Nejdřív Česko, pak Norsko. Domácí Lotyši slaví druhou výhru na turnaji

Poté, co hokejisté domácího Lotyšska předevčírem překvapivě porazili český výběr, slaví dnes na domácím mistrovství světa druhou výhru. V Rize porazili Norsko 2:1, ale ačkoli byli střelecky i herně výrazně aktivnější, v závěru se o tři body dosti třásli. Ve druhém dnešním duelu ve skupině A v Tampere se radovali z výhry Američané, kteří zdolali outsidera z Rakouska 4:1.

Domácí tým vlétl na Nory stejně jako na Čechy ve druhé třetině a stejně jako v pondělí dal dva slepené góly. Tentokrát těžko mohly být slepenější. Ve 24. minutě totiž trefy Abolse a Andresonse dělilo pouhých 39 sekund. Norové, kteří byli v duelu, až na první třetinu, výrazně pasivnější, dokázali už jen snížit. »První třetina se nám nepovedla, ale pak jsme zvýšili obrátky, dobře jsme pracovali a vyplatilo se to,« řekl lotyšský kapitán Kaspars Daugavinš.

Stejný stav – tedy 2:1 – po dvou třetinách byl i v souběžně hraném duelu v Tampere. Jenže tam se Američané do konce utkání o body strachovat nemuseli, protože v závěrečné pasáži přidali další dvě trefy do černého. Američané vyhráli i čtvrté střetnutí na MS s plným bodovým ziskem a vládnou skupině A. Jejich dnešními hrdiny byli obránci Lane Hutson a Nick Perbix, kteří si připsali shodně dva body za gól a asistenci. »Byl to dnes boj, ale to jsme čekali. Rakousko má dobrý tým a skvěle bránilo. Jsme rádi, že jsme se nakonec prosadili,« řekl Perbix po utkání.

Svoji skupinu vede i jiný zámořský tým – Kanada. Javorové listy dnes v Rize zdolaly Kazachstán 5:1 a po čtvrtém úspěchu na šampionátu předstihly v čele Švýcary. Ti však mají jeden zápas k dobru, stejně jako česká reprezentace, kteréu čeká zítřejší duel proti Slovinsku od 15.20 hodin. Výhru Kanaďanů nad Kazachy dnes řídil dvougólový útočník Lawson Crouse. »Jsme rádi, že jsme to zvládli, takováto utkání bývají ošidná. Lámat chleba se ale bude jindy,« uvedl Crouse.

Na rozdíl od poměrně suverénních týmů ze zámoří se zatím v turnaji trápí obhájce titulu z Finska. Dnes to jen demonstroval v duelu s outsiderem z Francie. Suomi nakonec vyhráli 5:3, ale pátý gól dali proti snaživému soupeři až při hře bez brankáře. Připsali si tak druhou – tentokrát povinnou výhru – v kontrastu se dvěma porážkami. V tabulce skupiny A zůstávají čtvrtí.

* * *

Skupina A (Tampere):

USA – Rakousko 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 28. Grimaldi (Bonino, Mackey), 39. Mazur (Tynan, Hutson), 44. Hutson (Perbix, Coronato), 58. Perbix (Brown, Farrell) – 38. Raffl (Schneider, Rossi). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Kaukokari – Onni Hautamäki (oba Fin.), Synek (SR). Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. Diváci: 7676.

Finsko – Francie 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 5. Pesonen (Pokka, Lammikko), 24. Oksanen (Anttila, Friman), 32. Anttila (Matinpalo), 46. Hartikainen (Manninen, Rantanen), 59. Manninen (Rantanen, Määttä) – 2. Chakiachvili (T. Bozon, Texier), 29. Addamo (Gallet, Leclerc), 50. Bertrand (Chakiachvili, T. Bozon). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Fernandez – Mackey (oba Kan.), Zunde (Lot.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 11 638.

Lotyšsko – Norsko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Abols (Balcers, Daugavinš), 24. Andersons (Keninš) – 35. Hoff (H. Salsten). Rozhodčí: Bloski (Kan.), Schrader (Něm.) – Davis (USA), Niittylä (Fin.). Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. Diváci: 6872.

Kanada – Kazachstán 5:1 (4:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Weegar (Blais, Veleno), 6. Crouse (Weegar, J. Quinn), 8. Crouse (Laughton, Barron), 20. Veleno (Blais), 42. Blais (Veleno, Lucic) – 10. Beketajev (S. Danijar, Rymarev). Rozhodčí: Heikkinen (Fin.), Hürlimann (Švýc.) – Hynek (ČR), Nothegger (Rak.). Vyloučení: 1:0. Bez využití. Diváci: 3411.