Druhá defenestrace – reminiscence

Dnes mně dovolte takový historicko politický pelmel. Začněme výročím, které do dějin vešlo jako II. pražská defenestrace, ale ono pořadí je nepřesné, protože »druhou« byla defenestrace staroměstsko-novoměstská, kdy strana podobojí vytlačovaná z radnic cizáckým vedením v roce 1483 vyhodila z oken purkmistra a sedm německých, už mrtvých konšelů. Takže vlastně v roce 1618 šlo o třetí v pořadí. A právě od té nás dnešního dne dělí čtyři sta pět let.

Co se tehdy vlastně stalo? Několikaleté napětí mezi katolickou a protestantskou stranou našlo záminku pro vyhrocení. Šlo o dva protestantské kostely, jeden na Náchodsku, druhý v severočeském Hrobu, postavené za peníze poddaných, jež katolická strana nechala zbořit. Protestantská opozice si to nechtěla nechat líbit a tak se sešla v pražském domě Smiřických (ano, tam, kde dnes sídlí Poslanecká sněmovna) a rozhodla se vzít události do svých rukou. Druhý den, a jsme konečně ve 25. květnu 1618, se vydali představitelé země v houfu na Pražský hrad, kde napřed jednali mezi sebou a usnesli se »právem země« postavit hlavní viníky před soud. Těmi viníky byli Bořita Martinic a Vilém Slavata, místodržící. Vedeni hrabětem Thurnem a Václavem Budovcem z Budova se pak vydali do schodů a dostali se v Ludvíkově křídle až do kanceláře, kde byli oba páni. Přečetli jim obvinění, vynesli rozsudek a vyhodili je z oken. S nimi i písaře Fabricia. Jen podotýkám, že stoupenců Říma byla tehdy v zemi snad jen desetina a stále platila svoboda vyznání pro všechny.

Všichni tři měli však štěstí, hromada listí, vlhká půda, textilnímu krunýři podobající se oblečení a prý i zkosení svahu, po němž sjeli dolů, jim zachránily životy. Jen Slavata zraněn skončil u Lobkowiczů, Martinic rychle utekl do Bavor a Fabricius zamířil žalovat do Vídně ke králi Ferdinandovi. Bigotní Ferdinand pochopitelně dostal záminku nesvolat sněm a shromáždil vojska směrem na Prahu, kde zatím k řízení země zvolili třicet direktorů. Začala Třicetiletá válka a s ní dlouhé období nesvobody.

O pět let později, tedy před čtyřmi sty léty už bylo po prvních velkých represích a hlavy sedmadvaceti českých pánů a měšťanů, které se podařilo zadržet a odsoudit, »zdobily« na kopích Staroměstskou mosteckou věž. Tehdy kronikáři zaznamenali další velkou popravu osmnácti valašských rebelů. Tři sta let habsbursko-katolické poroby však už začalo.

Připomenu jen, že v dalších letech se naší zemí prohnaly tisíce žoldnéřů ze všech stran, aby zde po oněch třiceti letech žila jen desetina z původního počtu obyvatel a vládla nám cizí nebo katolická postupně se poněmčující šlechta. V roce 1648 jsme pak byli Vestfálským mírem definitivně odepsáni. Proto se divím, že v době jeho 350. výročí přijel do Německa slavit také Václav Havel. Tím se vlastně připojil k vítězům a potvrdil naši porobu.

O dvě stě let později, roku 1848, hrabě Thun, místodržitel, jmenoval prozatímní vládní radu, jež konečně měla umožnit českému živlu se podílet, tedy skutečně podílet, na věcech veřejných. Byli v ní mimo jiných Palacký, Brauner, Rieger. Jenže Vídni se nelíbilo její příliš pročeské složení a tak se nesešla ani na první schůzce. To bylo také v květnu, jenže roku 1848. Rovnoprávnost mezi oběma hlavními národy žijícími na území českých zemí se uskutečnila až v roce 1918. Jenže přišel rok 1938 a všechno mělo být jinak. Henlein si byl pro rady u Hitlera, uskutečnil se Karlovarský sjezd SdP a na květen byl připraven anšlus. Tehdy měla vstoupit na naše území nacistická ozbrojená moc (psal jsem o tom 20. května na iPortálu24.cz). Nevstoupila, ale čin byl dokonán za plné spolupráce Anglie, Francie a Itálie, dokonce se souhlasem Spojených států, na podzim téhož roku. Měli jsme zmizet z povrchu země. Plán byl, skutečnost byla jiná.

