Home Zahraničí Sankce a sankce. To je podle NATO nejlepší odpověď na referenda na...

Sankce a sankce. To je podle NATO nejlepší odpověď na referenda na Ukrajině

KOLÁŽ - iportaL24.cz

Nejlepší odpovědí na rozhodnutí občanů o připojení se k Ruské federaci je pokračovat v podpoře Zelenského režimu, vyjádřil se generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Francouzský prezident Emmanuel Macron pak chce pracovat s unijními partnery na dalších sankcích proti Rusku, uvedla agentura AFP. Kvůli připojení čtyř ukrajinských území k Rusku si Německo, Itálie a další unijní země předvolaly ruské velvyslance.

Podle Stoltenberga znovuobsazení města Lyman, které ruské jednotky opustily, ukazuje na schopnosti »ukrajinské armády«. To se podle něj děje díky odvaze ukrajinských vojáků i dodávkám moderních zbraní ze strany západních zemí. »Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Kyjeva,« řekl Stoltenberg v rozhovoru s televizí NBC.

K pátečnímu prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že míní zrychleně podat přihlášku Ukrajiny do aliance, Stoltenberg uvedl, že o členství musí státy NATO rozhodnout jednomyslně. V dnešním telefonátu se Zelenským pak francouzský prezident Macron znovu odsoudil »anexi ukrajinských oblastí« a uvedl, že chce pracovat s unijními partnery na dalších sankcích proti Rusku. Unijní činitelé na začátku týdne hovořili o tom, že pokud se vyjednávání pohne správným směrem, mohly by nové sankce ze strany EU dostat zelenou na neformálním summitu, který se uskuteční v pátek v Praze.

Ministerstva zahraničí Itálie, Německa či Belgie si předvolala ruské velvyslance. Podle agentur DPA a ANSA se jedná o iniciativu koordinovanou na unijní úrovni.

Zda si ruského velvyslance povolá i české ministerstvo zahraničí, není zatím jasné. Šéf české diplomacie Jan Lipavský ČTK řekl, že Praha koordinuje postup se spojenci.

(cik)

Předchozí článekKarlovy Vary šokovaly Spartu, Kometa zdolala lepšící se Plzeň. V čele jsou Pardubice
Další článekČína otevře největší hybridní elektrárnu na světě

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here