Home Názory Ubrání sparťané Spartu proti Křetínského miliardám?

Ubrání sparťané Spartu proti Křetínského miliardám?

Asi málokomu unikl výsledek včerejšího fotbalového derby pražských S. Kdo čekal bitvu do posledních vteřin, nedočkal se, neb rozhodnuto bylo již po půl hodině hry, kdy Masopust zvyšoval na 3:0 pro sešívané. Ti v závěru první půle skórovali ještě jednou, takže ve druhé pětačtyřicetiminutovce nebylo o co hrát. Letenští předvedli další óbr blamáž, nicméně kdo čekal pokání, nedočkal se ho stejně jako té bitvy do závěrečného hvizdu. Sparťanský trenér Brian Priske sice přiznal ostudu, řekl, že je rozčarovaný, vytasil se i s omluvou fanouškům, ale neopomněl dodat, že »tým je na dobré cestě«. Na cestě KAM, pane trenére?

Neviním Priskeho. Dánský kouč je jen dalším v řadě, jenž měl s bezduchým týmem spravit zázrak a ukončit devítileté čekání na mistrovský titul – ten poslední pochází ze sezóny 2013/14.

Křetínský sice přinesl na Letnou mraky peněz, ale tyhle haldy jeho bankovek vyklidily z kabiny sparťanské srdce. Milióny létaly z oken, průměrní hráči a rádoby trenéři se přepláceli, až se u toho zapomnělo na fotbal. Zapomnělo se na to, že do Sparty se dříve nechodilo jen kvůli penězům, že do Sparty se chodilo především kvůli Spartě. Za Křetínského se však na Letnou chodí hlavně vydělávat. Podojit rozpočet a táhnout o štaci dál. Jenže takhle nelze řídit klub, který má tradici.

Chápu, že pan Daniel má Spartu jako hračku, že sezónní rozpočet jsou pro něho při jeho ziscích drobné, ale to přece ještě neznamená, že odkaz Kádi, Nejedlého, Maška, Kvašňáka, Ježka a mnohých dalších musí Křetínského miliardy zakopat kamsi hluboko pod letenský pažit.

Dnešní Sparta mně hodně připomíná boleslavskou Škodovku. Takový zdánlivě paradoxní příběh o tom, jak moc (ve smyslu hodně) i moc (ve smyslu vlivu) peněz udělaly z národních klenotů ledva přežívajícího outsidera.

Totiž jak Spartě, tak Škodovce, povolují obě zmíněné »moci« peněz jen průměrné výsledky, jako by někdo neměl zájem na jejich rozletu. Možná to teď zazní poněkud pateticky, ale z obou se vytratilo češství. Hrdost nad tím, že jsem česká automobilka se sakra tradicí, že jsem český fotbalový klub se sakra úspěšnou minulostí.

Vždycky si říkám, že na Letné se toho za Křetínského podělalo už tolik, že víc to nejde. Zatím se pokaždé přesvědčuji o opaku, viz včerejší zpackané derby. Sparta není Křetínského ani navzdory miliardám. Sparta je sparťanů a záleží jen na nich, zda svůj klub ubrání proti sice obrovské, ale ne neporazitelné přesile Danielových peněz.

Martin Kalous