Home Pel mel Věda a příroda Čína v úterý vypustí pilotovanou kosmickou loď Šen-čou-16

Čína v úterý vypustí pilotovanou kosmickou loď Šen-čou-16

Kosmická loď s posádkou Šen-čou-16 odstartuje v úterý v 9.31 pekingského času ze střediska pro vypouštění družic Ťiou-čchüan na severozápadě Číny, oznámila v pondělí na tiskové konferenci Čínská agentura pro pilotovanou kosmonautiku (CMSA).

Tři čínští astronauti neboli tchajkonauti, Ťing Chaj-pcheng, Ču Jang-ču a Kuej Chaj-čao, budou tvořit posádku Šen-čou-16. Ťing bude zastávat funkci velitele mise, Ču bude letovým inženýrem a Kuej expertem na užitečné zatížení.

Pilotovaná mise Šen-čou-16, první pilotovaná mise od doby, kdy čínská vesmírná stanice vstoupila do fáze aplikace a vývoje, provede po navedení na oběžnou dráhu rychlé automatické setkání a připojí se k radiálnímu portu základního modulu Tchien-che, čímž vytvoří kombinaci tří modulů a tří kosmických lodí.

Posádka modulu Šen-čou-15 se po dokončení rotační mise na oběžné dráze s posádkou modulu Šen-čou-16 vrátí na severočínské přistávací místo Tung-feng.

Posádka Šen-čou-16 zůstane na vesmírné stanici přibližně pět měsíců, uvedl Lin Si-čchiang, zástupce ředitele CMSA.

China to launch Shenzhou-16 manned spaceship on Tuesday

Během pobytu bude mezi hlavní úkoly posádky patřit předání posádky na oběžné dráze od posádky Šen-čou-15, provádění vědeckých experimentů, testování aplikace užitečného zatížení, provádění mimopřevozních činností (EVA) a úkolů spojených s vynášením nákladu z modulu přechodové komory, instalace mimopřevozního užitečného zatížení a úkoly spojené s údržbou a opravami vesmírné stanice, uvedl Lin.

Konkrétně bude posádka instalovat elektrické pohonné válce a zvedat mimovozní kamery. Dokončena bude také instalace velkých mimovozidlových aplikačních zařízení, jako jsou zařízení pro experimenty s biologickým ozářením a obecná testovací zařízení.

Podle plánu také provedou rozsáhlé testy na oběžné dráze v různých oblastech. Očekává se, že testy přinesou vědecké výsledky na vysoké úrovni v oblasti výzkumu nových kvantových jevů, vysoce přesných systémů s časoprostorovou frekvencí, ověřování obecné teorie relativity a studia vzniku života.

Pokračovat budou také výukové aktivity »učebny Tchien-kung«. Během jejich mise se uskuteční dvě cvičení na přistání a odlet, a to návrat kosmické lodi Šen-čou-15, opětovné přistání a evakuace nákladní lodi Tchien-čou-5 a přistání pilotované kosmické lodi Šen-čou-17.

Očekává se, že posádka lodi Šen-čou-16 přistane na přistávací ploše Tung-feng v listopadu po setkání s posádkou lodi Šen-čou-17.

China to launch Shenzhou-16 manned spaceship on Tuesday

Od svého startu 29. listopadu 2022 pobývá posádka lodi Shenzhou-15 na oběžné dráze již více než 180 dní, přičemž všechny práce probíhají bez problémů.

Trojice úspěšně absolvovala čtyři EVA, což je nejvyšší počet EVA misí v historii, spolu s několika úkoly výstupu užitečného zatížení. Díky výzkumu posádky na oběžné dráze byla získána cenná experimentální data, která zahrnují osm studií inženýrských technologií lidského faktoru, 28 experimentů v oblasti letecké a kosmické medicíny a 38 experimentů v oblasti kosmických věd, které pokrývají oblasti ekologie života, materiálové vědy a mechaniky tekutin.

Posádka se nyní připravuje na přílet tajkonautů lodi Šen-čou-16 a na svůj vlastní odlet s lodí Šen-čou-15.

Čína plánuje další průzkum vesmíru s přistáním posádky na Měsíci před rokem 2030. Země rovněž vyvíjí svou opakovaně použitelnou nosnou raketu pro lety k Zemi s posádkou a kosmickou loď nové generace pro lety k Zemi s posádkou.

Pro další podporu vědeckých experimentů na oběžné dráze a zajištění lepších podmínek pro tchajkonauty bude časem vypuštěn rozšířený modul, který změní základní konfiguraci vesmírné stanice z tvaru »T« na tvar »kříže«.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here