Home Domácí V souvislosti s prezidentskou volbou došlo k soudu 13 podnětů, co nás...

V souvislosti s prezidentskou volbou došlo k soudu 13 podnětů, co nás čeká v souboji o Hrad dál?

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které ministerstvo vnitra do voleb nepustilo, jde o podnikatele Karla Diviše a Karla Janečka, dále o Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka. Dále soud obdržel návrh na zrušení registrace Denisy Rohanové. Podala jej skupina senátorů, kteří pro prezidentskou volbu podpořili Marka Hilšera. Souhrnnou informaci zveřejnil NSS na webu.

Lhůta pro zpochybnění registrace či neregistrace konkrétních kandidátů vypršela dnes v 16.00. NSS musí rozhodnout do 15 dnů, nejzazším termínem je podle informací na webu soudu 15. prosinec.

Podatelna NSS obdržela také několik e-mailových podání od uživatele »fantom98«, za kterými je podle tiskové zprávy soudu zřejmě nezaregistrovaná kandidátka Terezie Holovská. Navrhuje zrušení registrace kandidátů Rohanové, Tomáše Zimy, Pavla Fischera a Josefa Středuly. Protože však e-maily nebyly elektronicky podepsány, soud k nim nebude přihlížet.

Vnitro minulý pátek k volbám připustilo devět kandidátů včetně hlavních favoritů. Odmítlo 12 kandidátních listin, zejména kvůli nedostatku podpisů na podporu své nominace. Jednoho dalšího uchazeče ministerstvo odmítlo pro pozdní přihlášení.

Divišovi vnitro započítalo 49 884 podpisů z 63 210, Janečkovi 48 091 ze 74 208. Pro zaregistrování přihlášky bylo potřeba minimálně 50 000 platných podpisů.

Zítkovi vnitro uznalo jen 15 589. Do voleb nepustilo ani Hladíka z Neratovic a Hrančíka z Olomouce, jenž se chtěl prezidentských voleb účastnit už v roce 2018.

O Hrad se podle dosud platných registračních rozhodnutí utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Fischer (nezávislý) a Hilšer z klubu Starostů, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, prezidentka České asociace povinných Rohanová, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Středula a bývalý rektor Univerzity Karlovy Zima.

Rohanovou ministerstvo zaregistrovalo i přesto, že podala přihlášku s podpisy poslanců minulé Sněmovny. Šlo navíc také o zákonodárce politických stran, které už v současné Sněmovně nejsou zastoupeny.

Co bude dál?

  • 1. prosince (43 dní před zahájením volby) – Poslední termín pro zveřejnění informací o kandidátech Českým statistickým úřadem na volebním serveru www.volby.cz.
  • 24. prosince (20 dní před zahájením volby) – Nejzazší termín pro registrace přihlášek na základě rozhodnutí soudu a pro vylosování volebních čísel kandidátů Státní volební komisí.
  • 28. prosince (16 dní před zahájením voleb) – Začátek čtrnáctidenní lhůty, v níž budou mít kandidáti celkem pětihodinový prostor v České televizi a Českém rozhlase (končí nejpozději 11. ledna ve 14.00)
  • 29. prosince (15 dní před zahájením voleb) – Poslední termín pro zveřejnění adres volebních místností v obci. Začne vydávání voličských průkazů obecními nebo zastupitelskými úřady pro voliče, kteří nebudou hlasovat v místě bydliště. O průkaz musí takoví voliči požádat písemně do 6. ledna, osobně nejpozději do 11. ledna.
  • 10. ledna (tři dny před zahájením volby) – Termín pro dodání hlasovacích lístků voličům. Zároveň do ukončení hlasování v prvním kole volby platí (do 14. ledna do 14.00) zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů.
  • 12. ledna (24 hodin před zahájením volby) – Do 14.00 lze oznámit stažení kandidatury nebo odvolání kandidáta. Současně budou uzavřeny stálé a zvláštní seznamů voličů a skončí lhůta pro možnost osobně požádat obecní úřad o vydání voličského průkazu.
  • 13. – 14. ledna – První kolo volby prezidenta (13. ledna od 14.00 do 22.00, 14. ledna od 08.00 do 14.00). V případě amerického kontinentu se kvůli časovému posunu bude hlasovat 12. a 13. ledna od 14.00 do 21.00 tamního času na zastupitelských úřadech, podobně jako při volbách do Poslanecké sněmovny.
  • 27. – 28. ledna – Případné druhé kolo prezidentské volby v případě, že žádný z kandidátů nedostane v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů (v případě amerického kontinentu se kvůli časovému posunu bude hlasovat 26. a 27. ledna). Postupující kandidáti budou mít od 23. do 25. ledna do 14.00 hodinový prostor v České televizi a Českém rozhlase. Od 24. do 28. ledna do 14.00 by platil zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů.

(cik, čtk)

Předchozí článekVýstava Tajemství vějířů odhalí jejich účel, historii, vývoj i nádheru
Další článekEU prý varovala Muska, že zakáže Twitter, pokud se nepodrobí cenzuře