Kapsle sondy OSIRIS-REx se vrátila na Zemi se vzorkem hmoty z asteroidu

Na Zemi se po sedmi letech po startu vrátila kapsle NASA s největším vzorkem, jaký byl kdy shromážděn z asteroidu.

Kapsle, která přistála v 10.52 v poušti v Utahu, obsahovala asi 250 g kamenů a prachu shromážděných z asteroidu Bennu v rámci mise NASA Osiris-Rex. Během své cesty sonda urazila přibližně 6,1 miliardy km. »Jedná se o první misi svého druhu, při níž byly vzorky dopraveny do USA,« uvedla agentura na sociální síti X.

Sonda OSIRIS-REx byla úspěšně vypuštěna v září 2016 v rámci mise, jejímž cílem bylo přiblížit se a odebrat vzorky z povrchu planetky Bennu (1999 RQ36), která byla v nedávné minulosti považována za jednu z hlavních kosmických hrozeb pro existenci života na planetě Zemi. K nebeskému tělesu dorazila počátkem prosince 2018.

V říjnu 2020 sonda úspěšně přistála na povrchu asteroidu Bennu v bodě pojmenovaném Nightingale. Sonda NASA odebrala vzorky hmoty a podrobně prozkoumala strukturu a vlastnosti Bennu z co největší blízkosti pomocí palubních spektroskopů, kamer a dalších vědeckých přístrojů. Na jaře roku 2021 sonda OSIRIS-REx opustila oběžnou dráhu Bennu a vydala se na cestu zpět k Zemi.

Odborníci tvrdí, že asteroid blízko Země bohatý na uhlík slouží jako časová schránka z nejstarší historie sluneční soustavy. Očekává se, že vzorek poskytne důležitá vodítka, která by nám mohla pomoci pochopit původ organických látek a vody, které mohly vést k životu na Zemi. Vzhledem k tomu, že vzorek byl odebrán přímo z asteroidu, bude téměř nulová kontaminace. Čtvrtinu vzorku dostane skupina více než 200 lidí z 38 celosvětově distribuovaných institucí, včetně týmu vědců z University of Manchester a Natural History Museum.

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy