Home Zahraničí EU podle Orbána potřebuje pro Ukrajinu plán B

EU podle Orbána potřebuje pro Ukrajinu plán B

Viktor Orbán FOTO - Wikimedia Commons

Evropská unie potřebuje plán B pro Ukrajinu, současná evropská strategie v tomto směru selhala. Tento názor vyjádřil maďarský premiér Viktor Orbán v ranním vysílání rozhlasové stanice Kossuth, když hovořil o jednáních na dvoudenním summitu EU v Bruselu.

Premiér uvedl, že Maďarsko v rozporu s požadavky vedení EU nemůže a nebude odklánět peníze svých daňových poplatníků na poskytování vojenské pomoci Ukrajině. Největším problémem však podle něj je, že »strategie, s níž do této války vstoupili a zatáhli do ní Evropany«, selhala. »Podle plánu měla Ukrajina vést obrannou válku a my (EU) jsme jí měli poskytnout peníze a vojenskou pomoc. Před několika měsíci byla vyhlášena ukrajinská protiofenzíva, a kdyby byl tento cíl reálný, kdyby zvítězili na frontové linii, pak by bylo možné žádat o peníze, ale tato strategie selhala,« řekl Orbán.

Podle něj vojenští experti tuto skutečnost již uznali, ale politici se zatím zdráhali o tom otevřeně hovořit. »Stydím se to říct, ale nefungovalo to. Je jasné, že Ukrajinci nevyhrají a Rusové na frontě neselžou, a není pochyb o tom, že ruský prezident Vladimir Putin to nedopustí,« řekl maďarský premiér a dodal, že »v takové situaci je třeba se zastavit, potřebujeme pro Ukrajinu plán B«.

Již dříve maďarská vláda opakovaně uvedla, že přístup k urovnání ukrajinského konfliktu by měl být založen na okamžitém příměří a mírových rozhovorech.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here