Drahota neustupuje, za dva roky vzrostly ceny zhruba o čtvrtinu

Spotřebitelské ceny u nás v listopadu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu stouply proti předchozímu měsíci o 0,1 procenta. Meziročně pak vzrostly o 7,3 %. Tempo růstu tak sice zpomalilo z říjnových 8,5 %, nutno ovšem dodat, že v loňském listopadu činila inflace 16,2 %! Znamená to (i když oba výsledky v procentech nelze jen prostě sečíst), že za dva roky u nás ceny stouply přibližně o čtvrtinu. Tento stav zaznamenáváme nepřetržitě od počátku letošního roku. Navíc, co se týče bydlení a potravin, tedy základních životních potřeb, je dlouhodobý růst cen dokonce mnohem vyšší. Následný propad reálných příjmů, který současná vláda nejen neřeší, ale svými asociálními »úsporami« a fanatickou podporou války na Ukrajině ještě umocňuje, výrazně snižuje životní úroveň většiny obyvatel. Přiškrcená spotřeba domácností pak sráží ekonomiku země.

Zpomalení meziročního růstu cen bylo podle statistiků ovlivněno především vývojem v oddílech bydlení a potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny elektřiny zpomalily svůj meziroční růst na 143 % (v říjnu růst o 148,6 %) a ceny tepla a teplé vody na 24,2 % (v říjnu růst o 31 %). Zemní plyn zlevnil meziročně o 6,3 % (v říjnu zdražil o 6,2 %) a ceny tuhých paliv se snížily o 0,8 % (v říjnu byly vyšší o 3,9 %), částečně i vlivem jejich růstu v listopadu loňského roku.

Ceny brambor zmírnily svůj meziroční růst na 28,5 % (v říjnu o 48,5 %) a ceny vepřového masa přešly z říjnového růstu o 6,1 % v pokles o 0,8 %. Vejce zlevnila meziročně o 25,5 % (v říjnu o 6,2 %) a cukr o 18,6 % (v říjnu o 11,1 %).

Největší vliv na růst inflace mají dál ceny za bydlení

Největší vliv na meziroční růst inflace měly nadále ceny v oddíle bydlení. Kromě předražené elektřiny vzrostlo nájemné z bytu o 7,4 %, vodné o 16,3 % a stočné o 26,9 %. Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) se v listopadu zvýšily meziročně o 0,5 % (v říjnu se nezměnily).

V oddíle alkoholické nápoje, tabák zdražily lihoviny o 2,8 %, víno o 3,7 %, pivo o osm procent a tabákové výrobky o 6,9 %. Ceny dovolených s komplexními službami vzrostly o 10,1 %. Stravovací služby zdražily o 8,4 % a ubytovací služby o 12 %.

K meziročnímu snížení inflace naopak přispěl vývoj v oddíle doprava, kde se ceny automobilů snížily o 3,8 % a ceny pohonných hmot a olejů klesly o 8,8 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly v listopadu meziročně o 8,1 % a ceny služeb se zvýšily o 5,9 %.

Bydlení dominovalo i meziměsíčnímu růstu cen

Meziměsíční zdražení bylo podle statistiků ovlivněno zejména růstem cen v oddíle bydlení, který byl částečně kompenzován poklesem cen v oddíle doprava.

Elektřina zdražila meziměsíčně o 1,6 % a zemní plyn o 0,7 %. Ceny oděvů vzrostly o 1,1 %, stejně jako ceny výrobků a služeb pro osobní péči. Z potravin byly vyšší především ceny zeleniny (o 2,6 %), ovoce (o 3,1 %), uzenin (o 0,9 %), olejů a tuků (o 1,8 %) a sýrů a tvarohů (o 0,6 %).

Také na meziměsíční snižování cenové hladiny měl v listopadu největší vliv vývoj v oddíle doprava, pohonné hmoty a oleje zlevnily o 3,4 %. Klesly i ceny vepřového masa (o 5,7 %), vajec (o 11,7 %), drůbežího masa (o 2,5 %) a chleba (o 0,8 %).

Ceny zboží úhrnem zůstaly podle statistiků na úrovni října a ceny služeb vzrostly meziměsíčně o 0,2 %.

Spotřebitelské ceny stouply od roku 2015 o polovinu!

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v listopadu 11,4 % (v říjnu 12,1 %). Index vývoje cen k průměru roku 2015 dosáhl 148,2 % (v říjnu 148,1 %), což znamená, že spotřební zboží a služby u nás za posledních osm let zdražily téměř o polovinu.

Česko má v porovnání se soudními zeměmi nadále nevyšší inflaci

Podle předběžných výpočtů Eurostatu činil v listopadu takzvaný harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v Česku osm procent. V eurozóně představoval podle bleskových odhadů Eurostatu 2,4 %, v Německu pak 2,3 % a na Slovensku 6,9 %. Za celou Evropskou unii jsou zatím jen říjnové údaje – HICP zde činil 3,6 %. Porovnání s průměrem EU a našimi nejbližšími sousedy názorně ukazuje graf. Česko v něm stále figuruje jako země s nejvyšším růstem cen.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy