Home Pel mel Zajímavosti Vietnamský sběratel koupil ve Francii zlatou císařskou pečeť, vrátí se tak zpět...

Vietnamský sběratel koupil ve Francii zlatou císařskou pečeť, vrátí se tak zpět do vlasti

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Vietnamskému sběrateli se podařilo koupit národní poklad, vietnamskou zlatou císařskou pečeť, kterou ve Francii nabízel aukční dům Millon. Informoval o tom v úterý rozhlas Voice of Vietnam s odvoláním na ministerstvo kultury, sportu a cestovního ruchu.

Podle ministerstva pochází artefakt z doby vlády císaře Minh Mang v 19. století a nyní ho vlastní Nguyen The Hong, předseda Společnosti obchodníků se starožitnostmi v severní provincii Bac Ninh. Zakoupil poklad v hodnotě více než 6,1 milionu eur a v současné době provádí nezbytné procedury k navrácení starožitného předmětu do jeho vlasti.

Loni na podzim se v médiích objevily zprávy o plánované dražbě vietnamské císařské pečeti aukčním domem Millon. Po prozkoumání šarže a porovnání dokumentů uložených ve vietnamském Národním archivním centru číslo jedna bylo potvrzeno, že zlatá pečeť »Císař Chi Bao« nabízená aukčním domem k prodeji je pravá, vyražená v roce 1823 za vlády císaře Minh Mang, jak dokládají záznamy v kronikách a na protokolu o předání pečeti francouzskou koloniální správou hlavě vietnamského státu – císaři Bao Daiovi 8. března 1952.

Po jednání mezi vietnamskou meziresortní delegací a aukční síní Millon bylo dosaženo dohody o vyřazení cenné položky z aukce a jejím přímém prodeji vietnamské straně.

Zlatá pečeť císaře Minh Manga, vážící více než 10,7 kg, je součástí umělecké sbírky potomků posledního vietnamského panovníka Bao Daie, kterou odkázal své poslední manželce Monice Bodo. Po její smrti v roce 2021 přešel tento majetek na její dědice.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here