Home Názory Místo zbraní byty! Rozhodlo Portugalsko!

Místo zbraní byty! Rozhodlo Portugalsko!

Portugalsko 17. 2. nečekaně oznámilo, že letos investuje desítky miliard do nového bydlení pro nemajetné a mladé občany! A už před tím oznámilo, že nebude vydávat 2 % HDP na zbrojení, jak nařídilo NATO, ale že své vojenské výdaje zvýší jedině, když je Brusel zaplatí! O takové politice se nám může jenom zdát, a proto dnes porovnáme Portugalsko s Českem a Slovenskem, aby bylo jasné, kde vládnou lidojedi!

V Praze musíte letos pracovat 25,3 roku, abyste si mohli koupit byt o 75 metrech čtverečních. V Bratislavě musíte pracovat na ten stejný byt 23,8 roku. Obě města jsou v Evropě absolutně nejhorší. V portugalském Lisabonu už na tento byt musíte letos pracovat jen 14,7 roku. Jenže portugalské vládě nestačí být jen průměrnou evropskou zemí, a tak se rozhodla, že se vyrovná hlavnímu městu EU Bruselu, kde si za místní belgický plat pořídíte stejný byt už za 7,9 roku! A připravila místo fialového zbrojení grandiózní bytový plán. Než ho rozebereme, podíváme se do Čech.

Piráti a mafiáni ze STANu, aby se dostali k Fialovým vládním korytům a prebendám, slíbili před volbami v roce 2021 mladým voličům, aby je napálili, že: »Velkým tématem je pro řadu mladých lidí otázka dostupnosti bydlení. Česko má nejhorší dostupnost bydlení v EU. Proto chceme podstatně urychlit stavební řízení, odstranit co nejvíc překážek ve výstavbě a podpoříme výstavbu v obcích. Chceme, aby obce rozšiřovaly své bytové fondy, a proto zlepšíme podmínky dotací na výstavbu obecních bytů, které dnes téměř nikdo nečerpá. A chceme také umožnit obcím regulovat krátkodobé ubytování v bytech, jako je Airbnb!«

Sliby, chyby! Po volbách se pustili do zbrojení! A podporují fialový válečný plán – zvýšit výdaje na zbraně o 62 miliard, na úkor důchodů, zdravotnictví, i dostupného bydlení!

V Portugalsku tomu je jinak. Před pár dny portugalský premiér Costa oznámil, že Portugalsko přesune ve svém letošním státním rozpočtu 900 milionů EUR (21,6 miliardy CZK), které nejsou evropské dotace, jak zdůraznil, a věnuje je na podporu dostupnosti bydlení! Premiér Costa přitom dodal, že tyto miliardy jsou určeny pouze na výstavbu a výkup bytů, a že další desítky miliard Portugalsko věnuje na byty, které budou muset nuceně jejich vlastníci (spekulanti) pronajmout za státem regulovanou cenu mladým a chudým lidem na smlouvy o minimální délce 5 let! V případě, že by tito noví státní nájemníci nemohli z jakéhokoli důvodu nájem uhradit, Portugalsko to učiní za ně a bude od nich v sociálně přijatelné míře, pomocí splátek, vybírat nájem zpětně! Toto plánované nucené pronajímání spekulativních bytů je v Portugalsku možné díky usnesení nejvyššího soudu, který rozhodl, že právo majitele na vlastnictví bytu musí být v souladu s právem jedince na zajištění bydlení, které je ústavním právem! Navíc, jak oznámil premiér Costa, stát má podle soudu pravomoc donutit majitele nemovitostí, které se pronajímají lidem, aby je řádně opravovali a udržovali, ze svých zisků, a stát si tuto povinnost vynutí, byť za cenu donucovacích opatření!

V Česku je tomu tradičně opačně! Byty se tzv. vybydlují sociálně slabými a státem dotované nájemné shrábne do kapsy spekulant s chudobou. Stát místo toho, aby spekulanty donutil nemovitosti udržovat, vybydlené nemovitosti vykupuje, a bouráStejně se vybydlují už i české vodovody a kanalizace, a celá infrastruktura! To bude asi také tím, že v portugalském nejvyšším soudu zasedají nezávislí soudci, a ne političtí aktivisté!

Portugalská vláda se tímto opatřením proti spekulacím s byty rozhodla bojovat s vysokými nájmy! V Lisabonu za nájem bytu 1+1 musí občan vydat 63 % svého průměrného příjmu, v Praze a Bratislavě 55 %. To jsou nejhorší země v EU! Na opačném konci je nejlepší Vídeň, kde je nájem jen 24 %. Zbytek zemí na obrázku!

Jak dlouho musí Evropané v roce 2023 pracovat za průměrný plat ve svém městě, aby si mohli koupit byt 75 metrů čtverečních:

 • Praha – 25,3 roku, nejhorší v Evropě!
 • Bratislava – 23,8, roku druhá nejhorší v Evropě!
 • Paříž – 23,1 roku, třetí nejhorší v Evropě!
 • Varšava – 19,9 roku
 • Budapešť – 18 let
 • Lisabon – 14,7 roku, Portugalsko!
 • Stockholm – 14,5 roku
 • Madrid – 12,4 roku
 • Atény – 12,4 roku
 • Berlín – 12,3 roku
 • Oslo – 11 let
 • Řím – 10,4 roku
 • Dublin – 8,8 roku
 • Brusel – 7,9 roku, druhý nejlepší!
 • Nikósie – 5,5 roku, nejlepší! Kypr!

Portugalské HDP přepočtené na občana je letos podle MMF jen 25 490 USD, České je 29 860 USD, a Slovenské jen 22 300 USD! Jak je tedy možné, že Česko je letos takřka ve všech ukazatelích nejhorší! Odpověď je prostá – fialová vládní politika je namířená proti vlastním lidem! Vládu nezajímá nic jiného, než zbrojit a zdaňovat, a to i byty a nemovitosti, aby se nájmy a doba pořízení bytu všem občanům řádně prodražily! Stovky miliard tak jdou na zbraně, válku a ve prospěch Ukrajiny a Ukrajinců. Výsledkem bude jen další zdražení a ještě větší nedostupnost bydlení. Jediní, kdo si byty v Česku budou moci dovolit, budou kyjevští korupčníci a jejich pomocníci a příbuzní!

Odpověď, komu Fiala, ODS, KDÚ-ČSL, STAN a Piráti slouží, je jasná. Světový expert na odhalování tzv. daňových optimalizací multimiliardářů John Christensen říká: »Není pochyb o tom, že ceny bytů v EU jsou nafouknuté díky daňovým úlevám. Developeři a mezinárodní majitelé nemovitostí těží ze státních daňových úlev, které mají malý nebo žádný ekonomický účel, a v mnoha případech mezinárodní investoři drží nemovitost jen jako investiční daňovou položku, aby ji mohli využívat k osvobození od placení daní

Michal Svatoš

3 KOMENTÁŘE

 1. Proč je Petr Pavel úspěšný tam, kde jiní lokajové ještě tápou ? Dokáže sledovat linii mocenského centra a přehodit výhybku na nově identifikovanou linii ve chvíli, kdy jiní lokajové mocenského centra ještě zpozdile lpí na linii už neaktuální. Nějaká kontinuita ideová, morální či skutková přitom není podstatná – tak se může např. stát, že včerejší „jestřáb“ dnes mluví o reálném přístupu k Ukrajině apod. Pro méně schopné lokaje (Fiala a spol.) může být PP touto schopností cenným majákem, podle kterého se mohou orientovat. Ještě vyšší level tohoto umění pak představuje přeskok mezi mocenskými centry a udělání kariéry pod novým mocenským centrem – i toto PP už bravurně zvládl a může tak být oporou pro případ, že bychom se zítra probudili třeba v čínské mocenské sféře.

Comments are closed.