Ty písně nám znějí celý prosinec (a možná i ještě s o mnoho větším předstihem) z éteru. Připomínají to, že se blíží nejkrásnější svátky v roce. A že nejen klasika v podobě legendárních koled o Ježíškovi, Kristu pánovi a kolednících může navnadit lidské ucho na tyto výjimečné chvíle. Přečtěte si o tom, jak vznikalo deset nezapomenutelných vánočních hitů ve světě populární hudby. A hned si je i pusťte prostřednitvím kanálu YouTube, máte-li náladu.
Wham! – Last Christmas
Asi nejznámější celosvětový vánoční hit, bez kterého si nejkrásnější svátky v roce neumějí představit posluchači na celém světě. Je to vskutku taková moderní koleda. Její příběh se začal psát v roce 1984, kdy byli členové kapely Wham! George Michael a Andrew Ridgeley na návštěvě u Michaelových rodičů. Populární zpěvák tehdy navštívil svoji ložnici z dětství a tam dostal nápad na novou píseň. Svému parťákovi tehdy zahrál úvod a sborovou melodii a Ridgeley to později nazval »momentem úžasu«. Na veřejnost se Last Chrismas dostala v prosinci 1984 na dvojalbu Everything She Wants. Song se stal jedničkou v Dánsku, Švédsku a Slovinsku, dvojkou v devíti zemích. Ve Velké Británii se dokonce jednalo o nejhranější píseň 21. století až do roku 2015, kdy ji předstihla píseň Fairytale Of New York. Prodalo se rekordních 1,90 milionů kopií skladby o posledních Vánocích, nicméně Wham! veškerý výdělek věnovali na pomoc při etiopském hladomoru.
The Pogues – Fairytale Of New York
A už jsme i u zmíněné »Newyorské pohádky«. Romantickou baladu nazpívala skupina The Pogues a vydala na albu If I Should Fall From Grace With God. V hlasování diváků stanice VH1 byla označena za nejlepší vánoční píseň všech dob. Píseň složili Shane MacGowan a Jem Fines už v roce 1985, kdy pracovali na albu Rum Sodomy & The Lash. Nemohli se ale shodnout, jestli skladba má pojednávat o irském přistěhovalci v USA, či o tom, že Vánoce jsou pro spoustu lidí depresivní. Teprve po dvou letech, kdy v podstatě došlo k průsečíku obou témat, byla skladba nahrána. K vydání došlo 23. listopadu 1987 a píseň získala první místo v irské a druhé místo v britské hitparádě. A jak to tedy je s oním průsečíkem? Hrdinou textu je irský přistěhovalec, který se v New Yorku ocitne v době svátků na záchytce a vzpomíná na minulé Vánoce, kdy se seznámil s dívkou, jež ho později opustila…
Frank Sinatra – Santa Claus Is Coming To Town
Snad nejčastěji přezpívávaná a přepracovávaná vánoční píseň historie spatřila poprvé světlo světa již v roce 1934. Napsali ji J. Fred Coots a Haven Gillespie. Poprvé ji veřejně zazpíval bendžista Harry Reser se svojí skupinou v říjnu 1934, ale věhlas si získala následně ve vánoční rozhlasové show Eddieho Cantora v prosinci 1934. To se stala okamžitým hitem s objednávkami přes půl milionu hudebnin a více než 30 tisíci prodanými deskami za 24 hodin. Na prvním místě hitparády v Americe se vzápětí umístila i verze nazpívaná Sonnym Schuylerem pro Bluerbird Records od George Halla a jeho orchestu. Od té doby tento nestárnoucí hit přezpívalo a nahrálo více než 200 umělců, přičemž nejslavnější verzí je pravděpodobně ta z roku 1943 od Franka Sinatry. Vydali ho však mj. i The Crystals, Neil Diamond, Mariah Carey, Bill Evans, Chris Isaak, The Temptations či The Jackson 5.
