Budoucím českým prezidentem bude předseda ANO Babiš, nebo generál Pavel

AKTUALIZOVÁNO

Až po sečtení téměř 98,9 procenta volebních okrsků se v prvním kole prezidentské volby dostal bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel do vedení před expremiérem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Podle průběžných výsledků na webu Českého statistického úřadu Pavel získal po sečtení 99,99 procenta okrsků 35,4 procenta hlasů a Babiš 35 procent.

Na počátku sčítání byl rozdíl v Babišův prospěch výrazně vyšší, postupně se jeho náskok snižoval. Například po sečtení hlasů v 15 procentech okrsků vedl Babiš ziskem 39,2 procenta nad Pavlem s 31,27 procenta hlasů. Z výsledků také vyplývá, že oba tyto postupující kandidáty bude dělit zřejmě nejmenší rozdíl hlasů v dosavadních prvních kolech prezidentské volby.

Někdejší spolufavoritka, profesorka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová získala průběžně zhruba 14 procent hlasů. Senátor Pavel Fischer (nezávislý), který byl před pěti lety v prezidentské volbě třetí se ziskem deset procent hlasů, nyní obsadí čtvrtou příčku se zhruba sedmi procenty.

Ani další senátor Marek Hilšer z klubu Starostů výsledek z minulé prezidentské volby nezopakuje. V roce 2018 získal zhruba devět procent hlasů, letos má podporu kolem 2,6 procenta. Předstihl ho poslanec SPD Jaroslav Bašta s aktuálním ziskem 4,5 procenta hlasů. Předposlední příčku zřejmě obsadí podnikatel Karel Diviš s 1,4 procenta hlasů a poslední skončí podle předpokladů bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima s půlprocentní podporou.

Podle aktuálních údajů přišlo k volbám 68 procent voličů. Před pěti lety to bylo 62 procent lidí, před deseti lety o jeden procentní bod méně.

První výsledky ve 14.19

První výsledky úvodního kola prezidentské volby letos přišly ze Svitavska a Plzeňska. Na volebním webu je Český statistický úřad zveřejnil ve 14.19.

V obci Štichov v okrese Plzeň-jih přišlo hlasovat 59 ze 68 oprávněných voličů. Zvítězil tam předseda ANO Andrej Babiš. Dostal 32 hlasů, tedy 54,23 procenta. Na druhém místě skončil generál ve výslužbě Petr Pavel. Obdržel deset hlasů, což představovalo 16,94 procenta.

Rovněž v jednom ze svitavských okrskú skončil na prvním místě Babiš s 22 z 56 odevzdaných hlasů, tedy s 39,28 procenta. Pavlův odstup nebyl v okrsku tak vysoký jako ve Štichově, dostal 17 hlasů, tedy 30,35 procenta. V okrsku mohlo volit 554 lidí.

Před pěti lety byl nejrychleji znám výsledek hlasování z Čečovic na Domažlicku, a to ve 14.21. Před deseti lety byli při první přímé volbě nejrychlejší v Lužici na Prachaticku. Výsledek z této obce byl zveřejněn ve 14.13.

Pod Čapím hnízdem vyhrál Babiš

V Obramovicích na Benešovsku, kde stojí rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo, vyhrál první kolo prezidentské volby předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle volebního serveru www.volby.cz získal 42,10 procenta hlasů, zatímco druhý Petr Pavel 29,78 procenta. K volbám v Olbramovicích přišlo 78,97 procenta lidí.

Při minulých prezidentských volbách lidé v Olbramovicích nejčastěji volili dosavadního prezidenta Miloše Zemana. V prvním kole tam získal 43,08 procenta a ve druhém 54,50 procenta hlasů.

Čapí hnízdo vlastní společnost Imoba, která patří do svěřenských fondů bývalého premiéra. Kvůli dotaci na stavbu areálu stál Babiš před soudem, který ho v pondělí nepravomocně osvobodil.

Podle starosty Olbramovic Ivana Nováka (nez.) mají místní lidé k Čapímu hnízdu dobrý vztah, protože si pamatují, jak nehostinně tento areál vypadal dříve. Spousta z nich také na Čapím hnízdě získala práci, Babiš má podle Nováka v obci značnou podporu. V areálu se také pořádají dny otevřených dveří, jichž se Babiš účastní.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy