Home Názory Dopadne jako ty okurky…

Dopadne jako ty okurky…

…znojemské, tradiční, kterých se na těch nenávistných a zlých »komunistických« širých lánech něco naobdělával a které už taky skončily v kopru – avšak bez láku mimo zavařovací sklenice… a definitivně. Traktor Zetor. Fabrika Zetor. Zetor Brno.

ČTK referuje: »Brněnský Zetor nebude od roku 2025 vyrábět pro své traktory vlastní motory a převodovky. V rozhovoru v dnešním vydání Hospodářských novin (HN) to uvádí předseda představenstva firmy Martin Blaškovič. Zetor Tractors bude kupovat motory a převodovky z Německa a Itálie. Počet zaměstnanců firmy, který teď spolu s dceřinými firmami činí 399 lidí, se sníží asi o stovku. Vlastník Zetoru, slovenská skupina HTC Investments, také plánuje prodat až polovinu firmy. Nyní hledá investora. O úplném ukončení výroby v Brně se ale podle Blaškoviče neuvažuje. ‚Naše představa je, že v Brně bude mít Zetor vývoj, marketing, obchod a sestavování traktorů pro Evropu a USA,‘ uvedl Blaškovič. Pro zbylé části světa je podle něj výroba v Česku příliš drahá. Podle strategie Zetoru do roku 2028, se chce firma vrátit na dříve tradiční trhy v Latinské Americe, Africe a Austrálii. ‚Na těchto trzích ale musíme jít s cenou dolů,‘ řekl.

Návrat na mimoevropské trhy je podle něj spojen s dceřinou indickou firmou Zetor India. ‚Materiálové náklady tvoří v Zetoru 86 procent ceny traktoru. A ty jsou v Indii až o třetinu levnější,‘ uvedl. Spekulace o konci výroby v Brně a jejím převedení do Indie jsou však podle něj nesmyslné. ‚Traktory se v Brně budou vyrábět dál a budou nadále tvořit většinu provozního zisku Zetoru,‘ doplnil.«

»Značka Zetor vznikla původně jako oddělení brněnské Zbrojovky v roce 1946. Po pádu komunistického režimu se podnik pohyboval na hraně existence. Z potíží se dostal až po roce 2002, kdy ho odkoupil současný majitel, bratislavská HTC Investments. Nyní podle Blaškoviče hledá HTC pro Zetor dalšího investora, mimo jiné kvůli rozšiřování výroby v Indii,« informuje ČTK.

Turecké »znojemské« okurky nebo indický »brněnský« Zetor? Však co na tom už záleží. Po všem hovno, jen po včelách med…

Ještě si moc dobře pamatuji na dobu, kdy i tzv. spekulace o konci výroby tradičních znojemských okurek ve Frutě Znojmo byly drze označovány za nesmyslné. A dnes? Nejsou, ty okurky. Stejně jako po čase z Brna zmizí Zetor. Pak to chvíli bude nějaká indická rikša, až se tato mimořádná česká značka, proslulá po celém světě, vypaří zcela.

Jan Čech

2 KOMENTÁŘE

  1. Ke zničené ekonomice rozbitého Československa si polistopadový korupční režim vychovává ty správné blbce ve zdevastovaném školství, kteří úpadku republiky tleskají. Správně vychovaní blbci Havlovou pravdoláskou pak volí ve volbách Fialu a Rychetského Pětikoalici a Pavla.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here