Home Domácí Výrobní inflace stále nesignalizuje ústup ze současné drahoty

Výrobní inflace stále nesignalizuje ústup ze současné drahoty

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ceny výrobců, které v předstihu signalizují vývoj spotřebitelských cen, klesly v září podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu oproti stejnému měsíci minulého roku opět pouze v zemědělství. V průmyslu, stavebnictví a ve službách naopak dál meziročně rostly. Navíc je nutno vzít v potaz srovnávací základnu ze září minulého roku, kdy ceny všech výrobců a zejména pak těch zemědělských byly již extrémně vysoké. Dosavadní vývoj takzvané výrobní inflace tedy stále nesignalizuje nějaký výraznější ústup z dnes nadále značně vysokých spotřebitelských cen.

Meziročně se ceny producentů v zemědělství podle statistiků v letošním září snížily o 13,4 procenta, přičemž o měsíc dříve šly dolů o 16,4 %. V průmyslu ale došlo k mírnému zpomalení meziročního tempa růstu po srpnových 1,8 % na 0,8 %. Ceny stavebních prací se zvýšily stejně jako v srpnu o 3,7 %. V případě tržních služeb pro podniky pak meziroční růst jen mírně zpomalil na 5,1 % ze srpnových 5,3 %.

Připomeňme ale, že v září 2022 ceny zemědělských výrobců vzrostly meziročně o 33,6 %, ceny průmyslových výrobců o 25,8 %, stavebních prací o 13,1 % a tržních služeb o 6,8 %.

Meziměsíčně ceny výrobců v letošním září stouply u všech výrobců – v zemědělství o 1,7 %, v průmyslu o 0,3 %, ve stavebnictví o 0,2 % a v případě tržních služeb pro podniky o 1,2 %.

Zemědělství

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny v rostlinné výrobě se podle statistiků snížily meziročně o 17,9 %. Čerstvá zelenina nicméně zdražila o 9,6 %, brambory o 58,3 % a ovoce o 15,2 %. Zlevnily naopak olejniny (o 34,4 %) a obiloviny (o 32,2 %). V živočišné výrobě byly ceny nižší o 5,7 %. Prasata ale podražila meziročně o 14,7 %, vejce o 11 % a drůbež o 2,5 % Naopak mléko bylo meziročně levnější o 16,1 % a skot o 1,6 %.

Průmysl

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Ceny černého uhlí, hnědého uhlí a lignitu vzrostly meziročně o 67,1 %, elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 4,4 %, ostatních nekovových minerálních výrobků o 9,1 %, motorových vozidel o 3,5 % a potravinářských výrobků o 0,9 %. Klesly naopak ceny koksu a rafinovaných ropných produktů, základních kovů (o 16,2 %), chemických látek a chemických přípravků (o 14,3 %) a dřeva, dřevěných a korkových výrobků (o 20,4 %).

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin byly vyšší zejména ceny zboží krátkodobé spotřeby (o 4,7 %) a energií (o 3,8 %). Ceny meziproduktů klesly o 5,5 %. Ceny průmyslových výrobců bez energií se pak meziročně snížily o 0,2 % (v srpnu klesly o 0,1 %).

Stavebnictví

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví v září podle statistiků zlevnily meziročně o 0,1 % (v srpnu zdražily o 0,2 %).

Tržní služby pro podniky

FOTO – pixabay

Ceny služeb v oblasti zaměstnání vzrostly v září meziročně o 22,9 %, za poštovní a kurýrní služby se zvýšily o 13,2 %, za služby v oblasti programování o 7,2 %, za služby v oblasti nemovitostí o 6,8 % a za služby v pozemní dopravě o 3,4 %. Klesly naopak ceny za reklamní služby, a to o 1,5 %. Tržní služby pro podniky nezahrnující reklamní služby zdražily o 5,5 % (v srpnu o 5,8 %).

Ivan Cinka

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here