Slyšeli jste v 9.05 tu ránu? V kanceláři premiéra spadly hodiny

Dnes 09.05 – soud zprostil Andreje Babiše i Janu Nagyovou obžaloby v případu dotací pro farmu Čapí hnízdo. Soudce řekl, že se neprokázalo, že by skutek, který klade obžaloba Babišovi za vinu, byl trestným činem. Důkazy podle soudu neukazuji na to, že by vznik Farmy Čapí hnízdo byl účelový, aby mohla dostat dotaci.

Svědectví provedená v případu dokazují, že na dotační výzvu, kterou pak řešila Jana Nagyová, došlo až po převodu akcií. Svědkové rovněž podle soudu potvrdili, že původní záměry byly firmu zrušit. Podle závěrů soudce Šotta svědectví nabourávají konstrukci policie o tom, že se v kauze jednalo o dlouhodobou a kontinuální snahu obžalovaných o účelový projekt.

Nejsem členem fan klubu Andreje Babiše, jen jsem teď zvědavá, jak tento sice nepravomocný, ale tak či tak soudní verdikt, zamává s pětikoalicí, která se předloni na podzim dostala k moci výlučně na základě protibabišovské předvolební kampaně.

A samozřejmě, jak ovlivní doznívající prezidentskou předvolební kampaň a volby samotné, když stejně jako v těch posledních parlamentních i v této »hradní« jde o souboj »všichni proti Babišovi«, chcete-li »Babiš proti všem« – to je prašť jako uhoď.

Když koncem loňského listopadu expremiér oznámil, že se neúčastní žádných předvolebních debat (své slovo dodržel, nebyl přítomen ani v té včerejší z Kavčích hor – potvrdil jen tu na Nově tento čtvrtek), považovala jsem to z jeho strany za marketingový majstrštyk. Ukazuje se, že majstrštyk to opravdu byl. Byť podobné diskuze nesleduji, tu čtvrteční si určitě ujít nenechám. Už se těším, jak si je tam Andrej všechny podá. Nepochybuji, že tahle debata bude mít rekordní sledovanost a že Babiš se na ní připraví excelentně.

Jako by přesně na tenhle moment čekal, když novinářům sděloval, že raději procestuje republiku a potká se s občany z očí do očí, než by před kamerami diskutoval s protikandidáty. Nehájím ho, jen dodám, že kauza Čapí hnízdo a spol. byla podle nezaujatých právníků postavena od počátku na vodě a že měla silný politický podtext. Stručně řečeno – kdyby za skutky, jež mu obžaloba kladla za vinu, měl být odsouzen, muselo by sedět tři čtvrtě republiky. Babiš toto věděl, byl si tím jista. Tečka.

Nepodezírám ho z toho, že by, zjednodušeně řečeno, uplatil soudce. To by byl v takto mediálně frekventované kauze a zběsilém mediálním honu na něho moc velký risk. A Andrej je příliš dobrý hráč na to, než aby něco takového podstoupil. Co teď uděláte s tou »obžalovanou« ostudou, která chce na Hrad – vy všichni Fialové, Pavlové, Nerudové, Středulové, Rakušanové, Bartošové, Pekarové, Kalouskové a další a další? Prohlásíte soudce Šotta za podplaceného? Nebo za zmanipulované označíte rovnou celé české soudnictví?

Jedna věc je štěkat někde od boudy a druhá věc zakousnout se před soudním senátem… Vy všichni jste jen štěkali a těmi pokousanými jste teď vy. Od Babiše. A to je teprve začátek. Až Andrej hryzne doopravdy, možná to leckoho z vás bude sakra bolet! Vzpomeňte si na mě.

Marie Krejčíková

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Autorka, ze které vypadlo na adresu úspěchu pětikoalice:: “….která se předloni na podzim dostala k moci výlučně na základě protibabišovské předvolební kampaně.”, měla objasnit zda ona kampaň také zapříčinila absolutní krach ČSSD a KSČM, kterým během čtyř let ubylo neuvěřitelných 297 233 (!!!) voličů (ČSSD – 97 950 a KSČM – 199 283) v procentech pak celkově mínus 6,61 %.. /zdroj volby.cz/

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy