Home Názory Rekordní ČEZ, zdražování a spokojený Zelenský

Rekordní ČEZ, zdražování a spokojený Zelenský

Spěchám si koupit svíčky, dokud ještě jsou, takže jen ve stručnosti…

Novinky.cz sdělují, že: »ČEZ ve čtvrtek oznámil, že čistý zisk firmy za tři čtvrtletí letošního roku stoupl na 52,3 miliardy korun z 6,7 miliardy korun ve stejném období před rokem. Za celý letošní rok firma očekává zisk 65 až 75 miliard korun. ČEZ patří mezi firmy, na které chce vláda uvalit daň z neočekávaných zisků, která má sloužit k pokrytí mimořádných nákladů v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Takzvaná windfall tax má platit od příštího roku do roku 2025.«

Jen o několik hodin později informovuje ČEZ o úpravě ceníku. Od začátku příštího roku zdraží elektřinu.

Proč o tom vlastně píšu, když se už nic podstatného nedá dodat? Snad pro příští generace, jakési memento… Jestli svět bude jednou normální, tomuhle nikdo neuvěří. Takže já jsem sebe samého pasoval do role dokumentaristy, poněvadž psát pro dnešek nemá smysl.

Když ani tohle oznámení ČEZu nevyžene do ulic osm milionů dospělých a ti nevykydají hnůj ze Strakovy akademie, jakákoli slova jsou zbytečná.

Pár jich ale přece jen dodám – to jako vláda bude uvalovat daň z neočekávaných zisků sama na sebe, resp. na stát, když ten vlastní v ČEZu 70 procent akcií? Nebo snad »neočekávaně« zdaní minoritní americké akcionáře téhle prokleté firmy? Asi těžko, to by je po nábřeží kolem Vltavy Američané klackem hnali. Ten raketový růst zisku, tomu říkám masakr.

Kdybych šéfoval ČEZu já, udělal bych všechno proto, abych zveřejnění takové informace zabránil. Třeba holýma rukama, když by to nešlo jinak. Z prostého důvodu. Bál bych se totiž, aby mně někdo na ulici nenafackoval. Za bílého dne, na férovku. Člověk by si aspoň ulevil. Vím, studenou vodu fackou, byť přesně a s dostatečnou razancí trefenu, neohřeju, nicméně aspoň by mně přestala svědit ruka.

Nakonec chci ještě potěšit válečné štváče… Peněz pro Ukrajinu bude habaděj.

ČEZ by totiž měl podle aktuálních odhadů z letošního zisku vyplatit akcionářům na dividendách kolem 52 až 60 miliard korun. Z toho pro český stát coby majoritního vlastníka 36 až 42 miliard korun. Jsem přesvědčen, že pan prezident Zelenský je již teď maximálně spokojen. Tolik pro dnešek. Mažu za svíčkami, než mně je darují na Ukrajinu…

Jan Čech

1 KOMENTÁŘ

  1. Koupit si akcie ČEZu a podílet se tak na jeho profitu může každý. Pár jich mám i já. To, že bolševik neví kde a jak se to dělá, ukazuje, že bystrost není jeho silná známka. Mezi minoritními vlastníky jsou mimo jiné i české penzijní fondy. Takže případné snižování dividend se dotkne budoucích důchodců.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here