Horkovzdušná pistole. Báječný nástroj, který toho umí víc, než byste čekali

Skoro každý kutil tento báječný stroj doma má. Horkovzdušná pistole (neboli fén) je šikovným strojem k odstraňování starých nátěrů, k rozpálení dřevěného uhlí pro grilování, k práci s umělými hmotami, ke změkčení pryskyřice u měkkých dřev kterou pak můžete špachtlí snadněji odstranit. Horkovzdušnou pistolí můžete též zbavit různé nástroje zbytků barev, tmelů nebo omítek. Horkým vzduchem  můžete také změkčit umělé hmoty, které se staly působením slunečního záření nepoddajnými. Například, když potřebujete odlepit obrázky, které se připevňují na okno a jež byly delší dobu vystaveny slunečním paprskům atd.

Jen málokdo z nás ji využívá například ke svařování umělých hmot, což je škoda. S výhodou ji lze využít i při úpravě zeminy pro přesazování květin k odstranění plevelů a živočišných škůdců apod.

Připomeňme si základy funkce horkovzdušné pistole. Vysoké teploty ovlivňují fyzikální vlastnosti mnohých zpracovávaných materiálů a urychlují chemické procesy. Základem těchto procesů je energie dodávaná zvenčí, která je prostřednictvím tepla přenášena do materiálu. Tvar pistole a její dobrá tepelná izolace přispívají k jednoduchému ovládání. Je zkonstruována podobně jako fén na vlasy. Ovšem u horkovzdušných pistolí vznikají mnohem větší teploty – i vyšší než 400 oC. U velmi kvalitních horkovzdušných pistolí je možné předem nastavit přesnou pracovní teplotu. To je důležité, pokud ji používáme pro opracovávání umělých hmot. Rozhodující pro široké spektrum použití pistole je i možnost nasazení různých přídavných trysek, které vedou horký vzduch, nebo jej redukují na malou oblast působení, a tak umožňují cílenou práci.

Ale to všichni, kdo horkovzdušnou pistoli používáme, víme. Zklamáni jsou snad je ti z nás, kteří podlehli vábení velmi nízké ceny. Opravdový kutil kupuje jen kvalitu v tzv. kamenných obchodech.

Odstraňování barev a lepidel

To je úplná klasika! Barvy a lepidla mohou být horkem narušeny nebo změkčeny. Tak je možné pomocí horkovzdušné pistole odstranit staré nátěry barev a laků, což představuje klasické použití, které snad každý domácí kutil již alespoň jednou vyzkoušel. Výhodou je, že není třeba používat chemické výrobky (odstraňovače starých nátěrů), navíc práci uděláme rychleji a bez poškozování životního prostředí. Ovšem je nevyhnutelné pracovat v otevřeném prostředí nebo v dobře větrané místnosti. Je třeba mít na paměti, že při zahřívání nátěrových hmot se uvolňují rozpouštědla, která jsou v nich obsažena.

Dbejte na to, aby povrch opracovávaného předmětu nebyl příliš silně zahříván. Dřevo může při intenzivním  působení horkého vzduchu ztmavnout nebo dokonce zuhelnatět! Proto je nejlepší pracovat se širokou tryskou, zahřívat stejnoměrně menší plochy nátěru, až se začne vrstva barvy uvolňovat a lze ji pak odstranit špachtlí.

Pomocí horkého vzduchu mohou být odstraněna také lepidla, například při odstraňování starých rozpraskaných samolepek, které by se jinak daly těžko bezezbytku odstranit.

Umělé hmoty

V případě umělých hmot pomocí horkovzdušné pistole lehce dosáhnete jejich změknutí nebo dokonce jejich roztavení. Tak se nechají například nejen lépe připojovat zahradní hadice, ale též například snadno ohýbat plastové trubky. Pistolí lehce znovu přilepíte odlepenou lemovací pásku, aniž by bylo třeba použít nové lepidlo. Ovšem i nové lemovací pásky můžete s pistolí snáze přilepit.

Horkovzdušnou pistolí můžete také k sobě svařovat umělohmotné fólie nebo plachty potažené umělou hmotou. Dbejte však na to, aby se vždy jednalo o výrobky z hmot, které lze vzájemně svařovat. Svařování předem vyzkoušejte na zbytcích materiálu. Teplotu a čas působení je třeba měnit tak dlouho, až se k sobě přiložené hrany spojí, aniž by docházelo k jejich roztavení. Spojované hrany k sobě pevně přitiskněte válečkem.

Vosk

Působení horkého vzduchu je ideální pro likvidaci zbytků vosku ze svícnů, aniž byste je mechanickým odstraňováním poškodili. Tuto práci dělejte vždy na podložce. Ideální jsou staré noviny na které starý vosk stéká a ty ho vsáknou.

Zahrada

Také na zahradě může horký vzduch s úspěchem nahradit chemické prostředky. Vyzkoušejte horkovzdušnou pistoli k odstranění »nezničitelné« zeleně mezi jednotlivými díly dlažby nebo deskami chodníku. Plevel přitom není nutné přivést až k hoření, stačí jej vystavit jen vysoké teplotě. Při ní praskají stěny buněk a rostlina odumírá. Spáry nemusíte vyškrabávat.

Schopnosti horkého vzduchu využijte též ke sterilizaci zeminy určené pro pěstování květin v květináčích. Zemina pro květiny obsahuje velmi často nežádoucí klíčky a semena plevele. Při ošetření horkem jsou tyto nežádoucí příměsi zneškodněny. Pravda, někteří z nás používají ke sterilizaci půdy dokonce i klasické pečící trouby. Rozprostřou ji ve starém pekáči a »pečou« ji při teplotě kolem 70 °C asi 15 minut. Také řešení… Ale není lepší rozprostřít slabší vrstvu zeminy venku na kusu plechu a postupně její povrch zahřívat? Pravda, chce to trpělivost, protože kýženého efektu dosáhnete až při zahřátí na oněch již zmíněných 70° C. Ale vaše pečící trouba zůstane čistá.

Uvolňování matic

Ke klasice patří uvolňování matic pevně sedících na šroubech, které se působením tepla roztáhnou a lze je pak snáze uvolnit. A pokud vás překvapí hosté, a vy je chcete potěšit grilováním, použijte horkovzdušnou pistoli k zažehnutí dřevěného uhlí na grilování. Ušetříte nejméně půl hodiny, ale spíš více, oproti klasickému rozžhavení uhlí.

(jan)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy