Home Názory SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: O záchraně životů i číslech, která mají (ale...

SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: O záchraně životů i číslech, která mají (ale nemusí mít) logiku

Je pátek večer a národ žije historicky třetí přímou volbou prezidenta republiky. Když se člověk podívá na kurzy sázkových kanceláří, je to jako při fotbale. Jako by hrála Slavia doma s druholigovou Karvinou.

Ale i v politice se můžou dít zázraky. Kdo ví, třeba se bude od soboty říkat »volby nemají logiku«, stejně jako to tvrdíval legendární Tomáš Pospíchal o fotbale.

Za mě nemá logiku ani hokej (ano, milí čtenáři, konečně se přesouvám do světa sportu, jak velí název této rubriky, a to i v onen výjimečný pátek pro českou ústavní scénu). Hlava mi nebere, jak může předposlední tým tabulky po výměně trenérů vyšplhat v extralize na třetí místo po sérii 18 výher z 20 zápasů. Buď je nový kouč kouzelník, a nebo byl zakopán pes u toho starého. Buď jak buď, Sparta svoji sérii vyšperkovala ve dvou posledních extraligových duelech – proti Mladé Boleslavi a Litvínovu.

Píšu o nich ale ne proto, že bych chtěl věštit, jestli tahle jedinečná vítězná šňůra bude mít vliv na klíčové okamžiky sezony, které se blíží rychlostí blesku, ale proto, že se staly součástí unikátní akce »Sparta vzdává hold«. A nerad bych, aby právě tohle v záplavě hokejových čísel zapadlo.

Jde o největší dobročinný extraligový projekt, při jehož letošním 14. ročníku se podařila vybrat rekordní částka. Tou Sparta přispěje na Nadaci policistů a hasičů, Vojenský fond solidarity a Asociaci zdravotnických záchranných služeb ČR. »Finální výtěžek činí 1 569 092 korun. Moc děkujeme všem, kteří se rozhodli přispět na dobrou věc. Každý rok se nám daří finální částku zvyšovat a bude to naším cílem i pro příští patnáctý ročník,« prohlásila ve středu večer generální manažerka Sparty Barbora Snopková Haberová.

Zaplněná O2 arena, kam si našly po oba dny cestu i tisíce zástupců složek Integrovaného záchranného systému a Armády ČR, sledovala především úchvatný speciální předzápasový ceremoniál v ochozech i na ploše O2 areny, kam ve špalíru mezi hasiči, záchranáři, policisty a vojáky nastoupili ve speciálních dresech s reflexními prvky hokejisté Sparty. Na kostce nad ledem běžel dokument, v němž se vyjímal především loňský boj hasičů s požárem v Českém Švýcarsku. Možná i proto se staly speciální dresy na motivy hasičské uniformy se svítivým »S« v aukcích velkým hitem. A dodejme, že si nejeden fanoušek uvědomil, že skóre sportovních zápasů jsou v kontrastu s momenty, kdy jde o záchranu lidských životů, malicherností.

Proto nesmutněme, že se nepovedlo na prvním grandslamovém turnaji sezony Australian Open ani Jiřímu Lehečkovi, ani Karolíně Plíškové, ani Lindě Fruhvirtové dotáhnout skvěle rozehraný turnaj ve dvouhře až do nejvyšších pater. Proto nesmutněme, že biatlonisté a biatlonistky, těsně před zahájením mistrovství světa, nestojí na medailových postech. Což se koneckonců dá říci o všech, kdo nosí lyže a snaží se s nimi potěšit česká fanouškovská srdce. Zvláště když Ester Ledecká stále není fit.

Gejzíry radosti i slzy smutku zažijí v příštích týdnech i fanoušci českého fotbalu. Ze zimního spánku se probouzí FORTUNA:LIGA a i tam se dají pozorovat zajímavé kurzové sázky. Po podzimu totiž nejvyšší soutěži vévodí Viktoria Plzeň, ale dle bookmakerů je největším favoritem na titul druhá Slavia. Těžko říci, na koho vsadit.

Jednu jistotu však fotbaloví fajnšmekři mají. V tomto případě budou média nestranná. To není prezidentská volba…

Úspěšný, ač příliš hektický, víkend přeji všem sportovcům i nesportovcům.