Janek Ledecký – Sliby se maj plnit o Vánocích
»Soumrak má náskok a hvězdy jsou o trochu níž. Možná, že je to zdání, možná jsme si o kousek blíž. Bylo nám šestnáct a výjimečně napad sníh. Řek jsem: sliby se maj plnit o Vánocích.« Ano, tohle je pravděpodobně nejznámější a nejhranější ryze vánoční song v české kotlině. Janek Ledecký přitom má na svědomí řadu dalších hitů s tématem Vánoc, které vyšly i na společném CD. Rozhlasový úspěch si získaly především A od těch časů a Ryba rybě. Není bez zajímavosti, že album Sliby se maj plnit o Vánocích bylo v roce 2016 u příležitosti 20 let od vydání slavné stejnojmenné skladby vydáno s moderní grafickou tváří vytvořenou Jonášem Ledeckým. Tvůrce úspěšných komiksů (Karel IV. Pán světa, Kiwi) přistoupil k tomuto úkolu s originalitou sobě vlastní, a tak jeho otec dostal na obalu CD podobu »kresleného hrdiny«.
Jiří Suchý a Jiří Šlitr – Purpura
Až budete připravovat vše, co k Vánocům neodmyslitelně patří, pak jistě nezapomenete na purpuru. Její vůně bude skvěle ladit k vůni vánočního stromečku, a zcela jistě zazní z rozhlasového éteru či přímo z originálního CD i stejnojmenná koleda v podání Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého. »Je to jedna z nejpovedenějších písniček, které jsme dali dohromady,« přiznává Suchý v dnešní době a vzpomíná, že tehdy se svým parťákem ze Semaforu chtěli vytvořit skladbu, »co se hraje pořád, asi jako Bílé Vánoce«. A to se povedlo. Téměř přes nos se z Purpury stal evergreen a tato píseň nesmí chybět v žádném z dětských zpěvníků ani v hodinách hudební výchovy (pokud se tedy zrovna smí tento předmět provozovat). Jestliže jsme psali o Santa Claus Is Coming To Town jako o nejvíce přezpívávané písni v zahraničí, u nás by tento pomyslný titul získala určitě právě Purpura. Nahráli a nazpívali ji například Karel Gott. Parta Kubišová, Lucie Bílá, Eva Pilarová, duo Eva a Vašek a řada dalších.
Petr Kotvald – Vánoce hrajou glorijá
Tak nějak se rozumí samo sebou, že vánoční hit má být ploužák, nebo chcete-li balada, zkrátka pomalá, romantická píseň. V případě Petra Kotvalda a jeho nestárnoucího hitu Vánoce hrajou gloria je tomu ale jinak. Zpěvák má sice na svém kontě řadu úspěšných »pomaláčů« (Milujem se čím dál víc; Už po nás, lásko má, jdou; Ukradnu tě, lásko), ale Vánoce hrajou gloria je poměrně svižná věc. »Měl jsem štěstí, že jsem díky především Jindrovi Parmovi a geniálním textům Pavla Cmírala potkal spoustu písniček i vánočních songů, které posluchače baví. Popravdě mě moc neberou cukrkandlové texty – i proto jsem moc rád, že Pavel Cmíral i moje ‚vánočky‘ otextoval s vtipem,« okomentoval svůj song i další vánoční tvorbu před časem Kotvald. Ostatně, Petr Kotvald má na svém kontě dvě CD ryze vánočních skladeb: Vánoce přicházejí z roku 1999 a Vánoce hrajou glórijá (Vánoční koncert) z roku 2008. A o svých libůstkách hovořil i v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz.
Lucie – Medvídek
Na albu Větší než malé množství lásky z roku 1998 se objevila celá řada úspěšných skladeb, ale Medvídek všechny předčí popularitou a také známostí i mezi lidmi, kteří rockovou muziku zrovna nemusejí. V anketě o Hit dvacátého století dokonce tato pomalá skladba obsadila druhé místo za legendární písní Škoda lásky. Autorem hudby je Oskar Petr, který přitom přiznal, že původně ani vánoční skladbu napsat nechtěl. I když – vánoční je v tomto směru trochu nadnesené, protože díky textu Roberta Kodyma hraje hlavní roli téma drog. Bylo to všem patrné, už když skladba zazněla poprvé v éteru – narážky na Bogotu, vývozce bílého prášku do světa, až po skrývání před římskými psy. A protože drogovou tématiku potvrdil i následný videoklip Filipa Renče, a navíc se s nenávistí přidala rovněž »potrefená husa« v podobě katolické církve, následoval brzký zákaz videa v České televizi a následně také na komerční Nově. Mimochodem, v klipu k písni, jež vyhrála titul Skladba roku v hudebních cenách Anděl i Žebřík, si zahrála tehdy devítiletá Tereza Voříšková, dnes populární Tereza Ramba.
Václav Neckář – Půlnoční
Píseň Půlnoční vrátila na výsluní Václava Neckáře a stala se jednou z největších událostí roku 2011 v tuzemské populární hudbě. Skladbu k snímku debutujícího režiséra Tomáše Luňáka nazpívala legenda české pop music s kapelou Umakart. »Ta píseň je bezvadná a přišla v pravý čas. Je to zásluha autorů, ale také úspěch celé produkce filmu Alois Nebel a autorů klipu, a pak si myslím, že úspěch podpořil internet. To je něco, na co jsme nebyli zvyklí a s čím jsme nepočítali,« řekl tehdy Jan Neckář, bratr Václava a vedoucí jeho skupiny Bacily. Videoklip natáčený v secesních prostorách hlavního nádraží v Praze vychází z filmové adaptace komiksu Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99. Na jeho motivy vytvořil režisér Luňák složitou animační technologií – rotoskopií, při níž se nejprve nasnímají scény se skutečnými herci, a poté je filmaři zpracují do animované podoby.
Kryštof & Karel Gott – Vánoční
Tahle píseň před dvěma lety šokovala fanoušky populární hudby. Richard Krajčo a jeho skupina Kryštof nahráli tuto píseň již v roce 2018, a to těsně před duetem Srdce nehasnou, který pro Karla Gotta a jeho dceru Charlottu napsal taktéž Krajčo. Videoklip s touto skladbou má na YouTube více než 75 milionů zhlédnutí a nejedno oko logicky nezůstane suché. A podobně je to se skladbou Vánoční, jež za měsíc překonala čtyři miliony zhlédnutí, dnes už je na dvanácti milionech. Režie klipu se ujala Karin Krajčo Babinská, která do něho obsadila kromě manžela Richarda a tří jejich dětí také Ivu Janžurovou, Aloise Švehlíka, Danu Batulkovou, Pavla Rímského a Lucii Štěpánkovou. Přáním Karla Gotta bylo, aby píseň vyšla až po jeho smrti. Stalo se – a opět nechybí nostalgie. »Nechtěli jsme, aby to byl vánoční kýč, ale možná nakonec je,« uvedla před dvěma lety Babinská. »V klipu je samozřejmě ukrytý i příběh a je dobré dokoukat jej až do úplného závěru, aby se všechno spojilo,« dodala.
Argema – Vánoční
A na závěr skladba, která možná není tak notoricky hraná v rádiích jako devatero předchozích, ale o to příjemnější je její opakovaný poslech o nejkrásnějších svátcích v roce. Ostatně – navazujeme tím na nedávný rozhovor zakládajícího člena kapely Pepy Pavky pro iportaL24.cz. Argema tuto pomalou píseň vydala v roce 1995 na albu Tohle je ráj, z nějž pochází i hity Tohle je ráj či Kočičí. Ploužák Vánoční však není až takovou romantikou, jak býváme u svátečních hitů svědky. Koneckonců, text i videoklip jsou dosti smutné. Hraje v nich roli smrt. »Jen horký slzy na tvářích, na chladnej kámen kytku dám, první Vánoce jsem sám. Tvý oči z prázdnejch pasáží teď koukaj, kam tvůj popel dám, smutnej den já prožívám. Smutek svůj teď zapíjím, nitky vzpomínek teď odvíjím…« Že je to smutný konec dnešního předvánočního putování? Možná. Tak si pusťte novější hit Argemy Andělé a naladíte se na o poznání veselejší notu…
Marcela Špičková
ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay
Všechny jsou nádherné….