Semena a semínka. Vyzkoušejte své znalosti

První jarní den se kvapem blíží, a kde jarní práce na zahradě ještě nezačaly, soustřeďují se k výběru těch správných semen a semínek pro přímý výsev i k předpěstování. Semena byla od pradávna součástí lidské historie a cenným zbožím. V dnešní době o tom svědčí například semenné banky, ale i to, že semena mají dokonce svůj mezinárodní den. Je jím Den výměny semen připadající na 26. ledna.

Poprvé se Den výměny semen slavil 26. ledna 2006 ve Washingtonu, a nápad vzešel od redaktorky a vydavatelky časopisu Washington Gardener Magazine. A protože akce měla velký úspěch, v současnosti se připomíná mezinárodně. Výměna semen je od pradávna součástí lidské historie. Dnes si semínka kupujeme v obchodech a na internetu, nebo si je objednáváme z katalogů, ale v minulosti s sebou obchodníci nosili semena jako cenné zboží, které jim pomáhalo navazovat vztahy s cizinci nebo je s sebou přinášeli misionáři. V Evropě se po kolumbovských cestách z Ameriky objevily brambory, rajčata a kukuřice. Rýže, bavlna, citrusy a koření se k nám do Evropy dostaly od muslimských obchodníků přes Pyrenejský poloostrov.

Většina českých botanických parků a zahrad je již oficiálně zapojena do vzájemné i mezinárodní spolupráce botanických parků a zahrad, a to i univerzitních a vědeckých pracovišť celého světa. Každá zapojená instituce v průběhu roku sbírá rostlinný materiál a to nejen semena, aby si je dle potřeby mohli vyměňovat a obohacovat pestrost druhů, nebo například posilovat stávající genofond.

Seznam nabízených rostlin každé instituce se nazývá Index seminum. Například první Index seminum botanického parku Ostrava byl vydán v roce 2018 a nabízel 58 rostlinných druhů, kdežto ten poslední loňský, nabízí již 200 rostlinných druhů, a některé jsou dokonce zařazeny na červeném seznamu ohrožených druhů IUCN. Jste zvědaví, které to jsou? Je to například javor šedý nebo sekvojovec obrovský.

No, a když už mluvíme o semenech, co si vyzkoušet, zda znáte odpovědi na několik zajímavých nej o semenech.

Víte, jak se jmenuje největší a zároveň nejtěžší semeno na světě, a kolik cca měří a váží?

Největší a nejtěžší semeno na světě vyrůstá na palmě lodoicea seychelská (Lodoicea maldivica), která se přirozeně vyskytuje pouze na dvou místech na světě, a to ostrovech Praslin a Curieuse ležící na Seychelách. Celý plod váží 30 kilogramů a v průměru má okolo 45 centimetrů. Semena samotná jsou velká 30 centimetrů na délku a na šířku 20 centimetrů. Hmotnost jednoho semene dosahuje až 17 kilogramů. Pro srovnání semena klasických palem mají průměrnou velikost tři centimetry.

Víte, jaké rostlině patří nejmenší semeno na světě a kolik zhruba váží?

Nejmenší semeno na světě plodí drobnička (Wolffia). Díky své drobnosti má dokonce nejmenší plod, květ i semeno. Plodem je suchý, nepukavý měchýřek dosahující stejné velikosti jako zrnko kuchyňské soli, o hmotnosti kolem 70 mikrogramů a semeno je samozřejmě ještě menší.

Tipněte si, jak stará je nejstarší rostlinná tkáň, kterou se podařilo oživit?

Šlo o semena rostliny Silene stenophylla, kterou paleontologové našli v norách hlodavců pohřbených v hloubce od 20 do 40 metrů pod povrchem nenarušené a nikdy nerozmrzlé půdy dolního toku řeky Kolymy na severovýchodě ruské Sibiře. Ve stabilní teplotě −7 stupňů Celsia přečkala semena asi 31 800 ± 300 let, tedy pochází z doby lovců mamutů.

Víte, jaký je nejčastější tvar rostlinného semene na světě?

Semeno má nejčastěji kulovitý tvar. I když se semena různých skupin rostlin velmi liší, základní stavba bývá podobná.

Víte, jak často plodí buk lesní?

Buky všeobecně plodí jednou za 6–10 let, takže je nutné vytvářet zásoby semen pro roky neúrody. Semena navíc klíčí až poté, co jsou několik měsíců uložena v chladu. A navíc nakonec vyroste semenáček průměrně jen z každé desáté bukvice.

Víte, co udělá šiška borovice se zralými semeny, když prší?

Šupiny šišek se díky vysychání rozevírají a umožňují tak semenům vypadnout ven. Protože se ale semena borovice šíří větrem, za deště by spadla přímo pod mateřský strom. Proto se ve vlhkém prostředí šiška uzavře a chrání tak semena před vypadnutím. Za příznivějších podmínek se zase otevře, a semena se mohou díky větru dostat dále od mateřské rostliny.

Víte co je to cedrát?

Cedrát je druh citrusů z čeledi routovitých. Názvem »cedrát« označujeme rostlinu a současně i její plod. Pochází z oblasti Blízkého Východu. Plody se používají v potravinářství, kosmetice i k rituálním účelů. Cedráty rostliny jsou stálezelené trnité keře, častěji však stromy dorůstající do výše až čtyř metrů.Cedráty plody dorůstají do velikosti až 20 centimetrů, bývají oválné, hladké neb vrásčité. Plod může vážit až dva kilogramy, ale průměrná váha je 700 gramů.

(mac)

FOTO – citricselpla.es, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/Jean-Pol GRANDMONT, Archiv Zoo Ostrava – oficiální stránky, pixabay, commons.wikimedia.org/Wouter Hagens, commons.wikimedia.org/Karelj, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Marty Aligata, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Narayanrupali, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/W. Bulach, animalgourmet.com, commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Chris De Hauwere, commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/naturalist.org/Maria Khoreva, commons.wikimedia.org/CC BY 4.0/Alexander Klepnev, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/GNU FDL/Frank Vincentz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy