Slavia se na výhru natrápila. V Pardubicích vyhrála díky Jurečkově penaltě

Fotbalisté Slavie v dnešním duelu osmého kola FORTUNA:LIGY zvítězili v Pardubicích a minimálně do zítřejšího večera se posunuli na první příčku tabulky. Svěřencům trenéra Jindřicha Trpišovského vystřelil nejtěsnější výhru 1:0 z penalty nejlepší kanonýr uplynulého ročníku Václav Jurečka. Červenobílé může zítra znovu sesadit Sparta, která hostí těžkého soupeře – 1. FC Slovácko.

Psala se 87. minuta, kdy si v Pardubicích na centr Hlavatého naskočil Mukwelle a jeho gólové zakončení hlavou vytěsnil na roh senzačním zákrokem gólman hostí Mandous. V tu chvíli Slavia držela na východě Čech nejtěsnější vedení, což se jí nakonec i povedlo. Situace z 87. minuty ale jasně ukázala, že Pardubice dnes Pražanům nedaly nic zadarmo a bojovným výkonem sahaly po bodu. Český vicemistr si vytvořil řadu šancí, s nimiž však naložil prachbídně, přesto živí naději, že do derby, které hostí v Edenu příští neděli, půjde z první příčky.

Rozhodla o tom 27. minuta, v níž se Provod nacpal do pokutového území a domácí Surzyn ho nešikovně poslal k zemi. Pískala se penalta a tu bezpečně proměnil Jurečka, který tak navázal na trefu z reprezentačního duelu v Maďarsku, jež byla jeho premiérovou v kariéře. V nové sezoně domácí soutěže se přitom trefil od jejího startu jen dvakrát – pokaždé z penalty, a to ještě jeden pokutový kop zazdil a i díky tomu Slavia ztratila dosud jediné dva body v sezoně, na jablonecké půdě.

»Nejlepším hráčem zápasu byla dnes tráva, která je asi nejrychlejší v České republice. Mrzí mě ale, že jsme dali jen gól z penalty. Mohli jsme si ušetřit dramatický závěr, kdy nás podržel Mandy,« pochválil svého gólmana kouč Slavie Trpišovský. »Tam jsme mohli získat, ale jinak Slavia vyhrála zaslouženě,« připojil kormidelník Pardubic Radoslav Kováč.

Stejně jako Slavii dnes stačil jeden venkovní gól ke třem bodům i Teplicím. Ty Severočechům vystřelil v Karviné osm minut před koncem Daniel Fila, který tak zároveň poslal nováčka nejvyšší soutěže o skóre na poslední příčku aktuální tabulky. »Dostali jsme se do hodně nepříjemné situace. I když klukům nemám co vytknout, neměli jsme dostatečnou kvalitu. Cítíme se obrovsky zklamaní,« litoval po dalším sezonním neúspěchu asistent kouče Karviné Tomáš Hejdušek.

Za vedoucí duo pražských »S« se po dnešku zařadila olomoucká Sigma, jež doma porazila České Budějovice 2:1. Ani její výhra se však nerodila lehce. Hanáci dokonce od 20. minuty prohrávali 0:1, když se trefil Jiří Skalák. Pak ovšem vystupňovali tempo a ještě do poločasu se radovali z obratu skóre. Zařídili to Lukáš Juliš a Jan Navrátil. »Veřejnost se domnívala, že tohle utkání zvládneme jednoznačně, ale my jsme z něj měli velký respekt. Hlavně kvůli reprezentační přestávce. Proto jsem rád, že jsme duel zvládli za tři body,« konstatoval Václav Jílek, olomoucký lodivod.

Nejvíce branek dnes padlo v Mladé Boleslavi, která rozdrtila Hradec Králové 5:1. Paradoxně šlo o souboj týmů, které ještě loni využívaly k domácím duelům stejný trávník. Teď si ale Boleslavští řekli jednoznačné »můj dům, můj hrad«. A o výhře de facto rozhodli již v úvodních 21 minutách, během kterých mířil dvakrát do černého Daniel Mareček a jednou Ondřej Karafiát. Po změně stran přispěli k demolici soupeře z východu Čech Vasil Kušej a Marek Suchý, hosté stačili jen snížit díky premiérové ligové brance střídajícího Petra Juliše. »Sehráli jsme nejhorší utkání od doby, co jsem v Hradci. Nemělo to parametry a chápu nespokojenost našich fanoušků,« uznal kouč »Votroků« Jozef Weber.

Ve zbývajícím dnešním duelu neudržela pražská Bohemka nadějné vedení ze závěru zápasu a sama inkasovala ještě v pokročilejším čase. Takže postupně: zelenobílé poslal do vedení v 80. minutě Antonín Křapka, jenže vyrovnání zařídil o sedm minut nato Matěj Šín. »Pokud by utkání skončilo 0:0, bod bych bral. Jenže za stavu 1:0, když ten duel nebyl na výhru ani pro jednoho ze soupeřů, byste měli tři body uhrát,« litoval trenér Bohemians Jaroslav Veselý. »Za mě to byla zasloužená remíza pro oba celky. Bod bereme,« připojil ostravský kouč Pavel Hapal.

