Home Kalendárium Klávesista, který dal kapele Pink Floyd tvář. 15 let od smrti Richarda...

Klávesista, který dal kapele Pink Floyd tvář. 15 let od smrti Richarda Wrighta

Před 15 lety opustila tento svět legenda – Richard William »Rick« Wright. Britskému klávesistovi a pianistovi, který si udělal jméno díky působení ve slavné kapele Pink Floyd, bylo 65 let.

Nebyl dvorním skladatelem slavné instrumentální rockové kapely. Mezi ty se řadí spíše Syd Barrett, Roger Waters a David Gilmour, i tak napsal nezapomenutelné kusy pro klasická alba, jakými jsou nestárnoucí Meddle, The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here a The Division Bell. Wrightův specifický způsob hry na klávesy stojí za charakteristickým zvukem skupiny Pink Floyd. Nejznámější jsou jeho sóla ve skladbách Time a Echoes. Osudným se mu stal nespecifikovaný typ rakoviny.

Jeho první ženou byla Juliette Galeová, s níž uzavřel sňatek v roce 1964. Rodiče dvou dětí (dcery Galy a syna Jamieho) se rozvedli v roce 1982. Za dva roky poté se oženil s druhou manželkou Frankou, ale i s ní se po deseti letech rozvedl. Svou třetí ženu Millie, s níž má syna Bena, si Wright vzal v roce 1996 a věnoval jí sólové album Broken China. Inu, většina hudebníků má velmi rozmanitý citový život…

(mac)

FOTO – wikipedia.org/CC BY 2.0/Deep Schism @ Flickr

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here