V USA byla vytvořena vibrokapsle, která vyvolává pocit sytosti

Fyzici a lékaři ze Spojených států vyvinuli kapsle, které jsou schopny po vložení do žaludku vyvolat pocit sytosti díky vibracím, které produkují. Užití takové kapsle před jídlem snižuje množství snědeného jídla asi o 40 procent, uvedla tisková služba Massachusettského technologického institutu (MIT).

»Lidé, kteří chtějí zhubnout, mohou užívat naše kapsle před každým jídlem. Mohou být účinnou alternativou ke stávajícím přípravkům na hubnutí, z nichž mnohé mají závažné nebo nepříjemné vedlejší účinky,« uvedla docentka MIT Shriya Srinivasanová, jejíž slova cituje tisková služba univerzity.

Vyvinutá kapsle je mechanické zařízení, které působí na specializované žaludeční receptory, pomocí nichž nervový systém vyhodnocuje, jak moc jsou žaludeční stěny roztažené. Aktivace receptorů spustí řetězec signálů, které tělo upozorní na nástup pocitu sytosti a způsobí, že lidské tělo začne produkovat hormony spojené s tímto pocitem.

Jak vědci poznamenávají, tyto receptory se již dlouho používají v boji proti nadváze, pro jejíž odstranění lékaři umisťují do trávicí soustavy balónky naplněné tekutinou. Ty roztáhnou žaludek, což podpoří včasnou produkci hormonů sytosti a sníží hmotnost zkonzumované potravy v prvních 10-12 týdnech po implantaci balonku. Následně si nervový systém zvykne na trvalé roztahování žaludku, což způsobí pokles účinnosti terapie.

Fyzici a lékaři z USA navrhli, že tento problém lze obejít dočasným roztahováním žaludku pouze před jídlem. Vedeni těmito úvahami vytvořili vědci kapsli o rozměrech 3 x 1 cm, uvnitř které je zabudován speciální vibrační motor a zdroj energie. Když se tato pilulka dotkne stěn žaludku, začne produkovat vibrace, které působí na receptory takovým způsobem, že se nervový systém začne domnívat, že žaludek je roztažený a plný jídla.

Vědci testovali fungování těchto kapslí při pokusech na prasatech, do jejichž jícnu vědci tato zařízení vkládali před jídlem. Dlouhodobé pozorování chování zvířat ukázalo, že vibrokapsle snížily typickou hmotnost potravy, kterou prasata snědla, o 40 %, přičemž nezpůsobily žádné nebezpečné vedlejší účinky ani dlouhodobé změny v chování zvířat. Výzkumníci doufají, že zařízení budou podobným způsobem fungovat i u lidí.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy