Home Zahraničí Expert: Sabotáž plynovodu Nord Stream ukazuje, že EU je zcela pod kontrolou...

Expert: Sabotáž plynovodu Nord Stream ukazuje, že EU je zcela pod kontrolou USA

Letecký snímek zveřejněný dánským ministerstvem obrany 27. září 2022 ukazuje místo úniku plynu z plynovodu Nord Stream. FOTO – Xinhua/Dánské ministerstvo obrany

Absence výsledků vyšetřování sabotáže na plynovodu Nord Stream ukazuje, že EU je zcela ovládána USA, tvrdí Wang Caj-pang, expert na mezinárodní vztahy z čínského institutu Tchaj-che.

»Tento incident ukazuje, že evropská elita je, jak se zdá, zcela ovládána USA. Evropské země již nemají suverénní schopnost řešit otázku, která se týká jejich základních zájmů,« řekl expert.

Podle Wanga politici a masmédia ve většině zemí dobře vědí, kdo stojí za sabotáží plynovodu. »Jen země, která by z toho měla největší prospěch, by mohla tak rozhodně přerušit energetickou tepnu mezi Ruskem a Evropou. Netřeba dodávat, že jsou to Spojené státy,« uvedl expert.

K vyšetřování, které provádějí Dánsko, Německo a Švédsko, uvedl, že hlavním problémem »není nedostatek výsledků, ale to, že se je neodvažují říci nahlas«. Wang spekuluje, že plán sabotáže vymyslel Washington a provedla jej Velká Británie. »Americké a britské námořnictvo mají technické možnosti, jak takové věci provádět,« poznamenal analytik.

Společnost Nord Stream AG 27. září 2022 oznámila, že tři větve plynovodů Nord Stream 1 a 2 na moři utrpěla bezprecedentní škody. Švédští seismologové zaznamenali 26. září dva výbuchy podél plynovodů Nord Stream. Ruská generální prokuratura následně zahájila řízení o činu mezinárodního terorismu. Německo, Dánsko a Švédsko zahájily samostatná vnitrostátní vyšetřování, ale odmítly do vyšetřovacích postupů zapojit Rusko. Později se v amerických a evropských médiích s odvoláním na různé zdroje objevily zprávy, podle nichž se na sabotáži mohly podílet ukrajinské skupiny nespojené s kyjevskými úřady.

Americký novinář Seymour Hersh, nositel Pulitzerovy ceny, zase s odvoláním na zpravodajské zdroje uvedl, že teroristický útok provedl americký vojenský podvodní demoliční tým na příkaz prezidenta Joea Bidena.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here