Home Názory SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Filozof? Homo politicus? Berte to s rezervou, není...

SPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Filozof? Homo politicus? Berte to s rezervou, není to fór…

»Říká se, že děti, blázni a filozofové mluví pravdu. Proto se děti bijí, blázni zavírají a filozofové nechápou.« Jsou pravdivá slova, která řekl Niccoló Paganini? Možná. Ale nejspíš existuje ještě spousta kategorií – těch pravdomluvných a bohužel i jejich protikladů.

Když si přečtete slova z nedávného rozhovoru na webu lidovky.cz, možná budete přemýšlet, do které ze tří zmíněných skupin autora zařadit. Na otázku »Co vám vadilo nejvíce?« odpověděl: »Že někdo přiletí do Česka a do republiky není vpuštěn, přičemž o tom dopředu vůbec neví, že to tak bude. Nikdo ve světě nebyl informovaný – ani země, ani jednotlivé světové sportovní federace. Marně jsem to hledal někde na internetu. Nic. Dokonce se té ruské tenistce, která přiletěla do Prahy a celá situace s cizineckou policií ji očividně zaskočila, do dneška nikdo neomluvil. A to já zdaleka nejsem tím, kdo by jí či ostatním Rusům fandil. Ale prostě se jí omluvím, pakliže nebyla informována s předstihem o našem nařízení. Za mě prostě diletantismus.«

Mluví pravdu teď, nebo mluvil pravdu, když hlásal:

Ano, jde o slova jednoho a toho samého bývalého hokejového brankáře. Trochu nerozumím tomu rozporu a tak jsem četl dál. Na otázku »Ale obecně se zákazem startu ruských a běloruských sportovců na území ČR souhlasíte, že?« odpověděl: »Samozřejmě. Nijak mě netěší, že ti ruští fotbalisté, tedy vlastně Kazaši, budou v Plzni hrát. Je to reklama na válku a mrzí mě to. Neříkáme totiž jasně, co si o tom myslíme. Jak bude reagovat například Česká televize? Jak bude reagovat pořadatel? Co k tomu řeknou, jak se vyjádří? Dle mého by mělo co každých deset minut běžet na televizních obrazovkách upozornění, že účast ruských sportovců v tomto zápase podporuje ruskou agresi na Ukrajině, avšak z nějakých důvodů přesto toto utkání přinášíme. Aby to bylo alespoň někde jasně a přehledně uvedeno. Že i když došlo k nějaké výjimce, tak jednoznačně odsuzujeme, že zde nastoupili. Zatím jsem nic takového nečetl a celé to, jak se k tomu stavíme, tedy že děláme nějakou výjimku, aniž bychom se k tomu postavili správně, považuji za velkou chybu.«

Tady jsem dospěl k názoru, že pokud mluví pravdu, bude nejspíš filozof, protože minimálně já ho nechápu. Proč k zápasu Plzně potřebuje názor České televize a dává doporučení k vysílání »upozornění co každých deset minut na televizních obrazovkách«, když v ČT běžel zápas Slavie v Luhansku, vlastně v Lublani, kde ukrajinská Zorja hraje své domácí duely?

Ale četl jsem rozhovor dál až do konce, kde zazněla nesportovní otázka »Médii však proběhlo, že chcete za TOP 09 kandidovat do Senátu…« Na tu zřejmě budoucí politik odpověděl: »Jsem pravděpodobný kandidát. Ano, mám o tu pozici a o kandidaturu zájem. Chtěl bych se více podílet na politickém dění. Finální rozhodnutí však zatím nepadlo. Budu rád, když k dohodě dojde, a když ne, tak se nedá nic dělat.«

Ten rozhovor vyšel 31. srpna v 18.50, v den vzniku – kdy už byla známa informace z jiného rozhovoru, kde eurokomisařka Věra Jourová řekla: »Tak já vám tedy řeknu můj tip. Ale berte to trochu s rezervou, on se snad nebude zlobit. Já jsem se potkala s Dominikem Haškem ve Štrasburku a mně se zdá, že to je homo politicus. Musel by si to (respekt, prestiž a silné postavení) vybudovat. Ale já jsem nad tím přemýšlela, že kdyby takový člověk dostal do ruky mládež a sport, co by z toho dokázal udělat. Jak moc se potom volá, aby EU dělala víc pro mladé a pro sport. Berte to s rezervou, není to fór. Já jsem nad tím opravdu takto přemýšlela a myslím, že to reálné není, že tam bude jaksi rozhodovat vysoká politika. Ale možná, že je to spíš takový vzkaz, aby ti, kteří o tom budou rozhodovat, měli trošku rozšířené hledí. Aby se rozhlíželi šířeji, než jen v těch politických vodách. Což je v rozporu s tím, co jsem řekla, že je dobré, když ten člověk má tu politickou kariéru.«

Ale na sociální síti X (dříve Twitter) bývalý hokejový brankář často zveřejňuje zprávy o úmrtí ukrajinských sportovců – třeba zde:

Nezapomene zdůraznit, že je »má na svědomí zločinec Putin a russká imperialistická válka«. Budiž, je to jeho názor.

Občas se dopustí i informace »z druhé strany«. Například reagoval na smrt bývalého hokejisty smolenské Slavie Artema Gvozdika. Pětatřicetiletý brankář strávil sezonu 2015/2016 v HC Slavutič. Naposledy působil v týmu VDV z města Pskov. Působil také jako trenér dětí. Celkově má Gvozdik na svém kontě působení ve Všeruské hokejové lize (druhá nejsilnější hokejová divize v Rusku) v týmech HC Tambov, Sokol Novočeboksarsk a Altaj Barnaul.

Proč ale právě u tohoto »kolegy« bývalého hokejového brankáře doprovodil slovy: »Jenom zopakuji, že i NHL má na jeho smrti podíl. Stejně jako všechny sportovní federace jako např. WTA, ATP a další, které povolují hrát ruským sportovcům a tak dělají reklamu na ruskou válku a ruské zločiny.« ???

Vždyť podle citovaných údajů ze sdíleného odkazu Gvozdik v NHL nehrál…

Asi opravdu filosof, protože minimálně já ho nechápu.

Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.

2 KOMENTÁŘE

  1. To by mě zajímalo, jestli on a jemu podobní prostě jen nepochopili, jak to s tou Ukrajinou je, nebo to vědí, ale lžou kvůli penězům a přízni mocných?

  2. Konstatovat že Hašek je vůl je nošením dříví do lesa. Kdykoliv čtu diskuse pod články pojednávavajícími o brankáři Haškovi a jeho politických eskapádách, tak názor diskutérů na Haška se shoduje s tím mým. Jedinou „kvalitou“ Haška je jeho bezbřehá hloupost, nevzdělanost a protiruská bezbřehá nenávist. Je to hňup par excellence ten hrdina z Nagana.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here