* * *

MFK Karviná – FK Teplice 0:1 (0:0)

Branka: 82. Fila. Rozhodčí: Petřík – Podaný, Hurych – Szikszay (video). ŽK: Akinyemi, Budínský – Havelka, Chaloupek, Grigar, Radosta, Mareček. Diváci: 2268.

Karviná: Holec – Čurma, Bederka, Svozil, Fleišman – Traoré (59. Boháč), Čavoš (80. Ezeh) – Memič, Budínský (71. Moses), Papalelé (59. Bartl) – Akinyemi (72. Doležal). Trenér: Luhový.

Teplice: Grigar – Mareček, Chaloupek (80. Dramé), Mičevič – Radosta, Knapík, Havelka (61. Jukl), Krsmanovič (61. Hora) – Hronek (72. Křišťan) – Jásir (72. Vachoušek), Fila. Trenér: Frťala.

Sigma Olomouc – Dynamo České Budějovice 2:1 (2:1)

Branky: 33. Juliš, 41. Navrátil – 20. Skalák. Rozhodčí: Volek – Dohnálek, Žurovec – Adámková (video). ŽK: Pospíšil, Juliš (oba Olomouc). Diváci: 3432.

Olomouc: Macík – Chvátal, Vraštil, Beneš, Zmrzlý – Pospíšil, Breite (83. Kramář) – Vodháněl (90.+1 Zifčák), Zorvan (71. Ventúra), Navrátil (83. Dele) – Juliš (90.+1 Fortelný). Trenér: Jílek.

Č. Budějovice: Janáček – Broukal (69. Osmančík), Havel, Králik, Trummer – Čermák, Hubínek (39. Hellebrand) – Šigut (85. Suchan), Skalák (84. V. Hora), Alli – Adediran (69. Zajíc). Trenér: Marek Nikl.

Bohemians Praha 1905 – Baník Ostrava 1:1 (0:0)

Branky: 80. Křapka – 87. Šín. Rozhodčí: Rouček – Hájek, Leška – Radina (video). ŽK: Puškáč, Prekop, Matoušek – Boula, Almási, Kubala, Ndefe. Diváci: 6079.

Bohemians: Jedlička – Hůlka, Křapka, Hybš – Dostál, Jánoš (65. Köstl), Hrubý, Kovařík – Prekop (90.+6 Kozák), Smrž (79. Beran) – Puškáč (46. Matoušek). Trenér: Veselý.

Ostrava: Letáček – Ndefe, Lischka, Pojezný (86. Madleňák), Kpozo – Boula (86. Šín), Rigo – Buchta (86. Juroška), Kubala (72. Tanko), Ewerton (90.+2 Tetour) – Almási. Trenér: Hapal.

FK Mladá Boleslav – FC Hradec Králové 5:1 (3:0)

Branky: 5. a 21. Mareček, 14. Karafiát, 48. Kušej, 80. Suchý – 56. Juliš. Rozhodčí: Černý – Caletka, Antoníček – Starý (video). ŽK: Matějovský – Krejčí, Leibl. Diváci: 3011.

M. Boleslav: Trmal – Kostka, Suchý, Karafiát, Fulnek – Matějovský, Kubista (67. Hilál) – Kušej (83. Vaníček), Mareček (75. Mašek), Solomon (75. Ladra) – Pulkrab (67. Poulolo). Trenér: Kulič.

Hradec: Bajza – Klíma, Čihák, Leibl – Čmelík, Kučera, Kodeš (82. Ševčík), Pudhorocký (46. Juliš), Krejčí – Hais (29. Harazim), Vašulín (46. Šašinka, 72. Horák). Trenér: Weber.

FK Pardubice – Slavia Praha 0:1 (0:1)

Branka: 28. Jurečka z pen. Rozhodčí: Pechanec – Kříž, Váňa – Zelinka (video). ŽK: Surzyn, Helešic, Krobot – Wallem. Diváci: 4620 (vyprodáno).

Pardubice: Budinský – Surzyn, Kukučka, Ortiz, Tischler – Darmovzal (85. Sychra) – Matoušek (59. Mukwelle), Hlavatý, Daněk (59. Míšek), Helešic (68. Pikul) – Černý (46. Krobot). Trenér: Kováč.

Slavia: Mandous – Douděra (55. Masopust), Holeš, Ogbu, Provod – Ševčík (90.+4 Vlček), Oscar – Jurásek (55. Schranz), Jurečka, Wallem (68. Zafeiris) – Tijani (68. Chytil). Trenér: Trpišovský.