Sparta si zastřílela na Kladně a dál vládne extraligové tabulce

Hokejisté Sparty deklasovali ve 4. kole extraligy Kladno na jeho ledě 7:1 a udrželi tak neporazitelnost i vedení v tabulce. Na demolici Rytířů se dvěma góly podílel útočník Jan Buchtele. Domácím nepomohl ani nástup Jakuba Voráčka na střídačku, zraněná hvězda NHL vypomáhá mateřskému klubu v realizačním týmu jako mentor.

Sparta se už po 53 vteřinách dostala šťastně do vedení, když Kempného střelu zvedl jeden z bránících hráčů a puk přeplachtil zkoprnělého brankáře Brízgalu. Kladno se dlouho nemohlo dostat do tempa. A brzy inkasovalo podruhé, Buchtele překonal gólmana Rytířů dorážkou vlastní teče.

Až ke konci první třetiny se Středočeši vzchopili, a to hlavně zásluhou aktivního Frolíka. Ani jedna z jeho střel se neujala. Dílčího vítězství domácí dosáhli v bitce, kanadský obránce Dotchin boxerským úderem složil sparťana Krejčíka.

Druhou část Rytíři zahájili náporem, v němž opět soupeřova brankáře nejčastěji zaměstnával Frolík. Paradoxně v době největšího tlaku domácích Sparta udeřila, kapitán Řepík se od mantinelu prosmýkl před branku a puk hodil nad Brízgalovu lapačku. Vedoucí celek extraligy vzápětí vtěsnal dvě branky do 141 vteřin: Buchtele úspěšně dorážel v oslabení, Najman se prosadil po rychlém protiútoku a brankáře Brízgalu střídal kolega Bow.

Hosté neměli dost ani ve třetí třetině, v jejím úvodu Irving využil přesilovku a dal svůj první gól za pražský tým. Výhodu o jednoho muže vzápětí využil i domácí Ticháček, který tím zmírnil vysokou porážku. Navzdory jasnému stavu se na ledě neustále jiskřilo, rozhodčí museli řešit několik dalších šarvátek a bitek. V závěru ještě triumf Sparty zpečetil Horák.

»Jsme rádi, že jsme v Kladně vyhráli, jelikož je to tady velké derby. Zápas ale vůbec nebyl tak jednoznačný, jak napovídá skóre. Hodně nás podržel i brankář Kovář,« zhodnotil čtvrté vítězství v sezoně kouč Pražanů Pavel Gross.

Na druhém místě jsou po dnešku díky klopýtnutí konkurenčního Hradce Králové v Českých Budějovicích Pardubice. V domácím duelu dnes hlavní extraligový favorit porazil olomouckou Moru 3:1. Mountfield na jihu Čech prohrál 1:2 v prodloužení, když celý stadion rozradostnil vítěznou trefou v čase 61:01 Adam Kubík, jenž potrestal risk soupeře s odvoláním brankáře. »V prodloužení jsme znovu zkusili riziko bez brankáře, protože jsme chtěli udělat změnu, když nám minule tak nevyšly nájezdy,« zhodnotil asistent Mountfieldu Tomáš Hamara.

Třetí v tabulce je po čtvrtém extraligovém dějství Litvínov, který si na vlastním ledě poradil s libereckými Bílými Tygry 4:1. K úspěchu pomohly Vervě tři využité přesilové hry. Liberečtí padli potřetí v řadě a horší v tabulce je již jen třinácté Kladno a poslední Kometa Brno, která ani po rezignaci kouče Patrika Martince, jejž dnes zastoupil v roli hlavního někdejší asistent Jaroslav Modrý, nedokázala bodovat. Dnes prohrála v Mladé Boleslavi 2:3. »Jsem stále z Patrikova odchodu v šoku, je to kamarád a skvělý člověk. Ale přál si, abych pokračoval, a já věřím, že se zase vyladíme v Brně pozitivně. K výhrám,« řekl Modrý po dalším prohraném střetnutí.

Zbývá dodat, že mistrovský Třinec porazil v duelu rivalů Vítkovice 4:3 v prodloužení. Byl to neuvěřitelný duel se vším všudy. Obhájce titulu ztratil dvougólový náskok v posledních 32 sekundách základní hrací doby, což se jen tak nevidí. Hosté se trefili dvakrát při risku bez gólmana, když za hrdiny byli Stuart Percy a Dominik Lakatoš. Gól druhého jmenovaného měl doslova neuvěřitelnou minutáž: 59:59. Nakonec potěšil domácí příznivce aspoň Libor Hudáček vítěznou trefou v prodloužení. »Jsme rádi za vítězství, hráli jsme proti kvalitnímu soupeři a každý bod si ceníme, ale v tomhle zápase jsme jeden ztratili. Musíme se z toho poučit a jít dále,« uvedl Vladimír Országh, kouč Ocelářů. »Byl to krásný zápas a pro nás zlatý bod, s nímž už možná nikdo nepočítal,« dodal trenér Vítkovic Miloš Holaň.

* * *

BK Mladá Boleslav – HC Kometa Brno 6:3 (1:1, 2:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 15. Järvinen (Lantoši, Prychota), 29. Fořt (Osburn, O. Roman), 37. Söderlund (Čech), 47. Lantoši (Järvinen), 54. Fořt (O. Roman, Osburn), 60. Söderlund – 15. Gazda (Flek, A. Zbořil), 59. Pospíšil (Ščotka, Gazda), 59. Lintuniemi (Zaťovič, Holík). Rozhodčí: Úlehla, Ondráček – Kajínek, J. Svoboda. Vyloučení: 5:6. Využití: 4:1. Diváci: 3314.

HC Verva Litvínov – Bílí Tygři Liberec 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 4. O. Kaše (D. Kaše, Hlava), 9. Kirk (Jaks), 19. Abdul (Koblasa, Baránek), 40. Koblasa (D. Kaše, Jaks) – 23. J. Pérez (Filippi, Derner). Rozhodčí: Jaroš, Květoň – Šimánek, Špůr. Vyloučení: 7:10. Využití: 3:0. Diváci: 3826.

Rytíři Kladno – HC Sparta Praha 1:7 (0:2, 0:3, 1:2)

Branky a nahrávky: 45. Ticháček (Pytlík, Melka) – 1. Kempný (Řepík), 9. Buchtele (Mozík, Lajunen), 32. Řepík (Krejčík, O. Najman), 34. Buchtele (Kempný, Forman), 35. O. Najman (Chlapík, Mozík), 43. Irving (Kestner, P. Kousal), ), 59. Horák (Kousal, Kestner). Rozhodčí: Hribik, Veselý – Frodl, Lhotský. Vyloučení: 15:13, navíc Dotchin, Jarůšek (oba Kladno) 5 min a do konce utkání, Chlapík, Irving (oba Sparta) oba 5 min. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4391.

Banes Motor České Budějovice – Mountfield Hradec Králové 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 37. Gulaš (Harris, Hovorka), 62. Kubík – 59. Perret (Miškář). Rozhodčí: Sýkora, Šindel – Brejcha, Zíka. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 6303.

HC Oceláři Třinec – HC Vítkovice Ridera 4:3 v prodl. (1:0, 0:1, 2:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 20. Hrehorčák (M. Roman), 50. M. Růžička (Nestrašil, Kundrátek), 57. P. Vrána (Pánik, L. Hudáček), 64. L. Hudáček (Mazanec) – 37. Krieger (Raskob, Mueller), 60. Percy (Lakatoš), 60. Lakatoš (Kalus). Rozhodčí: Kika, Vrba – Blažek, Rampír. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:1. Diváci: 5400 (vyprodáno).

HC Dynamo Pardubice – HC Olomouc 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Poulíček (Radil, Bučko), 15. L. Sedlák (Hyka), 52. Hyka (Cienciala, Bučko) – 20. Řezníček (Nahodil). Rozhodčí: Jeřábek, Pražák – Hynek, Hnát. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 8831.