Slovenská opozice odevzdala petici za předčasné volby, prezidentka to požene k soudu

Slovenská opozice dnes odevzdala prezidentské kanceláři petici s podpisy za vypsání referenda o demisi vlády a zavedení možnosti zkrátit volební období prostřednictvím lidového hlasování nebo usnesením sněmovny.

Hlava státu Zuzana Čaputová, která má nyní 30 dnů na rozhodnutí ohledně vypsání plebiscitu, už předem ohlásila, že se ve věci hodlá obrátit na ústavní soud. Petiční výbor za referendum předal archy s podpisy v době vládní krize, při které kabinetu premiéra Eduarda Hegera hrozí ztráta většiny ve sněmovně.

»Jediné řešení, které dnes Slovensku pomůže, jsou rychlé předčasné parlamentní volby,« řekl novinářům expremiér Robert Fico, jehož strana po dlouholetém vládnutí skončila v opozici po volbách konaných před dvěma lety. Právě Směr-SD je největší politickou stranou, která stála za sbíráním podpisů k referendu; k akci se přidaly i jiné strany.

Podle Fica petiční výbor odevzdal archy se zhruba 406 000 podpisy; na vypsání referenda je potřebné podle ústavy shromáždit v pětimilionové zemi alespoň 350 000 podpisů.

Čaputová v červnu zpochybnila navrhovanou referendovou otázku, že kabinet má bezodkladně podat demisi. Také někteří ústavní právníci tvrdili, že tato otázka je patrně protiústavní. Pro případ, že by se hlava státu obrátila na ústavní soud, zmíněná lhůta na vyhlášení referenda by během jeho rozhodování neplynula.

Shromažďování podpisů pod petici začalo v červnu, tedy ještě před novou koaliční krizí, která v červenci vyvrcholila vypovězením koaliční smlouvy menší vládní stranou Svoboda a solidarita (SaS). Liberální SaS požaduje, aby ministr financí a šéf nejsilnějšího koaličního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič po dalších výpadech vůči SaS už dál nepůsobil ve vládě. OLaNO požadavek SaS opakovaně odmítlo. Pro případ nedohody na novém uspořádání vztahů ve čtyřčlenné koalici do konce srpna čtyři ministři za SaS podle jejího opakovaného oznámení podají demisi. Vláda by tak přišla o většinu ve sněmovně.

Podle sondáží by SaS, OLaNO a další dvě vládní strany Jsme rodina a Za lidi v případných nových volbách už neshromáždily potřebnou většinu v Národní radě.

Slovenská opozice už dříve podpořila jinou petici za referendum o nových volbách, jehož vypsání ale loni zablokoval ústavní soud. Podle rozhodnutí soudu by nejprve musela být změněna ústava tak, aby bylo možné konání předčasných parlamentních voleb dosáhnout například plebiscitem. K takové úpravě ústavy dosud nedošlo, změnit to má právě nově navrhované referendum.

Pro platnost plebiscitu je podle slovenské ústavy nezbytné, aby se ho zúčastnila většina oprávněných voličů. Tuto podmínku splnilo v zemi jen jedno z osmi dosavadních referend, a to hlasování o vstupu Slovenska do EU.

(cik, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy