Home Názory Krádež neexistuje, za všechno se platí

Krádež neexistuje, za všechno se platí

Je to obehraná písnička. Taková kolovrátková… Co naplat, že soudní verdikty či ministerské kontroly vyznívají ve prospěch řadových občanů, děje-li se tak ex post, bez nároku na nápravu, na odškodné. Prostě aby občan dostal zpátky peníze, jimiž se příjemce na jeho úkor nezákonně obohatil. Čili mu je ukradl.

V nedávné minulosti takto rozhodoval Nejvyšší správní soud, který rušil jednu vládní proticovidovou restrikci za druhou. Že tohle nebo tamto nemělo být zavřené, že lidé tam či onam měli mít přístup atd., atd. Není tomu tak dlouho, abyste si to nepamatovali.

Zakopaný pes byl v tom, že třeba živnostníkům (např. v maloobchodním prodeji) za inkriminovanou dobu protizákonné zavíračky onen ušlý zisk nikdo nevrátil, byť podle zpětného rozhodnutí NSS mohli fungovat ve standardním režimu. Takových právoplatných soudních usnesení byly desítky. Vlk se nažral, koza zůstala celá. Přeloženo do praxe – soudní moc halasně deklarovala svoji nezávislost na politickém establishmentu, který se však dál ukájel novými a novými devastačními restrikcemi.

Zloděj mně ukradl auto, soud ho sice dopadl a shledal vinným, ale poněvadž si na to mé auto již zvykl a vyhovuje mu, já, coby okradený, nemám nárok dostat ho zpět.

Asi takto vnímám vymahatelnost práva, v našem případě vymahatelnost soudního rozhodnutí, v České republice.

Proč zrovna takový úvod? Protože v těchto vyjetých kolejích občansko-právního marasmu jsem zaznamenal nový pohyb. Tentokrát po nich nefrčí NSS nýbrž ministerstvo financí (MF).

»Průběžné výsledky červencových kontrol marží čerpacích stanic a distributorů pohonných hmot odhalily nepřiměřeně zvýšené marže u většiny velkých čerpacích stanic,« lakonicky konstatovalo eMeF.

O kolik procent… jsme se sice nedozvěděli, ovšem když už MF sdělí, že se jednalo o »nepřiměřené« zvýšení, bude to asi nářez. Kompletní výsledky za červenec prý bude mít resort k dispozici v polovině srpna. Uvidíme, co kovaný finančník Zbýňa pustí ven. Možná i pravdu, neboť ta sama o sobě ještě více znervózní a do ještě větší beznaděje uvrhne obyvatelstvo. O to jde v prvé řadě.

Jenže když to vezmu z podstaty, ono je úplně jedno, kolika procenty si dotyční poskytovatelé čerpacích služeb namastili kapsy, když řidičům takto zcizené peníze stejně nikdo nikdy nevrátí. Přesně v duchu známého výroku Napoleona »krádež neexistuje, za všechno se platí« totiž logickyneexistují ani zloději a už vůbec ne okradení…

Jan Čech