Home Pel mel Věda a příroda Rusko a USA zkoumají příčiny trhlin na orbitální stanici

Rusko a USA zkoumají příčiny trhlin na orbitální stanici

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) FOTO - pixabay

Ruští a američtí specialisté pořádají schůzku, na které se budou zabývat příčinami vzniku trhlin v přenosové komoře modulu Zvezda na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), uvedl ve středu hlavní specialista raketové korporace Eněrgija (součást Roskosmosu) Alexandr Spirin.

»Nyní se koná schůzka s americkými partnery, aby se zjistilo, proč se (trhliny) objevily. Prvním faktorem je stáří, druhý se týká technologických řešení, která následně vedla ke vzniku trhlin,« řekl Spirin na 47. ročníku kosmické konference Koroljovova čtení. Podotkl, že běžný únik vzduchu z ISS činí 325 gramů denně.

»Před rokem 2019 jsme tuto normu dodržovali. Této normy jsme dosáhli, když jsme uzavřeli přenosovou komoru,« vysvětlil a zdůraznil, že práce na orbitální stanici by mohla pokračovat, kdyby byla přenosová komora izolována a otevírala se jen výjimečně.

Jak vyplývá ze Spirinovy prezentace na vesmírné konferenci, poškozený povrch byl lokalizován a úniky vzduchu byly odstraněny na třech místech poté, co byly v září 2020 zahájeny práce na jejich vypátrání.

»V důsledku provedených prací byla míra úniku vzduchu z přenosové komory postupně snížena z 1,14 kg/den na 0,47 kg/den trvale a na 0,3 kg/den dočasně,« uvádí se v prezentaci.

V březnu 2021 prováděli kosmonauti Roskosmosu Sergej Ryžikov a Sergej Kud-Sverčkov opravné a obnovovací práce v ruském modulu Zvezda, kde byla zjištěna trhlina a několik potenciálních úniků vzduchu. Členové ruské posádky prováděli všechny operace pod vedením hlavní skupiny operačního řízení ruského segmentu ISS a inženýrů raketové korporace Energia Space Rocket. Všechny operace ruské posádky byly odsouhlaseny specialisty NASA.

V polovině dubna 2022 kosmonaut Roskosmosu Ivan Vagner novinářům sdělil, že únik vzduchu na palubě orbitální stanice se po utěsnění trhlin snížil trojnásobně.

(TASS)

Předchozí článekO předčasný důchod loni požádalo 120 000 lidí
Další článek»Preventivní akce« a »výběrová mobilizace«

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here