Rok 1945 vše rozřešil a po něm odsun německého obyvatelstva, transfer, nikoli vyhnání. Dnes jsme s mocným sousedem na západě přáteli. To je v pořádku. Mnohé nás v historii spojuje. Rakousko sice neexistuje jako mocnost a drží se svého neutrálního statutu, ale Německo je aktivním účastníkem evropských záležitostí. V něm především žijí potomci těch, kteří se tak přičinili o Mnichov, ale vlastně i těch, kteří nechtěli rovnost mezi našimi národy a odmítli byť někdy jen kosmetická česko-rakousko-německá vyrovnání, jichž bylo nemálo. I ten rok 1618 se sem plete, protože německá Vídeň potlačovala snahy o rovnost mezi náboženstvími a vlastně i mezi národy. A odmítala to celých tři sta let, až se napnutý provaz přetrhl. Pak už velkoněmecký nacionalismus převzal prapor habsburské monarchie a chtěl nás vrátit, s ještě horšími důsledky, do období po roce 1618.

Dnes jsme tedy přátelé, spojenci. Jenže ne každý může být přítel. V každém společenství se nalézají skupiny lidí, které nesdílejí stejný názor. Jsou u nás, jsou také v Německu.

Nemohu za to, ale já osobně bych nepřijal pozvání od těch, pro které dosud platí požadavek »na návrat do své vlasti a na nerušený život právě zde v souladu s právem sebeurčení«. Tedy vlastně návrat k příčinám, které vedly k Mnichovským dohodám a které nejsou v souladu s Postupimskou dohodou nebo dohodami o neplatnosti této smlouvy »od samého počátku«.

Proč se o tom zmiňuji? Protože v těchto dnech jede jako zástupce vlády na letošní sudetoněmecký sraz ministr školství Mikuláš Bek. Je to poprvé, kdy se, bez ohledu na program této organizace účastní nejen za sebe, ale i za celou českou vládu, zcela oficiálně také její zástupce.

Nevím proč, ale opět se mi před očima promítlo slovo defenestrace, i když 25. květen 1618 není »kulatým výročím«, ale ona událost sama dokázala ovlivnit dějiny.

Jaroslav Kojzar

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Dr. Edvard Beneš, Praha, Květen 1947 – „Vážení spoluobčané, v době nedávné jsem podepsal historicky významné dokumenty pro naši Československou republiku. Tyto dokumenty nám dávají naději, že se již nikdy nebudou opakovat tragické události let 1938-39. Vědom si neblahé zkušenosti našeho národa, zejména z II. světové války, zanechávám vám odkaz, ve kterém vás varuji před možnými pozdějšími požadavky na znovuosídlení našeho pohraničí sudetskými Němci, kteří byli po právu odsunuti. Může se stát, že mé dekrety, vydané z rozhodnutí vítězných mocností, budou s odstupem času revanšisty prohlašovány za neplatné. Může se stát, tak jako v minulosti, že se najdou „čeští vlastenci“, kteří se budou sudetským Němcům za jejich odsun omlouvat, a že budou nakloněni otázce jejich návratu. Nenechte se oklamat a jejich návrat nedopusťte. Hitlerové odcházejí, avšak snaha o ovládnutí Evropy Německem zůstává. Nezapomeňte, že mé dekrety se týkaly i potrestání vlastizrádců, že mají trvalou platnost, a potrestejte všechny případné vlastizrádce, ať je to kdokoli a v kterékoli době. Váš Edvard Beneš.“ Dr. Edvard Beneš, Praha, Květen 1947

  2. Tak se nám Pavel vybarvuje. Že by ho naočkovali v Bavorsku, kde byl před nedávnem? :

    🙈 Prezident Pavel v Terezíně prohlásil, že odpovědnost za zločiny nacismu mají naši předkové

    💬„Tato unikátní pevnost, po celé Evropě známá jako jeden z vrcholů vojenského inženýrství, se nakonec stala symbolem toho nejhoršího, čeho je člověk schopen. Odpovědnost za zločiny, které páchali naši předkové, musíme přijmout, a poučit se z nich,“ řekl Pavel.

    Sledujte @neCT24 | 42TCen

  3. Znovu si musíme zažít potupu národa i když je jen od slouhy USA ,blba na hradě.Co národ musí vytrpět po 30ti letech zmaru?

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy