Umělá inteligence nám možná brzy pomůže porozumět kočičí řeči

Pokud si při nečekaném mňoukání, zvláštním postoji nebo neobvyklém škubnutí fousků lámete hlavu nad tím, co se vám vaše kočka snaží sdělit, umělá inteligence vám to možná brzy dokáže přeložit.

Zvířata jsou podobná lidem, protože často reagují na různé věci nepředvídatelně. Umělá inteligence umí skvěle rozpoznávat a vykreslovat vzorce, takže nám může pomoci fauně porozumět. Brzy může pomoci ochráncům přírody a zemědělcům v péči o zvířata. Také by nám mohla pomoci komunikovat s naším domácím mazlíčkem.

Výrazům kočičího obličeje se věnuje mnoho vědců, například Daniel Mills, profesor veterinární behaviorální medicíny na univerzitě v Lincolnu. Věří, že umělá inteligence nám může pomoci rozluštit jejich význam.


»Pomocí umělé inteligence bychom se mohli naučit mnoho o tom, co se nám zvířata snaží sdělit,« řekl. Také Millsova spoluautorka studie, doktorka Brittany Florkiewiczová, vysvětlila výzvu, které čelí.

»Výrazy obličeje, které vytvářejí vůči lidem, vypadají jinak než ty, které vytvářejí vůči kočkám,« uvedla. Mills se domnívá, že nejnovější technologie by je mohly pomoci uspořádat.

»Kočičí výrazy jsou mnohem bohatší, než si myslíme, a umělá inteligence umí dobře klasifikovat obrazy,« uvedl. Mills věří, že by mohl umělou inteligenci naučit rozpoznávat specifické charakteristiky, jako je například poloha uší.

Na rozdíl od lidí kočky při vyjadřování pohybují ušima. Systémy umělé inteligence se ale musí trénovat, než budou moci plnit konkrétní účel. To znamená poskytnout jim obrovské množství dat souvisejících s tímto cílem. Naštěstí má internet téměř nekonečnou zásobu fotografií a obrázků koček pro výcvik AI.

Mills poznamenal, že kromě toho, že nám nabízí nové způsoby, jak porozumět tomu, co se nám naši domácí mazlíčci snaží sdělit, by se umělá inteligence dala využít i pro dobré životní podmínky zvířat, například pro sledování obličejů krav, které při dojení vykazují známky bolesti. »V podstatě mohou denně kontrolovat, jak jsou spokojené,« řekl.

Využití umělé inteligence k pochopení komunikace zvířat má širší důsledky, včetně pomoci při ochraně přírody. Mills uvedl, že tato technologie by také mohla přinést poznatky z oblasti základnější biologie a psychologie, včetně pochopení původu některých lidských vlastností.

Profesor Christian Rutz z University of St Andrews rovněž uvedl, že tato technologie má velký potenciál. »Metody strojového učení změní naše chápání komunikace zvířat a vytvoří cenné příležitosti pro zlepšení ochrany volně žijících živočichů a dobrých životních podmínek zvířat,« řekl.

Jak však Rutz a jeho kolegové nedávno upozornili, může to mít i svá možná úskalí – v neposlední řadě v případě, že se výzkumníci pokusí komunikovat se zvířaty v jejich vlastním »jazyce« dříve, než budou tyto signály plně pochopeny. »Naléhavě se musíme dohodnout na etických standardech pro tento druh práce, abychom zabránili nechtěnému poškození nebo zneužití,« řekl.

(jb)

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy