Home Názory Bude k nám historie milostivá?

Bude k nám historie milostivá?

Pavel Votruba

Říká vám něco název Camp Bondsteel? Stačí mrknut do wikipedie, v níž se dozvíme, že je to »druhá největší americká vojenská základna v Evropě ležící v Kosovu. Byla vybudovaná v roce 1999 po bombardování Srbska. Nalézá se poblíž města Uroševce a rozkládá se na ploše 3,86 km². Na základně je vybudováno přes 300 různých staveb, obývaných více než sedmi tisíci vojáky. Základna má zhruba desetikilometrový perimetr. Je zde vybudováno 52 heliportů.« Pro úplnost doplním, že tou největší je Ramstein Air Base u města Ramstein-Miesenbach ve spolkové zemi Porýní-Falc na jihozápadě Německa.

Ale zpět ke Camp Bondsteel. Američané mají pod svým vlivem a kontrolou celý Balkán – kromě vždy nepoddajného a statečného Srbska (jen si všimněte, jak se svět chová k srbskému tenistovi Djokovičovi – tolik nenávisti ke špičkovému sportovci, který vůbec nikomu neublížil, jen se nechce nechat očkovat, to se vidí málokdy – komukoli jinému by to prošlo, Novak je však Srb). Proto hned po »humanitárním« rozsekání tohoto území, kdy se ani přesto Srby nepodařilo zpacifikovat, začal Bílý dům ve spřáteleném Kosovu hned na podzim 1999 budovat zmíněnou základnu. Pro pozdější další útok na Srbsko, jenž by ho dostal na kolena definitivně. To je sice jen zbožné přání (dva národy na světě jsou neporazitelné, ten ruský a právě srbský), ale USA se o to znovu pokusí a znovu budou umírat tisíce nevinných.

Zoufalí lidé dělají zoufalé činy – taková je dnešní Amerika. Ví, že se potápí, že petrodolar a na něm přímo závislý léta pěstovaný a tisíci a tisíci mrtvými vyživovaný projekt Pax Americana (světová vláda pod Spojenými státy) jdou neodvratně ke dnu a je z toho zoufalá. A chová se podle toho. Zoufale. Cíle spojené s vyprovokovaným konfliktem na Ukrajině, resp. zatažením Ruska do války, se neplní a nesplní, proto nyní přichází na řadu oživení permanentně opečovávaného napětí kosovsko-srbského. Dráždicí dávku naočkovali kosovský premiér Albin Kurti a šéf americké diplomacie Antony Blinken. Ti dva si spolu před pár dny dali zamilované rande a usnesli se na tom, že od 1. srpna 2022 přestane Kosovo do země vpouštět etnické Srby, pokud nebudou mít dočasné kosovské doklady, a pokud jejich auta nebudu mít kosovské registrační značky. Kdo nebude tyto podmínky splňovat, tak kosovští pohraničníci takové Srby do Kosova nepustí. 

Jistěže to Kurti dostal od Blinkena befelem, což ovšem na věci samé nic nemění. Záminka je na světě a můžeme se pustit do zabíjení. Ekonomicky dorazit Evropu. Na Balkáně se totiž nepochybně rodí nový Zelenskyj – kosovský premiér Kurti. Během krátkého času rozehrají Američané tutéž hysterii vnucované a vynucované solidarity Evropy s Kosovem jako v případě UA. Černochová bude mít frmol…

Aby toho nebylo málo, a jak se říká – do třetice všeho zlého – po Ukrajině a Srbsku Spojené státy otevřeně provokují Čínu k invazi na Tchaj-wan. Konec konců – šéfka Kongresu Nancy Pelosiová by dnes měla přiletět právě do Vystrčilovy rodné země. Pak se mohou dát do pohybu šílené věci…

Doufám v jediné – že historie se bude opakovat. Hitler také rozjel vojenské invaze na více místech v Evropě a pak se zastavil až v Berlíně… Kéž by k nám historie byla milostivá.

Pavel Votruba