že zemřeli čtyři lidé a další čtyři jsou zraněni. Ruská armáda před polednem oznámila, že za úsvitu sestřelila tři ukrajinské rakety vypálené na Belgorod.

Ruská protivzdušná obrana sestřelila tři balistické rakety krátkého dosahu z komplexu Točka-U, které na Belgorod vypálili ukrajinští nacionalisté, uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Trosky z jedné střely podle Konašenkova dopadly na dům ve městě. Ruská armáda rovněž sestřelila dva ukrajinské bezpilotní letouny naložené výbušninami, které mířily na město Kursk, dodal Konašenkov.

»Zdůrazňuji, že tento raketový útok byl záměrně naplánován a byl veden na civilní obyvatelstvo ruských měst,« řekl mluvčí.

Gubernátor Gladkov nejprve podle agentury TASS informoval o sérii hlasitých zvuků, hořícím soukromém domě a třech zraněných ve městě. Příčiny se vyšetřují, pravděpodobně zafungoval systém protivzdušné obrany, tvrdil gubernátor.

Exploze z města hlásili i svědci, poznamenala stanice BBC. Na sociálních sítích se objevily záběry, které podle ní ukazují stopy práce protivzdušné obrany. Videozáběry z Belgorodu zveřejnil i server Kommersant.

Později Gladkov na síti Telegram oznámil, že ve městě je částečně poškozených 11 bytových domů a také nejméně 39 soukromých domů, z nichž pět je zničeno zcela. Gubernátor nejprve hovořil o třech mrtvých, později bilanci zvýšil na čtyři.

Agentura Reuters poznamenala, že Gladkovovo ani Konašenkovovo tvrzení nemohla nezávisle ověřit. Kommersant uvedl, že od začátku operace na Ukrajině úřady z Belgorodské oblasti několikrát hlásily exploze nebo ostřelování ze strany Ukrajiny.

Rusko už dříve například obvinilo Ukrajinu z útoku na sklad paliva v Belgorodu a také z ostřelování několika vesnic, které leží u hranice. Ukrajinští představitelé zodpovědnost za tyto útoky odmítali nebo je nechtěli komentovat. Kyjev se nevyjádřil ani k dnešním zprávám z Belgorodu.

(jb, čtk)